Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Unikátní přestavba venkovské stodoly

Unikátní přestavba venkovské stodoly

V Chráněné krajinné oblasti České středohoří stojí tradiční venkovská stodola z 19. století, která se po rekonstrukci proměnila v komfortní rodinný dům. Představuje zajímavý koncept domu v domě a za nejlepší práci s denním světlem získala Mimořádnou cenu Velux v rámci České ceny za architekturu 2016.

Nový rodinný dům v obci Bílka je naprosto unikátní. Vznikl pod vedením architekta Filipa Noska z německého studia A2F, který nechal do původního pláště historické stodoly vsadit moderní dřevostavbu. Vznikl tak vlastně dům v domě se zajímavě řešenou tepelnou izolací i nápaditými průhledy do přírody.

Dům v domě

Řešení, k němuž architekt dospěl, mělo celou řadu důvodů. Patřilo k nim zejména to, že původní stodola z kamene a cihel měla zdivo o tloušťce 60 cm a velmi mělké základy. Bylo přitom třeba zachovat původní vzhled stodoly a zároveň zajistit tepelnou izolaci. Ve výsledku tak uvnitř stodoly vyrostla dřevostavba, která funguje jako tepelná a větrná ochrana, přičemž je zvenku díky kamennému plášti chráněná před deštěm. Praktickým řešením je také nově vzniklý prostor, který se nachází mezi starou a novou stavbou. Ten se nevytápí, a tak pozitivně ovlivňuje energetickou bilanci domu v zimních měsících. Zároveň rozšiřuje prostor určený k bydlení a působí rovněž jako tepelná ochrana v létě, kdy bývá nejvíce využíván. Vyjma jižní fasády obklopuje tento meziprostor celý dům, a tak zároveň slouží jako druhý plášť.

Unikátní přestavba venkovské stodoly
Foto: Ester Havlová

Kvalitní střešní krytina a početné průhledy

V rámci rekonstrukce prošel největší proměnou střešní plášť, pro který byla použita krytina Satjam Rapid kombinující kvalitní materiály a klasický vzhled. Při pohledu zvenku tak nenarušuje charakter stodoly a zevnitř zase poskytuje dostatečný komfort. Vedle zbrusu nového střešního pláště získal rodinný dům také řadu nápaditých průhledů, kterými do interiéru proudí dostatek denního světla. Chytře zabudovaná střešní okna osvěžují toto netradiční bydlení o inspirativní výhledy a hravé průhledy, kterými lze mimo jiné pozorovat i oblohu. Právě precizní práce s prouděním světla v interiéru si vysloužila již zmíněné ocenění od mezinárodní poroty architektů.

Přečtěte si také

Přeměna staré chalupy na trvalé bydlení

Mnozí majitelé chalup dnes uvažují nad jejich využitým jako trvalé bydlení. To samozřejmě obvykle vyžaduje rekonstrukci a investice. Už na pohled příjemná chalupa u Blaníku představuje splněný sen…

Příjemně vzdušný interiér

Velké množství světla, které si uvnitř domu pohrává, dodává interiéru příjemnou atmosféru. Zajímavým architektonickým prvkem je zde mimo jiné schodiště, jehož stupně byly vytvořeny z původních odstraněných trámů. Nová dřevěná konstrukce totiž převzala nosnou funkci starého krovu. Co se týče jednotlivých místností rodinného domu, ty jsou otevřené, vzdušné a minimalisticky zařízené. Vedle kvalitních použitých materiálů je tak nejvíce zdobí četné výhledy a průhledy do okolí. Střešní okna přivádějí přirozené světlo do všech koutů domu, jednotlivé místnosti jsou tudíž plné slunce.

V Chráněné krajinné oblasti České středohoří došlo k zajímavé přestavbě, která představuje inovativní příspěvek na poli zachovávání tradičních staveb. Nový rodinný dům splňuje požadavky na komfortní bydlení v moderní době, a přitom si zachovává půvab 19. století. Velkými prosklenými plochami i menšími okny bez rušivých rámů pokorně vyhlíží do přírody a naprosto kouzelně s ní splývá.

Štítky: rekonstrukce stodola
Foto: Ester Havlová
Zdroj: www.a2f.de

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Elegantní lakovaná kuchyňská linka

Dům s duší

Chytrá kuchyně i celá domácnost

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Slané vafle s parmazánem a čerstvou petrželkou

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock