Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Minimalistická chata v lese

Minimalistická chata v lese

Horská chata v moderním pojetí uprostřed hlubokého brazilského lesa nabízí dokonalý únik z hektického světa velkoměsta. Minimalistický návrh využívá kombinaci dřeva, černé barvy a prosklených stěn nabízejících úchvatné výhledy.

V regionu Santa Catarina v jižní Brazílii vznikla v roce 2018 skromná, až minimalistická, rezidence s příhodným názvem Minimod. Je usazená uprostřed zalesněné krajiny blízko okraje údolí Curucaca. Díky této poloze se z ní nabízí široké výhledy do okolí a do hustého lesa. Celá horská oblast je totiž porostlá divokou vegetací takzvaného Atlantického lesa, místního tropického biomu, který je specifický dramatickými přírodními scenériemi a kopcovitým terénem.

Terapie přírodou

Návrh stavby, jehož autory jsou architekti z místního ateliéru Mapa, cílí na zprostředkování co nejsilnějšího zážitku pobytu v přírodě, který by působil až terapeuticky a jako protiváha k životu ve velkoměstě. Dům má kompaktní elementární tvar a každý prvek v něm má svou specifickou funkci. Jeho jednoduchost nechává vyniknout prostředí, do kterého je zasazen.

Minimalistická chata v lese
Foto: Leonardo Finotti

Dřevěná fasáda je namořena tmavou barvou a střecha porostlá extenzivní zelení. Díky tomu zapadá do okolního lesa, kterým se člověk cítí obklopen i uvnitř – velká část stěn je totiž celoprosklená.

Konstrukci tvoří speciální stavebnicový systém

Architekti využili pro stavbu Minimodu experimentální stavebnicový konstrukční systém. Ten tvoří několik prefabrikovaných prvků předem připravených a dovezených na korbě nákladního auta na místo z 900 kilometrů vzdálené továrny ležící poblíž Sao Paula. Systém prefabrikovaných dílů se v Brazílii zatím příliš často nepoužívá a díky své jednoduchosti a efektivnosti projekt obdržel prestižní ocenění za technologickou inovaci.

Přečtěte si také

Chata na víkendy

Každý z nás si občas přeje utéct každodennímu životu a hodit běžné starosti za hlavu a jen tak relaxovat. Místo, které je stvořeno k lenošení a odpočinku si dnes ukážeme. Řeč je o víkendové chatě…

Dům je usazen v nerovném terénu na vyvýšené kovové konstrukci, do které jsou vsazeny vrstvené masivní panely tvořené z křížem lepených plátů dřeva – materiálem známým pod názvem CLT. Ten je využíván hlavně pro svou vysokou odolnost a pevnost přirovnávanou k pevnosti betonu.

Interiér je minimalistickou kombinací světlého dřeva a černé barvy

Uvnitř je ponechán přírodní materiál světlého dřeva konstrukčních panelů. Jedinou další použitou barvou je kontrastní černá, v níž jsou provedeny rámy oken, prvky osvětlení, kliky, kuchyňská linka a klasická kamna na dřevo, která zajišťují útulnou atmosféru i po setmění.

Dispozice je velmi jednoduchá, uprostřed se nachází obývací prostor s kuchyní, ze kterého se vstupuje do dvou ložnic po obou stranách. Každá z nich je propojena s vlastní koupelnou a malou komorou. Vnitřní prostor rozšiřují úzké terasy navazující na velkoformátová okna, která jsou posuvná a jejich otevřením se interiér maximálně propojí s okolním lesem. 

Foto: Leonardo Finotti
Zdroj: www.mapaarq.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Bioplynová stanice do vašeho domova

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock