Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Proměna retro bytu v moderní bydlení

Proměna retro bytu v moderní bydlení

V pondělí na vás čeká další díl oblíbeného televizního pořadu Jak se staví sen – extra, se kterým se budete moci stát svědky proměny retro bytu, který po smrti rodičů zůstal Věře a její dceři Adélce. Podaří se designérům vytvořit z bytu, ve kterém se zastavil čas, opravdový domov?

Život s hrubiánem

Věra neměla právě jednoduchý život. Miminko, po kterém tolik toužila, si pořídila s nesprávným mužem. Při jedné z návštěv rodičů, se choval velice nevybíravě, osočoval je a byl sprostý. Doma pak Věru málem uškrtil. A to si jej Věra do té doby chtěla dokonce i vzít. Celá nešťastná se pak se vším svěřila svému otci a svatbu zrušili. Když poté přišla na svět malá Adélka, kolonka se jménem otce v jejím rodném listu zůstala prázdná. Tolik se Věře její partner zprotivil. Na výchovu Adélky tak zůstala sama, a aby toho nebylo málo, musela se brzy postarat také o staré a nemocné rodiče. Své původní zaměstnání v bance vyměnila za práci na finančním úřadě, kde jí s pracovní dobou vyšli vstříc. Z pronajatého bytu, kde předtím s Adélkou bydlela, se obě přestěhovaly k rodičům. Ti však nedávno rok po sobě zemřeli, a tak už Věře zůstala jen dcerka a také sestřenice, která ji do pořadu Jak se staví sen – extra přihlásila.

Byt, ve kterém se zastavil čas

Byt, který po sobě rodiče zanechali, je retro v každém směru. Nikdy v něm neproběhla žádná rekonstrukce, a tak stále vypadá jako v době před čtyřiceti lety, kdy se do něj Věřiny rodiče nastěhovali. Trpí tedy neduhy panelových domů, ke kterým patří zejména stará elektroinstalace a umakartové jádro. Nostalgie je cítit ze starých tapet i nábytku. Nachází se tu křeslo, ve kterém sedával Věřin tatínek, nebo postel, kterou Věra koupila pro nemocnou maminku. Vzpomínek je tu nepřeberné množství, a tak se opravdu jedná o byt, ve kterém se zastavil čas.

Proměna retro bytu v moderní bydlení

Cesta k rekonstrukci bytu

Věra nemá jako samoživitelka peněz právě nazbyt. Když už se jí podaří něco ušetřit, vezme svou dcerku do aquaparku. Chtěla by jí ale dopřát mnohem víc. Jedním z takových přání je, aby měla Adélka konečně pokojíček, ve kterém by jí bylo krásně a do kterého by se nemusela stydět pozvat své kamarády. Adélka ráda sportuje a také se dobře učí. Nejvíce ji baví matematika, což zřejmě zdědila po svém pradědečkovi, významném českém matematikovi. Za nelehké dětství i studijní úspěchy by si tak jistě zasloužila zbrusu nový pokojíček. Přece jen už je jí jedenáct let, a tak potřebuje místo, kde se jí bude dobře učit i snít. V současné době je to tak, že Adélka spí s maminkou na jedné rozkládací posteli, na které spala, ještě když ona sama byla malá. Vedle dětského pokoje pro dceru by si Věra, pokud by to bylo možné, přála ještě novou koupelnu s toaletou, které jsou ve velmi špatném stavu. Radost by jí udělaly také nové úložné prostory, kvalitní postel a stůl.

Přečtěte si také

Rekonstrukce v domě jenž byl původně hospodářským stavením

V nedostavěném a průběžně rekonstruovaném 100 let starém domě, jenž byl původně hospodářským stavením, žijí manželé Mariana a Jan se svými dvěma dětmi ve věku batolecím a předškolním.

Rekonstrukce bytu

Do proměny retro bytu se pustili designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný, kteří se shodli na tom, že tato proměna patřila k těm nejnáročnějším, do kterých se kdy pustili. Od začátku jim bylo jasné, že byt potřebuje kompletní rekonstrukci, v jejímž rámci se musí zbavit především všech neduhů panelových domů. Co se týče dispozic, změnili pouze prostor mezi kuchyní a chodbou. Původní dveře byly zastavěny a prostor využit pro umístění pračky se sušičkou. Díky tomu mohlo dojít k uvolnění místa v koupelně. Designéři nezůstali v rámci rekonstrukce jen u proměny dětského pokoje a koupelny s toaletou, ale vrhli se na celý byt, který příjemně stylově sjednotili. Stylovou proměnu bytu přibližují designéři slovy: „Chtěli jsme vytvořit moderní interiér s prvky retra. Velmi se nám líbila původní dýhovaná TV stěna, kterou jsme nakonec využili jako jeden ze stěžejních prvků. Ve stejném dekoru přírodního dubu jsme vybrali dveře a zbytek interiéru nechali v jednoduché, převážně černobílé kombinaci. V dětském pokoji je zajímavým prvkem i tapeta s výrazným geometrickým vzorem. A pro oživení jsme nakonec vybrali jemnou pudrově růžovou barvu na textilních dekoracích.“

Z retro bytu s převažujícími oranžovými a červenými odstíny se tak v rámci proměny stal moderní domov v černobílé kombinaci, který ozvláštňují geometrické vzory a také příjemné akcenty sametově růžové, šedé a žluté barvy. Do interiéru se tak dostal dostatek světla, čímž celý byt získal na útulnosti. Na rozdíl od svého původního stavu je byt zařízen v minimalistickém stylu, takže je příjemně otevřený a vzdušný. Rozdíl mezi původním a novým bytem je opravdu markantní. Nostalgie po minulosti ustoupila novým zítřkům, které snad budou pro Věru i její dcerku mnohem veselejší.

Štítky: jak se staví sen

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock