Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Nejčastější chyby při zařizování interiéru

Nejčastější chyby při zařizování interiéru

My Češi máme zlaté ručičky. A většina z nás vyniká tím, že se snaží vše zvládnout bez pomoci odborníků. Vymalovat byt, upéct dort, zbourat příčky, nebo se povrtat v nefunkční myčce. Ale někdy to zkrátka nedopadne. Stejné je to i v případě zařizování interiéru. Jeden na to má vlohy a druhý si neví rady. Snažíte se tak moc a ve finále se doma stejně necítíte dobře. Tak kde je problém? Pojďme se podívat na ty nejčastější chyby, které jste možná udělali taky.

Při navrhování interiéru listujeme katalogy nábytku, procházíme různé webové stránky s bydlením a navštěvujeme obchody s nábytkem. Jenže přemíra nasycení trhu často ztěžuje rozhodování o tom, co se nám více líbí. Výsledkem je nákup spousty dekorací, drobného nábytku a textilií, které spolu nemusí ladit a výsledek vás zklame. Příliš mnoho barev a textur v jednom interiéru znamená, že jeden konkrétní styl je ztracen, což vnáší do interiéru chaos. Místo unáhleného nákupu si rozmyslete, jestli nebude lepší dát si peníze na stranu a radši si šetřit na něco většího a tím pádem i dražšího, co ale ve výsledku bude pro interiér daleko lepší volbou, než další sada svícnů. Nenakupujte ve slevách spoustu drobností, protože pár korun ušetříte, ale pořiďte si doopravdy něco, co chcete dlouho a možná i potřebujete. Jde třeba o nový nábytek, nový lustr, kvalitní koberec. Sice si na to počkáte déle, ale i následná radost bude větší.

1. Chci ten z časopisu

Většina nábytku prezentovaných v časopisech i prodejnách nábytku je elegantní, harmonická, čistá, ale bez stopy života jeho majitelů. Takové interiéry většinou zapomínají, že je potřeba prát, vařit, mít úložné prostory. I tak většina lidí chce, aby jejich domov vypadal přesně jako typový prostor z katalogu. Jenže skutečnost je taková, že v chodbě je potřeba věšák, někam se sušák s mokrým prádlem vejít musí a bílá sedačka s bílým kobercem nejdou dohromady, pokud máte děti nebo domácí zvířata. Při zařizování bytu byste měli vždy začít s funkčností. Domov by měl být krásný a pohodlný, ale především uzpůsobený pro život. Nejprve určete účel jednotlivých místností, a pak přistupte k jejich uspořádání, nezapomeňte na nezbytné, i když ne nutně krásné kousky vybavení. Při zařizování vlastního bytu stojí za to hledat nápady na různých místech: časopisy, blogy, katalogy atd. Nezaměňujte však jemnou inspiraci s úplným plagiátorstvím! Neměli byste bezmyšlenkovitě kopírovat uspořádání z fotografie, protože lidé se od sebe liší, mají různý životní styl. Skutečnost, že interiér na fotografii vypadá pěkně, neznamená, že se v něm budeme cítit dobře. Dlouhý stůl v jídelně? Je škoda, že prakticky nepřijímáme žádné hosty. Velká televize na zdi ? Koneckonců, ve svém volném čase raději čteme knihu v křesle. Může se ukázat, že kopírovaný interiér nám zcela nevyhovuje a žádným způsobem neodráží ani nás samotné.

 

Ing. Iva Bastlová, DiS., vysvětluje ve své přednášce, čeho se vyvarovat při zařizování interiéru a jak postupovat.

 

2. Moc velké v moc malém

Další častá chyba se váže k té předchozí. Okouzleni zařízením v časopise, prodejně nábytku nebo u přátel velmi často nakupujeme věcí bez proporčního cítění. Do malých bytů přidáváme objemné prvky, které celé proporce interiéru naruší. Pokud máte malý byt, oželte kuchyňský ostrůvek, který zbytečně zabere prostor a nechte byt vzdušný. Stejné je to i se světlem. Byt ve Španělsku s velkými okny bude působit jinak, než stejně zařízený byt v Krkonoších. Často se zapomíná na světelné podmínky, ale ty jsou neméně důležité. Malování interiéru kvůli špatné zvolené barvě, řešení elektroinstalace, když se ukáže, že místnost má příliš málo světelných zdrojů, designový nábytek bez funkčního využití - takové kardinální chyby stojí za tím, že design vašeho vysněného bytu se brzy změní v pořádnou starost.

3. Nákupy dopředu

Nákupy nábytku a dekorací bez toho, aby je bylo kam umístit je český nešvar. Radost z nového bydlení je veliká a zejména ženy jsou v plánování přebornice. Už víte, jaká bude barva na stěnách, už objednáváte nábytek a doplňky tak, aby se k výmalbě hodily, už zařizujete bez toho, abyste doma žili. Je to úžasný pocit euforie, ale uplyne nějaký čas a ukáže se, že se k sobě věci nehodí, světelné podmínky zvolené výmalbě spíše škodí a některé věci se vám už nelíbí nebo je není kam dát. Nenakupujte vybavení dopředu. I nákup dekorací a nábytku by měl být promyšlen do konkrétního domova s konkrétním konceptem.

Nejčastější chyby při zařizování interiéru

4. Nevyžádané rady

Pro rady člověk nemusí chodit daleko. Pozornost byste ale měli zaměřit na rady, které pro vás budou přínosem. Rady od přátel a rodiny berte s rezervou. I když vám chtějí poradí a jistě to s vámi myslí dobře, nejsou profesionály v oboru a nevidí to, co oni poznají hned na první dobrou. Stejné je to i s pomocí od prodejců. Jejich rady by vás měly možná trochu inspirovat, ne se jimi striktně řídit. Nikdo vám nemůže zaručit, že jejich znalosti v oboru nejsou jen koníčkem ve volném čase, takže neznají všechna úskalí bytového designu a nikdo vám nemůže zaručit, že jejich rady nejsou čistě v zájmu jejich provize.

Proto je dobré se obrátit přímo na odborníky – designéry. Ti vidí nedostatky i přednosti konkrétního prostoru a díky jejich radám se snadno vyvarujete chyb, jejichž následné odstranění v budoucnu by vás stálo spoustu úsilí i peněz.

Zdroj: Ing. Iva Bastlová, DiS

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock