Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Ekologická proměna bydlení

Ekologická proměna bydlení

Už v pondělí 10. února večer na vás čeká další zajímavá proměna z pořadu Jak se staví sen – extra. Designéři Kamila Douděrová a František Kobližka se tentokrát pokusí splnit sen mladému tatínkovi Tomášovi, který zůstal po smrti své ženy na výchovu syna sám. Ženu jeho snů už mu sice nevrátí, pomůžou však těmto dvě sympatickým parťákům pomocí nového bydlení nastartovat šťastnější život.

Začátky plné ideálů

Sympatický Tomáš je mladým vdovcem, který věnuje malému Vítkovi většinu svého času. Z tragické události, která jej potkala, se však kvůli němu hroutit nemůže. Ještě nedávno byl přitom jeho život zalitý sluncem. Na vysoké škole poznal ženu, kterou si kdysi vysnil. Začal pracovat jako referent životního prostředí na městském úřadě. Jeho žena pak otěhotněla a do rodiny přibyl malý Vítek. Oba partneři byli plní ideálů, byli šťastní. Plánovali, jak se společně vrhnou do proměny Tomášova dosavadního bytu, který bylo třeba uzpůsobit potřebám mladé rodiny. Nový kabát tak dostal obývací pokoj i ložnice. V plánu ještě měli přeměnit Tomášovu pracovnu na dětský pokoj, k tomu však shodou smutných okolností už nedošlo. Zdravotní problémy Tomášovy partnerky začaly už v době těhotenství. Lékaři jim však nepřikládali značnou váhu a veškeré komplikace spojovali s těhotenstvím, porodem a poporodními stavy. Problémy však přetrvávaly a z krevních testů vyšlo najevo, že je něco špatně. Z dalšího vyšetření se zjistilo, že maminka malého Vítka trpí rakovinou střev s metastázemi na játrech. Po tomto šokujícím zjištění následovala operace, chemoterapie a bioléčba. Díky zjištěným metastázám na plicích pacientce nebyla umožněna transplantace jater. Rok léčby byl velkým psychickým náporem pro celou rodinu. Šťastný konec se však bohužel nekonal. Tomášova partnerka zemřela v říjnu 2018 a zanechala po sobě malého Vítka.

Když chybí máma…

Po smrti Vítkovy maminky byly pro všechny nejtěžší první dva měsíce. Tomáš stále chodil do práce, a tak se o Vítka střídavě staraly babičky. Teď už se o něj starají jen o víkendech, jelikož Tomáš nastoupil rodičovskou dovolenou, aby se svému chlapci mohl maximálně věnovat. Ten je na svého tatínka hodně fixovaný, což je vzhledem ke smutné události v rodině nasnadě. Vítkovi budou brzy dva roky a Tomáš si plánuje, že se pak stejně do práce vrátí, aby mohl dál vydělávat a zajistit tak Vítkovi lepší zázemí. Máma jim sice chybí oběma, přesto ale mají jeden druhého a také další příbuzné, na které se mohou spolehnout. K těm patří i Tomášova maminka, která chtěla oběma udělat radost, a tak je přihlásila do pořadu Jak se staví sen – extra.

Ekologická proměna bydlení

Bydlení před proměnou

Původní Tomášův byt sestával z chodby, obývacího pokoje, pracovny, kuchyně, ložnice a koupelny. Tomáš už byt zbavil umakartového jádra, navíc vymaloval a vyměnil některé dveře. Preferuje však otevřený prostor bez dveří, proto některé z nich schválně chybí. Co se týče proměny svého dosavadního bydlení, nejvíce by si přál, aby z jeho pracovny vznikl krásný dětský pokoj pro Vítka. Měla by tam být pořádná postel a dostatečné úložné prostory. Těší se také na novou výmalbu, renovaci vestavěné skříně a výměnu osvětlení. Se ženou kdysi díky stejnému vysokoškolskému oboru lpěli k ekologickému způsobu bydlení – milovali přírodní materiály a úsporné zdroje. Tomáš by tak byl rád, kdyby se tyto prvky podařilo designérům zakomponovat i do nového bydlení. A vedle proměny dětského pokoje, který je pro něj prioritou, by rád nechal proměnit i chodbu. V té by se mu líbila nová výmalba, podlaha i úložné prostory.

Přečtěte si také

Jak se staví sen – 7. díl

Dnes vás čeká opravdu půvabná proměna. Designéři Kamila Douděrová a František Kobližka splní velký sen jedné talentované tanečnici a její mamince. Do života jim vtrhla nemoc a odnesla s sebou úspory…

Nové bydlení v ekologickém stylu

Designéři Kamila Douděrová a František Kobližka se hned chytili Tomášova nadšení pro ekologický styl bydlení a touto myšlenkou se nechali vést po celou dobu proměny. Jediným technickým problémem se pro ně stala podlaha v předsíni, která nebyla v příliš dobrém stavu. Nakonec se ji však podařilo vyrovnat s výškou podlahy v navazujícím obývacím pokoji. Bylo také zapotřebí srovnat nerovnosti po probourání příčky mezi obývacím pokojem a kuchyní. Stěžejní myšlenka ekologického přístupu k bydlení se projevila zejména v použití přírodního kartonového nábytku a také u původního nábytku, který dostal speciální nátěr ekologické křídové barvy. Zvláštní motiv opakující se napříč jednotlivými místnostmi, který na sebe strhává pozornost, představují přirozeně krásné mechové obrazy. Podtrhují přírodní nádech interiéru a dodávají mu na svěžesti.

Ekologická proměna bydlení

Jemné barvy, hravé vzory

Jak je patrné z přiložených fotografií, designéři se na přání tatínka Tomáše nepustili pouze do proměny dětského pokoje a chodby, ale pod rukama jim vyrostl i zbrusu nový obývací pokoj a kuchyně s jídelním koutem. Všechny tyto místnosti přitom spojují jemně zvolené barvy a přirozená krása dřeva. Bílá, béžová, světle modrá a zelená – to jsou barvy, které tomuto interiéru dodávají tolik potřebný dotek něhy. Pozadí jemných barev pak příjemně rozbíjejí svěže zelené mechové obrazy. Uzdu své fantazie však designéři popustili především v dětském pokoji, který je opravdovým rájem pro dětskou duši.

Ze zastarale zařízeného ostravského bytu se tak díky designérům a také Tomášově mamince, která je zavolala na pomoc, stalo naprosto kouzelné bydlení pro mladého tatínka a jeho syna. Bydlení, ve kterém už snad bude mnohem více radosti než smutku...

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Realizace moderního bytu

Praha Štěpánská

Praha Španělská

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Žít v chalupě po celý rok? V této byste chtěli žít taky

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Kam v bytě umístit zrcadlo?

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock