Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Náročná rekonstrukce poválečného bytu s vysokými stropy

Náročná rekonstrukce poválečného bytu s vysokými stropy

Ve Starém Mestě, městské části Bratislavy, se nachází historické centrum města, nábřeží Dunaje a hradní vrch. V této oblíbené lokalitě, konkrétně v Bjornsové ulici, stojí bytový dům z 50. let minulého století. Jeden z jeho bytů se dočkal důkladné rekonstrukce, která zkombinovala dobové prvky s těmi současnými.

O proměnu bydlení se postarali Zuzana Horniaková, Juraj Krč a Zoltán Horváth ve spolupráci s Ľubošem Kamenickým. Návrh interiéru vznikal v průběhu jednoho měsíce a realizace trvala dalších devět měsíců.

Vysoké stropy a velkolepé výhledy

Byt v domě z 50. let minulého století byl původními majiteli rozdělen na dvě menší bytové jednotky, které jsou však na dnešní poměry velkorysé. Základním východiskem návrhu se staly vysoké stropy a velkolepé výhledy do atraktivní lokality. Rekonstrukce bytu byla rozsáhlá, ale přesto citlivá. Došlo tak k zachování specifického charakteru bytu. Architektonické řešení spojilo současné prvky s těmi dobovými z 50. a 60. let. Interiér tak například zdobí zbrusu nové dubové parkety se stromečkovým vzorem či kazetové obklady.

Náročná rekonstrukce poválečného bytu s vysokými stropy
Foto: Marián Svítek

Změna dispozic

Původní dispozice byla s ohledem na potřeby majitelů do jisté míry pozměněna, základní členění jednotlivých místností však zůstalo zachováno. K největší proměně došlo v případě kuchyně a koupelny. Po značných stavebních úpravách došlo na přání majitelů k přemístění koupelny do prostoru kuchyně. Tam, kde stála kuchyně, tak vznikla jednoduchá, ale velice praktická kuchyně. Disponuje množstvím úložných prostor a nechybí jí dostatek přirozeného světla. Zajímavým řešením je nábytková stěna, která ukrývá přechod do spíže a technické místnosti. Otevřená koupelna propouští světlo přes velkou prosklenou stěnu, kterou je možné v případě potřeby zakrýt závěsem. Okno směřující do vnitrobloku je potažené mléčnou fólií.

Přečtěte si také

Vzdušný byt v retro a zelené

Byt oslavující retro a zelenou barvu vznikl v Kyjevě. V kombinaci s hojně využitým dřevem, velkými okny a zajímavě řešeným umělým osvětlením působí velice příjemným a vzdušným dojmem. Navíc je tím…

Denní část propojená s tou noční

Zajímavě působí už samotný vstup do bytu, spolu s velkou chodbou totiž neslouží pouze k propojení jednotlivých místností, ale odehrává se v něm každodenní život. K příležitostnému posezení, povídání s přáteli a třeba i rychlé snídani zde slouží stolek a taburetky. Dřevěný kazetový obklad plynule přechází do hladkých lakovaných ploch. Srdcem interiéru je prostorný obývací pokoj, kterému vévodí vysoce komfortní sedací souprava. Po jejím boku stojí jídelní stůl z masivního dubu, nad který se snáší dvojice mosazných lustrů. Obývací pokoj je průchozí, umožňuje vstup jak do ložnice, tak do pracovny. S ložnicí je úzce propojen na první pohled neviditelnými bezrámovými dveřmi, které lze díky speciálnímu kování otevírat do obou stran. Ložnici dominuje na míru vyrobená postel z dubového masivu, která je umístěna podél jihozápadní stěny s oknem.

Byt prošel náročnou rekonstrukcí. Původní topení bylo nahrazeno moderním systémem s designovými radiátory, došlo rovněž k výměně elektroinstalace a vodoinstalace. Výrazné proměny se dostalo také oknům a podlahám. Interiér se zahalil do příjemných odstínů šedi, které decentně osvěžují bílé pozadí s černými, hnědými a měděnými akcenty. Byt je zařízeně ve striktně minimalistickém duchu, a tak mohou architektonické prvky vyniknout ve vší své kráse. Chytře řešené úložné prostory dodávají interiéru na vzdušnosti. Dobové prvky se mísí se současnými, a vzniká tak svěží a originální bydlení. Tato realizace se naprosto zaslouženě stala vítězem BIGSEE INTERIORDESIGN AWARD 2019.

Foto: Marián Svítek
Zdroj: www.archstyl.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Elegantní lakovaná kuchyňská linka

Dům s duší

Chytrá kuchyně i celá domácnost

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Slané vafle s parmazánem a čerstvou petrželkou

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock