Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Byt Svätoplukova

Byt Svätoplukova

Změna dispozice bytu z třicátých let na otevřené a více významové bydlení, které vědomě argumentuje důležitostí sociální interakce. Architekti ateliéru Kilo Honč se zaměřili hlavně na prostor, na zážitek, na moment a individualitu a tedy na lidi, kteří v něm žijí.

Dispozice bytu prošla výraznou změnou. Autoři nechávají vyznít otevřený prostor a materiál v základní, hrubé formě. Odhalená stavební substance kontrastuje s nevyhnutelným (ne) formálním vybavením. Interiér je transformací naší dlouhodobé interní diskuse o prostoru, materiálech, struktuře, procesu a míře detailů. O tom, co stačí, co je nezbytné a co nakonec nemusí být vůbec důležité a přestává to mít význam. Proto jsme se zaměřili hlavně na prostor, zážitek a lidí, kteří v něm žijí.

Nová dispozice bytu

Původní dispozice bytu sestávala z předsíně, na kterou byla navázána kuchyně s malou komorou a vstup do menší obývací místnosti. Malá pokoj pro hosty, původně však pokoj pro služku, byly spolu s toaletou opřené o lodžii. Koupelna vyplnila prostor mezi dvěma ložnicemi, v nejvzdálenější části bytu. Nové řešení byt výrazně otevírá. V dispozici, materiálech i konstrukcích, rozměrech ale také v hloubce. Je navržen jako prostor a kulisy, mobiliář je jen symbolickým dodatkem prostoru. Čitelné členění na dva trakty definuje nosný systém samotného interiéru.

Byt Svätoplukova
Foto: Matej Hakár

Byt orientováný ve směru východ - západ

Otevřená denní část je situována uprostřed dispozice, v návaznosti na koupelnu, lodžii a zádveří. Její součástí je velká kuchyňská linka, kulatý jídelní stůl, obývací část a zrcadlová kulisa. Ta deformuje ohraničení prostoru. Propojuje začátek a konec bytu a zároveň slouží jako vstup do WC a dvou samostatných skladových prostor. Vstupní část je prosvětlená nadsvětlíkem, umístěným v ložnici nad skříní.

Přečtěte si také

Nadčasový interiér se smyslem pro krásu

Mokotów, městská rezidenční čtvrť ve Varšavě, je známá svým osobitým stylem a hojností zeleně. Oblíbil si ji i mladý inženýr, který svého času studoval v Paříži. Se svým smyslem pro krásu si zařídil…

Ta se nachází na opačném konci dispozice jako dětský pokoj, čímž vytváří dostatečnou intimitu a soukromí pro noční část. Prostorově jsou tyto dva pokoje koncipovány tak, aby byly stále součástí denní zóny. Koupelna je prostřednictvím rozměrné prosklené stěny zcela "otevřená" do středu dispozice. V případě potřeby je místnost možné oddělit závěsem.

Mobiliář bytu je z větší části vyrobený na míru truhlářem. Některé prvky jsou však typové nebo vyrobeny jako  interní nábytkové experimenty.

Foto: Matej Hakár
Zdroj: www.kilohonc.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Útulné podkroví pro hosty

Jahodové sady

Dokonalá ergonomie a rozmístění

Byt v rezidenci Braník

Rezidenční bydlení

Kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Anglická kuchyně třeba i u vás doma

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Perníková chaloupka

Bioplynová stanice do vašeho domova

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Vánoční inspirace a dekorace

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock