Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dřevěná chata v Krkonoších obložená plechem

Dřevěná chata v Krkonoších obložená plechem

Češi jsou národem chalupářů a mistry v kutilství. Někteří z nich se zhlédli v tradičních chatách, které jim připomínají prázdniny strávené v hřejivém útočišti uprostřed zasněžené krajiny. Jiní pro změnu obdivují moderní chaty, které nezapřou svou originalitu. Mezi ty patří i horská bouda Černá Voda v Horní Malé Úpě.

Tato chata plní funkci specifického pokoje pro hosty. V její blízkosti se totiž nalézá horská bouda Tereza, jejíž majitel si přál vytvořit místo, v němž by mohl ubytovávat své osobní hosty. V malebné krkonošské vesničce tak vyrostla dřevěná chata obložená plechem, a to podle návrhu ze studia ADR a ve spolupráci s mar.s architects.

Chata s respektem k okolní krajině

Na první pohled je poznat, že se jedná o současnou stavbu. Nesnaží se o napodobení jakýchkoliv estetických vzorů. Je zkrátka svá a sluší jí to. Dřevěná chata se sedlovou střechou díky klasickým prvkům přirozeně vrůstá do krajiny i okolní zástavby. Nahradila zde původní vlekařskou stanici a nenárokuje si pro sebe o nic více prostoru. Krajina si v horách zachovala jistou míru nedotknutelnosti, proto k ní stavba přistupuje s maximálním respektem. Celý objekt tak zaujímá půdorysnou plochu o velikosti zhruba 30 m2. Není to mnoho, ale chata má přesto vše, co potřebuje.

Dřevěná chata v Krkonoších obložená plechem
Foto: BoysPlayNice

Příjemné bydlení s černými akcenty

Z konstrukčního i estetického hlediska je dům dřevostavbou. Jeho základy tvoří betonové sloupky, střechu a boční fasády překrývá černý hliníkový plech. Štítovým fasádám se dostalo dřevěného obkladu a nátěru opět v černé barvě. Interiér se nesnaží zamaskovat použité stavební principy. Je obložený světlým dřevem a v případě funkčních prvků doplněný o černé akcenty. To platí pro kuchyňskou linku, krb, osvětlení, kliky a madla. Ve výsledku tak vzniká příjemná kombinace materiálů a barev. Dramatický ráz vedle světlého dřeva zjemňuje dostatek přirozeného světla. Chata má sice pouze dvě okna, jako chytré řešení se však ukázalo velké rohové prolomení fasády. To zajišťuje velký přísun denního osvětlení a řadu výhledů do krajiny. Umožňuje rovněž kontakt s velkou venkovní terasou.

Přečtěte si také

Dva domky v Lužických horách

Apartmán Dvadomky v půvabném Martinově údolí v Lužických horách slibuje příjemně strávený čas uprostřed krajiny, do níž vzdušné proudy přinášejí od Baltského moře ten nejčistější vzduch. Interiéry…

Prostorný a funkční interiér chaty

Chata je vcelku malá, proto je prostor v ní využit na maximum. Opomenuta přitom zdaleka není ani estetická stránka. Co se týče uspořádání bydlení, na vstupní chodbu navazuje kuchyňský kout. Nachází se zde i malá, ale funkční koupelna. Druhá část chaty představuje jeden velký propojený prostor. V blízkosti okna stojí jídelní stůl, a tak se spolu s obědem servíruje i překrásný výhled do přírody. Po schodech tvořených kuchyňskou linkou se vystupuje do patra, které se nachází nad funkčními místnostmi. Tento prostor je příjemně a velice efektně otevřený až ke krovu. Kvůli bezpečí je oddělen pomocí sítí. Vnitřek chaty je tak navzdory své velikosti prostorný, útulný a vzdušný.

Dřevěná chata v Krkonoších obložená plechem
Foto: BoysPlayNice

Originální útočiště

Interiér chaty je zařízen v minimalistickém stylu. O to více v něm mohou vyniknout použité materiály, barvy a tvary. Překrásnou kresbu dřeva střídají dramatické odstíny černé barvy. V koupelně pak zaujme jemná mozaika. Rustikální styl se zde příjemně prolíná s industriálním. Celek přitom, jakmile se setmí, ozařují originální designová svítidla. I na vcelku malém prostoru tak praktická stránka kráčí ruku v ruce s tou estetickou. Není se tedy čemu divit, že si bouda Černá Voda vysloužila nominaci na Českou cenu za architekturu.

Pokorně vyhlíží do úchvatné zasněžené krajiny půvabné krkonošské vesničky. Nemá své stále uživatele, a tak se o to více těší na toho, kdo do ní právě zavítá. Vedle moderního útulného interiéru může nabídnout i procházky na čerstvém vzduchu, ať už v lesích, loukách či kolem půvabných horských studánek.

Foto: BoysPlayNice
Zdroj: www.adr.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Studie minimálního interiéru

Modulový dům pro maminku

Kuchyně v šafránově žluté barvě

Předsíň na Praze 9

Rodinný dům Brno

Interiér Kozlovice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Přineste si jaro domů

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Rekonstrukce domu pro mladou rodinu

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vybíráme dlažbu na terasu

Malebná chaloupka pod Krakonošovem

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock