Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Kouzelný srub neobvyklého tvaru

Kouzelný srub neobvyklého tvaru

Na nejsevernějším místě Severního Irska se tyčí robustní srub, který zaujme svým netradičním tvarem. Tento jakoby rozhýbaný srub je jediným svého druhu v celém Irsku. Rozhýbaný proto, že tak působí díky rozdílně dlouhým venkovním přesahům.

Domovinou klasických srubů je Finsko, Norsko či Kanada. Kolikrát odbočí od svého finského vzoru a vydají se cestou menších či větších experimentů. Všechny tyto sruby však nadále spojují velké dřevěné klády, z nichž jsou postaveny. Ke stavbě těch nejlepších srubů bývají použity ručně otesané kulatiny s velkými přesahy. Nahrubo otesanými kládami s nadmíru velkými přesahy se pyšní i unikátní srub v Severním Irsku.

Jedinečný srub na jedinečném místě

Kouzlo tohoto srubu umocňuje jeho umístění. Nachází se totiž pouhý kilometr od světově proslulé přírodní památky Giant's Causeway, v českém překladu Obrova chodníku či Obrových schodů. Jedná se o zvláštní geologický útvar, který se řadí mezi kamenné varhany vzniklé díky sloupcovité odlučnosti čedičů. V této oblasti se nachází na 40 000 sloupců čediče, které vznikly jako výsledek dávné sopečné erupce. Tyto sloupce tvoří přirozené útesy vedoucí do moře, kde pokračují i pod jeho hladinou. A právě nedaleko od tohoto přírodního bohatství se tyčí srub udivující svým netradičním vzhledem. Vypíná se na vrcholu pobřežní čedičové skály a představuje dokonalý vyhlídkový bod na špičce severního pobřeží. Není divu, že přitahuje pozornost kolemjdoucích.

Kouzelný srub neobvyklého tvaru

Moderní srub postavený tradičním způsobem

Srub poněkud nezvykle kopíruje tvar obdélníku. Střechu má mírně nakloněnou na jednu stranu a celkově působí spíše jako moderní bungalov. Zatímco dává na odiv svůj moderní tvar, postaven je tradičním způsobem za použití tradičních materiálů. Stojí na betonové základové desce svou výškou vyrovnávající nerovnosti terénu. Přesahy základové desky pokryté dlaždicemi představují terasu a chodník táhnoucí se podél domu. Terasa nabízí čarovné výhledy do přírody, čehož využívá i na tomto místě situovaná vířivka.

Opravdu originální srub

Vedle ukotvení do přírody je hlavní devizou tohoto srubu také to, že každá jeho kláda je díky ručnímu opracování naprostý originál. Ke stavbě přitom posloužilo vysoce kvalitní a odolné cedrové dřevo. Ručně nahrubo otesané klády byly na místě složeny takovým způsobem, aby jejich konce výrazně vyčnívaly. Díky ručnímu opracování je každá kláda jiná. Jiný je také venkovní přesah jednotlivých klád, proto srub ve výsledku vypadá rozpohybovaně. Ty nejsilnější klády na sebe vzaly funkci nosných trámů.

Přečtěte si také

Srub jménem Ranch

Dnes si ukážeme zajímavé bydlení. Člověk a příroda zde našli vzájemné porozumění. V přírodní památkové rezervaci postavili moderní dům, avšak dbali na to, aby do krajiny zapadl a s místem souzněl.

Interiér v rustikálním stylu

Hlavní obytná zóna srubu sestává z obývacího pokoje propojeného s kuchyní a jídelnou. Dominantou tohoto prostoru je velká kožená sedací souprava, z níž lze pozorovat přírodu za oknem. V podobně tlumených barvách je zařízená i kuchyně a další místnosti. O to více tak může vyniknout přirozená krása všudypřítomného dřeva. Díky minimalistickému stylu působí interiér velice prostorným a vzdušným dojmem, přitom ale nemá více než 103 m2. Přesto si jedna z ložnic mohla dovolit rozšíření o vlastní vanu, sprchový kout a umyvadlo. Ani tady nechybí velké okno, kterým mohou obyvatele pozorovat neustále se měnící přírodu přímo při koupeli. Druhá ložnice je menší a koupelnu má oddělenou. Celý interiér zařízený v rustikálním stylu působí neobyčejně luxusním dojmem. K pohodové atmosféře napomáhají moderní designová svítidla, která uvnitř vytvářejí romantickou náladu.

Na unikátním místě tak vznikl unikátní srub. Na jedné straně vybočuje z tradice, aby ji na druhé pokorně přijmul. Na dosah proslulé přírodní památky Obrovy schody slibuje kolemjdoucím další zajímavou podívanou, která je poctou přírodě i ničím nenahraditelné ruční práci.

Štítky: srub / roubenka
Zdroj: www.pioneerloghomesofbc.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock