Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Chata zabalená plotem odolává drsným podmínkám na vrcholku hory

Chata zabalená plotem odolává drsným podmínkám na vrcholku hory

Nově postavená chata na vrcholku hory nám krásně odráží spojení původní architektury se současnými požadavky na život. První co vás okouzlí je fasáda z řezaných polen, které byste asi čekali spíše na oplocení. I interiér je celý provoněný dřevem. Obložení z borovice i nábytek jen podtrhnou fakt, že se chata nachází uprostřed korun stromů. A výhledy do krajiny podpoří dvě panoramatická okna.

Studio Mork Ulnes Architects navrhlo víkendovou chatu o rozloze 145 metrů čtverečních v nadmořské výšce 943 metrů nad mořem v Norsku. Budova se nachází téměř na vrcholu hory Quitfjella a je vystavena drsným zimním povětrnostním podmínkám, čas od času se topí v oblacích, které ji občas úplně obklopují, a někdy mraky dokonce plavou v údolí pod ní. Dnes je architektura i o tom uchovat a přenášet znalosti z předchozích generací do současnosti a poskytovat efektivní komunikaci s okolní krajinou. Místní stavební materiály, tradiční technologie v kombinaci s novými nápady mohou vytvořit jedinečný a kreativní domov.

Horská chata v Norsku

Projekt je specifickou reakcí na kontext a kulturní krajinu. Slouží jako příklad toho, jak architektura může přenášet znalosti minulosti do současnosti a vytváří efektivní spojení se zalesněnou krajinou. Vnější obložení domu je z řezaných polen, které norští zemědělci tradičně používají diagonálně jako plot.

Úžasný výhled do krajiny je jednoznačnou devizou
Úžasný výhled do krajiny je jednoznačnou devizou
Foto: Bruce Damonte

Vzhledem k použité venkovské architektuře je díky drsné fasádě chata vhodná i do těžkých povětrnostních podmínek a lesní vegetace. V zimě, kdy jsou mezery mezi kládami zaplněny sněhem, získává chata nový, jemnější vzhled. Zelená střecha je osázena trávou spolu s břidlicí a dřevem, které změkčuje tuhou přímočarou geometrii budovy, ošlehanou větrem.

Chata na stojkách

V zimě, kdy jsou praskliny naplněny sněhem, se stává z polen dokonalá tepelná izolace a snižují se náklady na vytápění. Uspořádání chaty na stojkách, které jsou vlastní v tradiční skandinávské výstavbě, má několik cílů. Zaprvé vám umožní nechat nedotčenou okolní krajinu, kterou můžete obdivovat z oken umístěných na vysokých podpěrách domu. Za druhé, v zimních měsících budou chránit dům před závějí a během jarního tání před vodou. Za třetí, kořeny sousedních stromů nejsou poškozeny během výstavby, což je vlastní moderním požadavkům na životní prostředí během výstavby budov.

Přečtěte si také

Dům v údolí

Rodinný dům stojící v Březí u Říčan jihovýchodně od Prahy lze charakterizovat velmi jednoduše. Moderní dům plný prosklených ploch, postavený na zdánlivě nevyužitelném pozemku v harmonii s okolní…

Zajímavou vlastností chaty je, že každá plocha je obložena dřevem. Netradiční drsnost vnějšího obložení kulatiny je doplněna téměř zcela totožným vnitřním prostorem, kde lehké a hladké obložení z masivní borovice vytváří intimní a útulný pocit. Veškerý nábytek je na zakázku a je vyroben z třívrstvých křížově laminovaných desek borovice. Díky tomu, že je interiér kompletně celý ze dřeva, nabízí i vůni, tolik typickou pro dřevo. Chata má dva vchody vedoucí do hlavní části a přístavby pro hosty.

Hlavní část zahrnuje tři ložnice, dvě koupelny, saunu a otevřený obývací prostor, který je kombinován s kuchyní a jídelnou. Je také propojen s krajinou dvěma šestimetrovými panoramatickými okny. Součástí domu je i ložnice pro hosty a podkroví s možností přistýlky. Panoramatická okna nabízejí nádherné výhledy z obývacího pokoje, kuchyně a jídelny, což vytváří pocit, že stojíte uprostřed lesa.

Foto: Bruce Damonte
Zdroj: www.morkulnes.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vybíráme dlažbu na terasu

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Dům s dírou

Moderní dům s výhledem na řeku

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock