Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Rekonstrukce prvorepublikové vily s fontánou

Rekonstrukce prvorepublikové vily s fontánou

Ještě v nedávné době nebyl na vilu kousek od Prahy právě pěkný pohled. Pozbyla svou prvorepublikovou noblesu a chvěla se pod těžkými nánosy, které se na ni v průběhu let nalepily. Naštěstí díky šikovným architektům už opět dýchá novotou, aniž by poztrácela nostalgickou vůni starých časů.

O rekonstrukci prvorepublikové vily se zasloužili architekti z libereckého studia Mjölk architekti. Chtěli stavbu vrátit ke svým kořenům a očistit ji od nemístných úprav a dostaveb. Vila měla nově sloužit jako víkendové bydlení pro čtyřčlennou rodinu, která našla zalíbení v těchto krásných končinách a jejich historické perle, která už opět září do dálky.

Návrat k historii domu

Původní stavbu s dlouhou historií bylo zapotřebí upravit na víkendový dům, ve kterém by započal docela nový životní cyklus. Prvorepubliková vila měla kdysi svou jiskru, jíž bylo třeba znovu vykřesat. Architekti tak dům zbavili pozdějších nevhodných úprav a dostaveb, díky čemuž mu navrátili dříve potlačenou dobovou fazónu. S respektem k původnímu vzhledu a jeho barevnosti také přistoupili k zateplení fasády či výměně střechy.

Rekonstrukce prvorepublikové vily s fontánou
Foto: BoysPlayNice

Proměna vily na víkendové bydlení

Na místě nevhodné přístavby garáže nově vznikl jednoduchý vstupní trakt, který navazuje na severozápadní křídlo vily. K hlavnímu vstupu a terase vede nový chodník, kryté parkování bylo posunuto na hranici pozemku. Oplocení ze strany do ulice bylo zrekonstruováno. A s ohledem na potřeby čtyřčlenné rodiny byly pozměněny i dispozice domu. Vyžádaly si rozšíření několika otvorů v nosných stěnách, vybourání příček a také zvětšení otvorů na fasádě orientované do zahrady. Čitelnost původní architektury vily však zůstala zachována. Rekonstrukce zahrnovala mimo jiné výměnu okenních výplní, novou střechu, nové omítky a zateplení.

Na návštěvě v interiéru

Zádveří funguje jako velice praktický úložný prostor. Nachází se zde vestavěné skříně a velké okno propojující interiér s exteriérem. Na zádveří plynule navazuje hala se schodištěm a následně kuchyně propojená s jídelnou. Nachází se zde také vstup do obývacího pokoje a do pokoje pro hosty. Z prvního zmíněného je možné vejít na terasu. V patře našel své místo dětský pokoj pro dvojici nejmladších členů domácnosti. Nachází se zde i pracovna a ložnice rodičů se šatnou a koupelnou.

Rekonstrukce prvorepublikové vily s fontánou
Foto: BoysPlayNice

Světlé a prostorné bydlení

Interiér vily je příjemně světlý, otevřený a minimalisticky zařízený. Na bílém pozadí výmalby vystupují hřejivé dřevěné prvky, za pozornost stojí také mozaiky v kuchyni či zimní zahradě. Interiér je plný pokojových květin, které tomuto bydlení dodávají na svěžesti. Celek ozvláštňují rovněž designová svítidla, originální obrazy, ale i poněkud netradiční police.

Prvorepubliková vila přeměněná na víkendové bydlení se nadechla do nové éry. Uvedená párem statných borovic skýtá luxusní útočiště s dotekem starých časů. Doplňuje ji kouzelná fontána lemovaná záhonem plným levandule a okrasného česneku. Zlatavé doteky slunce prohřívají vodní hladinu, ale také zimní zahradu, ve které nechybí fíkus, schefflera či tolik půvabné spathiphyllum. Stará vila dostala novou šanci, zbavila se břemen, a jakmile pohasne den, opět září do dálky. Občas k ní dolehne tlumené oddechování projíždějícího vlaku… Když zafouká vítr, přinese s sebou vůni řeky, která se proplétá údolím nedaleko domu. Tahle vila nezapomněla na svou historii a bude ji vyprávět dál, dokud to čas a lidé dovolí…

Foto: BoysPlayNice
Zdroj: www.mjolk.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

V hlavní roli kámen

KUCHYNĚ S TAJNOU MÍSTNOSTÍ

Studie minimálního interiéru

Kuchyně v šafránově žluté barvě

Předsíň na Praze 9

Interiér Kozlovice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Vybíráme dlažbu na terasu

Zdařilá rekonstrukce Ačkové chaty

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock