Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Chata v borovicovém lese na břehu jezera

Chata v borovicovém lese na břehu jezera

Dnes se podíváme do západoslovenské obce Plavecký Štvrtok, v níž podle návrhu architektonického studia Hantabal architekti vyrostla pozoruhodně řešená dřevěná chata. Ta se nachází uprostřed borovicového lesa na pozemku, který se ve své polovině svažuje směrem k překrásnému jezeru.

Chata, která splývá s přírodou

Vzrostlé borovice poskytují obyvatelům chaty potřebný pocit soukromí, a přesto jim nebrání v překrásných výhledech na les i blízké jezero. Z pohledu od jezera to vypadá, jakoby tu dřevěná chata stála odjakživa. Z části stíněná velkými stromy, zato ale otevřená výhledům díky velkým oknům nabízí vysoce komfortní bydlení uprostřed divukrásné krajiny. Chata svou dřevěnou provětrávanou fasádou příjemně splývá s okolní přírodou, nenarušuje ji svým vzhledem a pokorně se utápí v záplavě bujné flóry.

Posazení chaty do svažitého terénu

Opravdovou výzvou se pro architekty ze studia Hantabal stalo využití svažitého terénu pozemku, na kterém měla novostavba vyrůst. Ve výsledku tak byla zadní část objektu jedním podlažím zapuštěna do terénu. Díky dřevěné fasádě, ale také díky hmotově-prostorovému uspořádání chaty došlo k splynutí novostavby s okolní přírodou. Dispoziční řešení chaty přitom vzniklo především s ohledem na maximální využití výhledů a také z důvodu co nejtěsnějšího kontaktu se zahradou, lesem i vodní plochou.

Chata v borovicovém lese na břehu jezera
Foto: Juraj Hantabal

Přirozeně krásný interiér chaty

Chata na břehu jezera je do zahrady otevřena nejen zajímavě řešenými velkými okny, ale také menší terasou zapuštěnou do svažitého terénu pozemku. Hned za ní se nachází velké francouzské okno, které lze v případě potřeby otevřít a propojit tak prostor mezi centrální zónou domu a terasou. Tuto odpočinkovou a jídelní část chaty tvoří otevřený prostor spojující obývací pokoj, kuchyni a jídelnu. Uprostřed se nachází kulatý dřevěný stůl s moderními židlemi, zatímco v rohu místnosti trůní komfortní sedací souprava. Převažuje zde černobílá kombinace spolu se světlými tóny dřeva, které celou místnost příjemně prohřívají. Nechybí tu ani zajímavě pojaté umělé osvětlení dodávající prostoru jistou dávku hravosti. V podobném duchu jsou zařízeny i další místnosti. Také ty zdobí přirozená krása dřeva a černobílá kombinace barev.

Interiér chaty pojatý v duchu minimalistického stylu na sebe o to více upozorňuje četnými detaily. Na první pohled tak zaujmou především poněkud netradičně řešené schody do patra, které ukazují na symbiózu dvou materiálů, ale také na nápaditost architektů. To samé platí pro originální vzhled židlí, křesel a umělých svítidel. Především hravost rozmanitých druhů umělého světla dodává celému interiéru velice zajímavý charakter. Všechny tyto zajímavé prvky mohou vyniknout zejména díky integrovaným úložným prostorům. Výsledkem je tak minimalisticky zařízený, vzdušný interiér plný světla, jehož krása spočívá v detailech i překrásných výhledech do přírody.

Foto: Juraj Hantabal
Zdroj: www.hantabal.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock