Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Na místě původní chaty vyrostl dům pro dva

Na místě původní chaty vyrostl dům pro dva

V zahradě plné vzrostlých stromů stála kdysi chata. Její majitelé si však přáli plnohodnotné bydlení, a tak své plány svěřili do rukou architektky Kristiny Ullmannové. Na místě chaty tak vznikl útulný dům pro pár, který ze všeho nejvíc miluje práci na zahradě. Ta díky citlivému přístupu architektky zůstala neporušena.

Dům ve stopě chaty

Příjemné bydlení vyrostlo v náruči vzrostlých stromů a keřů v obci Čtyřkoly nedaleko Prahy. Na jižním svahu  tak původní chatu vystřídal příjemně vyhlížející dům pro dva, který je usazen přímo ve stopě bývalého rekreačního objektu. Na přání majitelů, kteří jsou zároveň vášnivými zahrádkáři, si okolní zahrada zachovala svou krásu. Nepadla, jak už to tak bývá, za oběť komfortnějšímu obydlí. S trochou fantazie a velkou dávkou citu tak v symbióze s novým domovem vzniklo zároveň příjemné místo pro setkávání s rodinou a přáteli.

Propojení domu s přírodou

Jistá provázanost domu s přírodou je patrná z jeho nenáročného charakteru, který si přece jen v sobě i nadále uchovává něco z původní chaty. Působí skromně a decentně, přičemž jako by se spíše schovával mezi stromy, než aby na sebe přehnaně upozorňoval. Svému okolí je přitom dům uzpůsoben i tak, že díky jeho vstupům z jihu i ze severu lze vcházet do obou částí zahrady. Jednou z dalších pozitivních vlastností domu je rovněž jeho skromná výška, jež necloní výhledům z horní části zahrady. Propojení s přírodou pak napomáhá také terasa, která se nachází na severní straně domu. Ta doslova svádí k posezení ve stínu za příliš horkých dnů. Její přirozené kouzlo umocňují truhlíky plné květin. O komfort se zase stará pohodlný venkovní nábytek.

Na místě původní chaty vyrostl dům pro dva

Nahlédnutí do interiéru domu

Za proskleným vstupem na terasu se nachází otevřený prostor, který funguje jako společenská zóna. Volný čas tu lze trávit u oběda, s knihou nebo u televize. Všechny aktivity je přitom možné zpříjemnit výhledy do zahrady i do vzdálenějšího okolí. Na místo statických obrazů tak tento dům disponuje těmi proměnlivými, které mohou den ode dne nabídnout zas trochu jinou podívanou. Silný dotek přírody je tedy patrný také v interiéru, který si navíc libuje v přírodních materiálech a barvách. Právě díky vhodně zvolenému vybavení jednotlivých místností zde mohlo vzniknout příjemné prostředí pro práci i odpočinek.

Ve stopě původní chaty tak vyrostl skromný, ale plně funkční dům, který spolu s okolní zahradou vytváří přirozeně krásné místo pro život.

 

autor: Ing. arch. Kristina Ullmannová, foto: Petra Hajská

Zdroj: www.ullmannova.eu

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

KUCHYNĚ VE VYSOKÉM LESKU S JEMNÝMI TŘPYTKAMI

Byt v údolí Jizerek

Světle zelená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Byt pro muže

Minimalistický kompletní interiér

Byt v horském stylu

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock