Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Jednoduchý interiér, bez zbytečných dekorativních tvarů

Jednoduchý interiér, bez zbytečných dekorativních tvarů

Jak by vypadal byt, kdyby si ho zařizoval architekt sám pro sebe? Zvlášť, pokud našel zalíbení v minimalismu i finské moderně. Mezonetový byt je plný zajímavých, funkčních detailů a chytrých řešení, které z něj dělají útulný prostor pro život.

Byt architekta ve Starém Městě v Poznani měl být jednoduchý, funkční, bez zbytečných pozlátkových nebo dekorativních prvků, ale s jasně převládajícím světlým tónem přírodního dřeva. Díky svému povolání mohl majitel naplno využít sílu jednoduchosti a minimalismus kombinovat s finskou modernou. I přes absenci dekorací šlo o to, aby byl byt teplý, příjemný a přiblížil člověka přírodě.

Finská moderna

Je to velmi jednoduchý, až minimalistický styl, který oslovuje stále více lidí. I přes prosté zařízení jde o interiéry velmi nadčasové a elegantní, které působí i přes svou strohost velmi útulně. Pro finskou modernu je typické spojení praktičnosti, udržitelnosti a estetiky. Nehodí se pro každého, ale velmi rychle si nachází své oblíbence. Přestože jsou finské interiéry strohé a dominují jim často i studené odstíny, působí velmi útulně a příjemně.

Jednoduchý interiér, bez zbytečných dekorativních tvarů

Světlé dřevo v hlavní roli

Byt ve Starém Městě v Poznani je ve skutečnosti prostorově velmi skromný. Je na 44 metrech čtverečních, ale má nespornou výhodu v podobě mezipatra, která zabírá polovinu tohoto prostoru. Přízemí bylo zařízeno v přehledném funkčním uspořádání, včetně předsíně, ze které vedou schody do prvního patra. Dole se nachází obývací pokoj s kuchyňským koutem, pracovna a koupelna. Je to denní zóna, tak bylo vybráno přírodní dřevo, které zde hraje dominantní roli. I nábytek byl cíleně vybrán v jednoduchém stylu, který vzdušnost bytu podtrhne. Schodiště bylo navrženo s lamelovou příčkou, která zajistí, že se při vycházení a scházení po schodech nebude člověk cítit stísněně. V patře je zařízena ložnice, a také veškeré úložné prostory.

Přečtěte si také

Bydlení v pastelových barvách

Paní Maria žije v hlavním městě Polska, v samém centru Varšavy, v krásně zrekonstruovaném bytě z meziválečné doby. Vdechla mu nový život, plný něžných barev, od béžové, přes šedou až po pudrově…

Černobílá klasika v interiéru

Kuchyňský kout je ze světlého dřeva se skřínkami, které sahají až ke stropu. Mezi nimi se rozprostírá grafitový panel nad kuchyňskou deskou. Panel i kuchyňská deska jsou vyrobeny z kamene. V přilehlém obývacím pokoji jsou otevřené police na knihy, které chytře vyplňují prostor pod schody. Police, jako zbytek bytu, jsou ve stejném dřevěném dekoru. Pracovna umístěná v přízemí je nejen svým charakterem jednoduchá, ale rozhodně minimalistická. Kromě typického pracovního stolu je zde i zajímavý kus nábytku - kovová police v černém provedení, která svým tvarem kopíruje vzhled police v obývacím pokoji s tím rozdílem, že je zabudována přímo do zdi. I koupelna připomíná klasiku skandinávského designu, tentokrát v geometrickém černobílém vydání. Bílé obdélníkové dlaždice oddělené kontrastní spárou, matné černé kování, jednoduché neutrálními police a sprcha bez sprchové vaničky. Všechny tyto detaily odkazují na spojení minimalismu a severského stylu.

Jednoduchý interiér, bez zbytečných dekorativních tvarů

Chytré úložné prostory

Preference vyplývající z velikosti a tvaru podkrovní místnosti stála na základě návrhu vestavěného nábytku do ložnice, ve které měly být hlavní úložné prostory. Kromě postele jsou v podkroví skříně v teplém dřevěném tónu, stejně jako v přízemí. Čela jsou tvořena posuvným systémem v grafitové barvě s laminovanou deskou Solar Oak a vyplněnou průhledným sklem, které se v poslední době často používá právě ve skříních. Najdeme zde také výklopná čela, osvětlení pomocí LED tyče, zásuvky na oblečení a police na boty. Díky faktu, že je majitel bytu architekt, mohl plně dosáhnout předpokládaných ambiciózních cílů týkajících se povahy a funkčnosti bytu. Další zajímavostí jsou nejednoznačné hranice místností a jejich plynulost v prolínání otevřených a oddělených zón.

Zatímco v případě denní zóny je to zřejmé: obývací pokoj je propojen s kuchyní, pracovna je uzavřena na akustické úrovni – skleněné dveře brání nežádoucím zvukům, ale zároveň nejsou vizuální bariérou. Mezitím se v ložnici využilo zcela jiné řešení, byť v souladu s konceptem otevřeného bytu. V ložnici nenajdeme žádné dveře a fyzické oddělení bylo vytvořeno pocitově díky lamelovému zábradlí, které je jakýmsi pokračováním z obývacího pokoje. Jako optické zvětšení prostoru je využito zrcadlo, namířené na schodiště, které se v něm odráží.  

Zdroj: www.komandor.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock