Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Chalupa v Českém ráji respektující lokální styl

Chalupa v Českém ráji respektující lokální styl

V malebném prostředí Českého ráje stojí chalupa, jejíž přitažlivost tkví v nedokonalosti. Za svou proměnu vděčí své majitelce, designérce Barboře Ferencové, která si z původně studené a zanedbané chalupy vytvořila teploučké místo pro trvalé bydlení.

Chalupa se v Českém ráji nachází od roku 1874. Téměř o století později okouzlila svými výhledy do kraje Barbořina tatínka, který ji koupil a začal s rekonstrukcí. V té době měl dům jen obvodové zdi, propadlou střechu a interiér plný kopřiv. V rámci tatínkovy rekonstrukce došlo k odstranění toho nejhoršího a součástí chalupy se stala ještě jedna místnost, tradiční sednice. V rekonstrukci pak pokračovala majitelka a zároveň designérka Barbora Ferencová, která se rozhodla odstěhovat se z Prahy právě do Českého ráje. Zrušila lodžii, kterou do chalupy zatékalo, a nechala ji nahradit klasickým štítem. Barbora celkově k rekonstrukci přistupovala tak, aby interiéru chalupy znovu vdechla ucelenou a přívětivou atmosféru celoročního venkovského bydlení.

Citlivá rekonstrukce chalupy

Rekonstrukce chalupy byla vzhledem k neutěšenému stavu opravdový oříšek. Díky zatékání do jejího středu byly některé nosné trámy ztrouchnivělé. Také nekvalitně řešená střešní krytina se rozpadala. Špatně na tom byla i plochá lepenková střecha garáže. V rámci rekonstrukce se tak mimo jiné dodělal krov a střecha získala novou krytinu. Zvětšila se také celková obytná plocha chalupy, k níž přibyla koupelna a technická místnost. Původní koupelna byla maličká, měla asi 3 m². Prostor byl stísněný, a tak když došlo na večerní očistu, byla voda pomalu všude. Prostor koupelny po rekonstrukci se tak zvětšil na příjemných 12 m², kterým dominuje zrestaurovaná litinová vana. Na rekonstrukci ještě čeká půda, i když už teď je majitelkou z části využívána jako čalounická dílna.

Chalupa v Českém ráji respektující lokální styl
Foto: Anna Červinková a Jan Koutný

V nedokonalosti je krása

Jak sama designérka říká, celá rekonstrukce byla o tom, že chtěla chalupu vrátit chalupě. Nestála tedy o dokonalost, ale o autentičnost. Sama dokonce strhávala řemeslníkům lišty s poznámkou, že nechce dokonalé, ale křivé linie. Jedná se přece o starou chalupu! Boj s příliš precizními řemeslníky a důraz na lokální styl se však vyplatil. V chalupě se tak podařilo zachovat řadu původních prvků, díky kterým může plně vyniknout přitažlivý genius loci. Jedním z takových prvků je vyřezávaná dekorace na schodišti, která majitelce připomíná kouzelné časy dětství. Když jí totiž bylo asi pět let, skládala si na podlaze obrázky z párátek, které pak její tatínek přes noc vyřezal dlátem. Osobitý charakter a láska k tradici tak této chalupě v náruči Českého ráje opravdu nechybí.

Přečtěte si také

Přeměna staré chalupy na trvalé bydlení

Mnozí majitelé chalup dnes uvažují nad jejich využitým jako trvalé bydlení. To samozřejmě obvykle vyžaduje rekonstrukci a investice. Už na pohled příjemná chalupa u Blaníku představuje splněný sen…

Moderní i tradiční zařízení chalupy

O přirozený půvab interiéru se stará mimo jiné krásná podlaha z drásaného smrkového dřeva, která je namořená a ošetřená tvrdým olejem. Záměrně na ni byla použita prkna různých šířek, což jí dodává přirozený vzhled. Tato podlaha zdobí i hlavní místnost chalupy, ve které se nachází pro designérku tolik důležitý stůl. Je velký a v případě potřeby i rozkládací. Slouží nejen jako jídelní, ale také jako pracovní. Je zkrátka středobodem celého domu. Celý interiér je obecně protkán citlivě zrestaurovanými křesly a židlemi. Napříč jednotlivými místnostmi se přitom prolínají moderní i starožitné kusy nábytku v příjemné symbióze. Starožitný nábytek se tak zde například snoubí s moderními krbovými kamny. Venkovský nádech jim dodává nad nimi pověšený opracovaný klacek, který slouží jako rustikální věšák určený k sušení oblečení. Z tradiční představy chalupaření ještě více vystupuje již zmíněná koupelna, jíž především elegantní černobílá prvorepubliková dlažba, volně stojící vana a moderní sprcha dodávají punc nečekaného luxusu v navenek velmi tradičním stavení. 

Chalupa v Českém ráji respektující lokální styl
Foto: Anna Červinková a Jan Koutný

Vytápění chalupy

V chalupě, která začala nově sloužit požadavkům plnohodnotného a trvalého bydlení, muselo dojít i k proměně stávajícího vytápění. Vzhledem k tomu, že v osadě občas nejde proud déle, než je milé, bylo třeba topení vyřešit za pomoci hned několika topných zdrojů. K těm patří podlahové topení, samostatný elektrický rošt v koupelně, kamna s plotnou v sednici a výkonná litinová kamna v hlavní místnosti. Systém vytápění si tak majitelka nemůže vynachválit. Dle názorů sousedů má snad dokonce nejteplejší chalupu ze všech.

V chalupě v Českém ráji se však ukrývá ještě celá řada dalších milých překvapení, ať už k nim patří pískovaná skla ve dveřích s půvabnými ornamenty či police na nádobí skryté v nice.

Štítky: chata / chalupa
Foto: Anna Červinková a Jan Koutný
Zdroj: www.designbf.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Nadčasový kompletní interiér

Kuchyně se zabudovaným akváriem v ostrůvku

Rodinný dům Dlouhý Most

Dětský pokoj pro dva kluky

Diamonds Living

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Tipy, jak se zbavit ovocných mušek neboli octomilek

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Hnědá barva v interiéru

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock