Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Chalupa v Českém ráji respektující lokální styl

Chalupa v Českém ráji respektující lokální styl

V malebném prostředí Českého ráje stojí chalupa, jejíž přitažlivost tkví v nedokonalosti. Za svou proměnu vděčí své majitelce, designérce Barboře Ferencové, která si z původně studené a zanedbané chalupy vytvořila teploučké místo pro trvalé bydlení.

Chalupa se v Českém ráji nachází od roku 1874. Téměř o století později okouzlila svými výhledy do kraje Barbořina tatínka, který ji koupil a začal s rekonstrukcí. V té době měl dům jen obvodové zdi, propadlou střechu a interiér plný kopřiv. V rámci tatínkovy rekonstrukce došlo k odstranění toho nejhoršího a součástí chalupy se stala ještě jedna místnost, tradiční sednice. V rekonstrukci pak pokračovala majitelka a zároveň designérka Barbora Ferencová, která se rozhodla odstěhovat se z Prahy právě do Českého ráje. Zrušila lodžii, kterou do chalupy zatékalo, a nechala ji nahradit klasickým štítem. Barbora celkově k rekonstrukci přistupovala tak, aby interiéru chalupy znovu vdechla ucelenou a přívětivou atmosféru celoročního venkovského bydlení.

Citlivá rekonstrukce chalupy

Rekonstrukce chalupy byla vzhledem k neutěšenému stavu opravdový oříšek. Díky zatékání do jejího středu byly některé nosné trámy ztrouchnivělé. Také nekvalitně řešená střešní krytina se rozpadala. Špatně na tom byla i plochá lepenková střecha garáže. V rámci rekonstrukce se tak mimo jiné dodělal krov a střecha získala novou krytinu. Zvětšila se také celková obytná plocha chalupy, k níž přibyla koupelna a technická místnost. Původní koupelna byla maličká, měla asi 3 m². Prostor byl stísněný, a tak když došlo na večerní očistu, byla voda pomalu všude. Prostor koupelny po rekonstrukci se tak zvětšil na příjemných 12 m², kterým dominuje zrestaurovaná litinová vana. Na rekonstrukci ještě čeká půda, i když už teď je majitelkou z části využívána jako čalounická dílna.

Chalupa v Českém ráji respektující lokální styl
Foto: Anna Červinková a Jan Koutný

V nedokonalosti je krása

Jak sama designérka říká, celá rekonstrukce byla o tom, že chtěla chalupu vrátit chalupě. Nestála tedy o dokonalost, ale o autentičnost. Sama dokonce strhávala řemeslníkům lišty s poznámkou, že nechce dokonalé, ale křivé linie. Jedná se přece o starou chalupu! Boj s příliš precizními řemeslníky a důraz na lokální styl se však vyplatil. V chalupě se tak podařilo zachovat řadu původních prvků, díky kterým může plně vyniknout přitažlivý genius loci. Jedním z takových prvků je vyřezávaná dekorace na schodišti, která majitelce připomíná kouzelné časy dětství. Když jí totiž bylo asi pět let, skládala si na podlaze obrázky z párátek, které pak její tatínek přes noc vyřezal dlátem. Osobitý charakter a láska k tradici tak této chalupě v náruči Českého ráje opravdu nechybí.

Přečtěte si také

Moderní chata ve Švýcarsku

Asi nikoho nepřekvapí chata postavená ze dřeva. Tahle ale má něco navíc. Je v ní ještě krom přírodního dřeva i beton. Ten architekti použili na stěnách, schodech i jako pracovní desku v kuchyni.…

Moderní i tradiční zařízení chalupy

O přirozený půvab interiéru se stará mimo jiné krásná podlaha z drásaného smrkového dřeva, která je namořená a ošetřená tvrdým olejem. Záměrně na ni byla použita prkna různých šířek, což jí dodává přirozený vzhled. Tato podlaha zdobí i hlavní místnost chalupy, ve které se nachází pro designérku tolik důležitý stůl. Je velký a v případě potřeby i rozkládací. Slouží nejen jako jídelní, ale také jako pracovní. Je zkrátka středobodem celého domu. Celý interiér je obecně protkán citlivě zrestaurovanými křesly a židlemi. Napříč jednotlivými místnostmi se přitom prolínají moderní i starožitné kusy nábytku v příjemné symbióze. Starožitný nábytek se tak zde například snoubí s moderními krbovými kamny. Venkovský nádech jim dodává nad nimi pověšený opracovaný klacek, který slouží jako rustikální věšák určený k sušení oblečení. Z tradiční představy chalupaření ještě více vystupuje již zmíněná koupelna, jíž především elegantní černobílá prvorepubliková dlažba, volně stojící vana a moderní sprcha dodávají punc nečekaného luxusu v navenek velmi tradičním stavení. 

Chalupa v Českém ráji respektující lokální styl
Foto: Anna Červinková a Jan Koutný

Vytápění chalupy

V chalupě, která začala nově sloužit požadavkům plnohodnotného a trvalého bydlení, muselo dojít i k proměně stávajícího vytápění. Vzhledem k tomu, že v osadě občas nejde proud déle, než je milé, bylo třeba topení vyřešit za pomoci hned několika topných zdrojů. K těm patří podlahové topení, samostatný elektrický rošt v koupelně, kamna s plotnou v sednici a výkonná litinová kamna v hlavní místnosti. Systém vytápění si tak majitelka nemůže vynachválit. Dle názorů sousedů má snad dokonce nejteplejší chalupu ze všech.

V chalupě v Českém ráji se však ukrývá ještě celá řada dalších milých překvapení, ať už k nim patří pískovaná skla ve dveřích s půvabnými ornamenty či police na nádobí skryté v nice.

Štítky: chata / chalupa
Foto: Anna Červinková a Jan Koutný
Zdroj: www.designbf.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock