Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Aranka – romantický minidomek šetrný k přírodě

Aranka – romantický minidomek šetrný k přírodě

Všem, kteří milují bydlení uprostřed přírody se vším, co k tomu patří, vychází vstříc Aranka. Tento dřevěný minidomek na kolečkách je mistrnou ukázkou řezbářské práce a také umění, jak si důmyslně pohrát s omezeným prostorem. Vítěz posledního ročníku Designbloku však své obyvatele také učí, jak se správně chovat k přírodě.

Klidné útočiště v podhůří Šumavy

Aranka miluje klidná a malebná přírodní zátiší, v současnosti se proto nalézá v podhůří Šumavy. Čeká tam na své obyvatele, kteří by ocenili její půvabný vzhled a praktické vlastnosti. Tato ideální kombinace vznikla díky architektovi Martinu Kožnarovi, který je autorem návrhu minidomku. O realizaci se pak postaral tým neméně šikovných profesionálů. Vznikl tak domek dlouhý 6,8 m, široký 2,5 m a vysoký 3,8 m. Je elegantní, nadčasový a technologicky vybavený. Není se tedy čemu divit, že náklady na jeho vývoj a realizaci se vyšplhaly k 3,6 milionu korun.

Interiér minidomku Aranka

Minidomek svými skromnějšími rozměry vůbec netrpí. S přehledem se do něj vešly dvě velké pohodlné dvojlůžkové postele. Spodní se nachází nad nádrží s pitnou vodou, druhá je umístěna nad koupelnou a saunou. Usínání s výhledem do krajiny je tak jedním z mnoha přání, které Aranka svým nocležníkům ráda vyplní. Interiér minidomku je totiž otevřený do přírody, velkými okny tak do něj vstupuje dostatek denního světla i inspirace z dechberoucích výhledů. Nechybí tu ani dvojice střešních oken, kterými lze pozorovat noční oblohu přímo z postele. Vedle romanticky naladěných dospělých si tu však na své přijdou také děti s dobrodružnou povahou. Ty si mohou po žebříku vylézt do „zašívárny“ pod stropem, která jakmile přijde večer, supluje druhou ložnici. V minidomku se rovněž nachází skromná kuchyňská a jídelní část. Celý interiér zjemňuje překrásná práce s ořechovým dřevem provedená do sebemenšího detailu. O teplo se starají inteligentní krbová kamna, která ohřívají vodu a vytápějí celý prostor domku včetně sauny.

Aranka – romantický minidomek šetrný k přírodě
Foto: Lina Németh

Inteligentní bydlení šetrné k přírodě

Jedním z cílů návrhu minidomku bylo, aby se v něm jeho obyvatelé naučili vážit darů přírody. Dům tak člověka učí, jak správně hospodařit s vodou a energií. Bydlení uprostřed přírody si tedy i v pohodlně zařízeném domku zachovává něco z tolik půvabného zálesáctví. Na rozdíl od běžných minidomků však Aranka disponuje speciálním technologickým vybavením, z kterého se člověk může dozvědět, jak vlastně domek se zdroji pracuje. A dozvědět se může i to, jak on sám šetří či plýtvá vodou a energií. Aranka přitom dokáže fungovat v mnoha ohledech nezávisle, všechno se ale odvíjí od míry hospodárnosti jejích obyvatel.

Dům, který se stará o vodu

Minidomek je vybaven dvěma nádržemi, přičemž ta s kapacitou 800 l je určena pro pitnou vodu. Ta by v tomto množství měla jednomu člověku vydržet po dobu jednoho měsíce, dvojici pak okolo šestnácti dnů. Druhá nádrž o kapacitě 150 l slouží k zachycování dešťové vody, kterou se mimo jiné splachuje toaleta. Jedná se o toaletu chemickou, jíž lze v případě potřeby nahradit separačním kompostovacím záchodem. Co se týče samotného zachycování dešťové vody, také o to se minidomek dokáže postarat po svém. Díky chytrému zařízení v podobě GPS lokátoru si totiž Aranka zjistí nejen to, kde se právě nachází, ale i to, jestli přijde déšť. Komunikuje s blízkými meteostanicemi a průběžně si tak získává informace o předpovědi počasí. V návaznosti na ně se pak rozhodne, zda přefiltruje dešťovou vodu na pitnou, čímž umožní uvolnění menší nádrže na dešťovou vodu z očekávaného deště.

Přečtěte si také

Mobilní domek jako plnohodnotné bydlení

Originální a všestranný mobilní domek Alpha Tiny House svou existencí dokazuje, že malý dům zákonitě neznamená nedostatek komfortu a funkčnosti plnohodnotného domu, ba právě naopak. Miniaturní…

Získávání energie

Pokud jde o získávání elektřiny, té se Arance dostává pomocí fotovoltaických panelů. Proto také během letních měsících dokáže zůstat plně nezávislá ne veřejných sítích. Také v tomto případě však záleží na hospodárnosti jejích obyvatel. V zimě už Aranka vydrží být nezávislá kratší dobu. Pokud na fotovoltaické panely nedopadá po čtyři dny dostatek intenzivního slunečního záření, řídicí systémy v domě se na čas uspí. Jakmile baterie o kapacitě 400 Ah doplní svou energii, rozjedou se zase naplno. Další zajímavou schopností minidomku je, že dokáže měnit zabarvení světla v interiéru podle toho, na co je člověk v určitou dobu zvyklý. Opět v tomto případě čerpá informace z GPS lokátoru, tentokrát ohledně času západu a východu slunce. Specifické biodynamické osvětlení tak v průběhu dne dává přednost světlu s modrou složkou, zatímco večer a v noci se složkou oranžovou.

Snové bydlení v náruči přírody

Aranka je nejen krásným domovem na kolečkách, ale také velice inteligentní společnicí. Učí člověka, jak se chovat k darům přírody, a za to mu dopřává na svém omezeném prostoru nebývalý komfort. Ukončeme tak naši cestu za přitažlivým minidomkem na kolečkách půvabnými slovy jeho architekta, která mluví za vše:

„Jmenuje se Aranka. Má kočovnou duši a její vlasy jsou černé. Pochází z české krajiny. Některá okna volně odkazují na český barok, některá jsou triviální. Prostě okna. Když chce zůstat nedobytnou, sklopí všechny okenice a uzavře se vůči svému okolí. Většinou je ale velmi otevřená a nechává do sebe vtáhnout všechny barvy i krajiny, ve kterých zrovna pobývá.“

Foto: Lina Németh
Zdroj: www.hideandseek.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock