Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Nestárnoucí skandinávský design

Nestárnoucí skandinávský design

Termín skandinávský design neurčuje společný, či podobný design daných zemí. Jedná se spíše o marketingový nástroj, který má podporovat design severních lokalit. Je to spíše užitečný způsob, který zemím s geografickou blízkostí ulehčuje přístup na trh, přičemž tím zároveň umně maskuje skutečné národní designové odlišnosti?

Rozhodně mají seveřané řadu věcí společných. Tou první je třeba to, že všichni seveřané rádi pěkně bydlí. Není to ale něco, co prostě musí dělat, pro ně je to naprosto normální a běžná součást života. Je pro ně zkrátka zcela běžné neustále upravovat, dekorovat a zútulňovat domov. Např. Dánové na to mají i své slovo, které je do češtiny prakticky nepřeložitelné. Slovo “hygge” je zkrátka něco jako užívat si daných chvil, mít útulnou atmosféru plnou svíček, knih, čaje, rodiny, přátel, prostě být naplněni vším, co nás dělá šťastnými. Pro každého je to trošku něco jiného, ale v jádru se jedná o duševní i fyzickou pohodu.

Dalším společným znakem je střídmost interiéru a kvalitní materiály. Na severu nenajdete snad jediný dům či byt, který by byl přelácaný, nebo špatně nadekorován. Vše je důkladně umístěno tak, aby prostor zůstal čistý a hlavně funkční.

Skandinávci taktéž milují přírodu a ta se odráží i v jejich domovech. Prkenné podlahy, drsné trámy na stropě, či neopracované dřevo na deskách stolů, to je jejich základ. Přírodní materiály, všude přítomná bílá barva, kvalitní a funkční vybavení je pro ně též společné. 

Díky drsnějšímu počasí a nedostatku světla venku je taktéž pro seveřany typické dostatečné osvětlení uvnitř. To zajistí jak různé, designové lampy, tak hlavně oheň, a to buď v podobě svíček, které mají své stálé místo v každém domově, či nejlépe krb, u kterého seveřani rádi a často sedí.

Nestárnoucí skandinávský design

CHARAKTERISTIKA DÁNSKÉHO INTERIÉRU

Dánové umí skvěle kombinovat staré s novým, proto je jedním charakteristickým rysem v dánské domácnosti rustikální vzhled s minimalistickými liniemi. 

Barevné variace v dánských domovech nehledejte. Hojně využívanou barvou je černá, kterou se Dánové nebojí použít i na podlahy, která bývá nejčastěji prkenná. Dále se rozhodně používá bílá a prvky dřeva. Okna bývají většinou holá. Dánský interiér je zkrátka jednodušší, zakládá si na excelentní kvalitě a stoprocentní funkčnosti.

Design je pro Dány běžnou součástí každodenního života, proto u nich naleznete doslova designérské poklady. Jsou ale velmi hrdí na svou vlast, proto i velmi často využívají výrobky od lokálních výrobců a umělců. 

Dánští designéři patří k naprosté světové špičce. Není se čemu divit. Jejich originální a svěží způsob v kombinací s mixováním starých věcí s novými je naprosto klíčový v jejich tvorbě. Mezi takové patří například značka Muuto, HAY, Broste Copenhagen a další.

Nestárnoucí skandinávský design

CHARAKTERISTIKA NORSKÉHO INTERIÉRU

Ve svých počátcích vycházel norský interiérový design především z krásné, drsné přírody a inspirací byla též vikingská kultura.

Norský interiérový design je jeden z nejmíň výrazných v celé Skandinávii. Norové jsou totiž nejvíce konzervativní a tíhnou ke klasickému, či rustikálnímu stylu. Norský interiér proto může působit až vesnicky a to i navzdory tomu, že dominuje bílá barva jak na stěnách, tak i na prkenných podlahách, které snad nikdy nezakrývají koberci.

To ale nepříliš platí pro lidi ve městech. Tam se objevují prvky evropského stylu, tudíž vzniká jakýsi mix mezi Skandinávií a Evropou.

Norové milují renovace a rekonstrukce. Když se pro něco takového rozhodnou, nábytek prodají na inzerát a koupí pak nový. Většina takto vybírá spíše nadčasový a jednoduchý design, který kombinují s výraznějšími prvky, nebo se starým nábytkem.

Nestárnoucí skandinávský design

CHARAKTERISTIKA ŠVÉDSKÉHO INTERIÉRU

Švédské interiéry jsou bezesporu nejzajímavější z celé Skandinávie. Kombinují styl, eleganci, útulnost, ale i nápaditost, či dokonce rafinovanost.

Švédové jsou velmi kreativní a asi nejvíce ze všech skandinávských zemí splňují naši představu skandinávského stylu. Též jsou velmi praktičtí a umí využít každičký milimetr.

Severská nábytkářská společnost Ikea, která neodmyslitelně ke Švédsku patří, se sice často objevuje ve spoustě domácností, díky rozmanitosti materiálů a stylů ji ani nepostřehnete.

V interiérech se objevují měkké odstíny šedé, světle modré a odstíny pudrových tónů. Hojně jsou používány přírodní materiály, nejčastěji dřevo a kámen. Textilie v prvcích kůží a kožešin slouží jako útulné dekorace, které se používají i na místo koberců. I ty ale ve švédských domovech najdete často. Co ještě stojí za zmínku jsou police. Švédové milují nástěnné, úložné police v otevřeném a variabilním provedení. 

Nestárnoucí skandinávský design

CHARAKTERISTIKA FINSKÉHO INTERIÉRU

Na Finsko se trochu z hlediska interiérového designu zapomíná, což je škoda, protože i tato národnost má rozhodně co nabídnout.

K Finům neodmyslitelně patří bílá barva, která se objevuje naprosto všude. Nejčastěji ji můžeme vidět přímo na domech, které mají prkennou fasádu. V interiéru dominuje též a to nejden na zdech a  stropech, ale i přímo na podlahách. Nábytek je taktéž z velké části bílý, ale objevuje se i světle šedá barva. Vyskytují se květované či geometrické motivy, které tak zpestřují a zútulňují čistý design finských domovů. Finové mají rádi otevřené a vzdušné prostory a to hlavně kvůli průchodu světla. Nesmíme zapomenout na všudepřítomné sauny, ty se objevují snad ve všech domácností.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock