Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Mikrobyty – novinka, která láká české investory

Klíčem je využít každý centimetr, a to i do výšky.
Klíčem je využít každý centimetr, a to i do výšky.

Miniaturní byty známe z Tokia. Také je nám známo, že už je využívají obyvatelé jiných metropolí, jako je New York, Londýn, či Hongkong. Ale věděli jste, že si můžete takový „minibyteček“ pořídit i u nás?

Mikrobyty v zahraničí

Mikrobyt je svou plochou asi tak velký, jako klasický obývák, tedy nad 10 m2. Zdá se vám to málo? Budete se divit, jak šikovně je možné tak malý prostor využít. Podle české legislativy musí mít byt obytnou místnost o rozloze alespoň 18 m2. Pokud je menší, je to ubytovací jednotka. Ještě nedávno by o tuto jednotku pravděpodobně nikdo neměl zájem. Jenže doba se mění a společenský život se posouvá z našich obýváků ven – do kaváren, parků, posiloven, obchodních center. Dnes už neplatí, že musíme mít extra pokoj, když přijde návštěva. A proto zájem o malé byty vzrůstá.

„Ve velkých městech začínají orgány odpovědné za bytovou výstavbu objevovat mikrobydlení jako jednu z možných odpovědí na problém rostoucí hustoty zalidnění a nedostatek dostupného bydlení,“ uvedl nedávno v článku věnovaném mikrobytům deník Financial Times. Pro osaměle žijící lidi či pro mladé páry je bydlení v mikrobytech kompromisem mezi náklady, možností žít v centru města a velikostí prostoru. Pro zdravotní sestry či učitele je téměř nemožné pořídit si v některých západoevropských metropolích vlastní byt. Často si tedy pronajímají mikrobyty „na rozjezd“.

V roce 2012 vyhlásil tehdejší starosta New Yorku Michael Bloomberg architektonickou soutěž na malometrážní byty. Zvítězila společnost nArchitects s projektem My Micro NY. Projekt zahrnuje 55 jednotek o velikosti 23 až 34 metrů čtverečních. I když se v některých médiích objevily články hovořící o ubohých obyvatelích, kteří budou žít v prefabrikovaných krabicích na boty, o byty dokončené začátkem letošního roku je enormní zájem. Z 60 tisíc poptávajících byly šťastlivci vybráni v loterii!

Příležitost pro investory

Nízkometrážní byty tedy slouží hlavně jako přechodné bydlení, což se stává velkým lákadlem pro investory, kteří byty nabízejí k pronájmu. „Ubytování si u nás kupují z 60 procent investoři, kteří si jednotku pronajmou přes naši službu, nebo si zajistí nájemce sami. Z 40 procent ho majitelé užívají k vlastnímu bydlení,“ upřesnil Marek Padevět, ředitel bytových projektů Pražské správy nemovitostí. PSN má ve své aktuální nabídce rezidenční projekt U Bojovníka v Praze 3, jehož součástí je i byt s podlahovou plochou 13,2 m2, k němuž náleží i sklep jen o málo přesahující jeden metr čtvereční. Byt je již rezervován, přestože projekt by měl být dokončen až před letošními Vánocemi.

V nabídce PSN najdeme projektů s mikrobyty více. V komplexu Club Ocean v Praze Hostivaři, jehož součástí jsou dva domy, se nacházejí ubytovací jednotky s dispozicemi 1+kk a 2+kk o rozloze od 21 m2. Na nejlevnější z nich si zájemce musí připravit téměř 1,7 milionu. Součástí komplexu je fitness, recepce, sluneční terasa pro grilování, společná prádelna a kuchyň. V Club Ocean je 138 jednotek a dle PSN, která se chystá na další obdobný projekt, jich zbývá prodat už jen 29. „V zahraničí to nazývají sociální bydlení, my však víme, že tyto jednotky poptávají lidé, kteří nežijí v Praze, ale pracují tu. Od pondělí do pátku zde přespí a na víkendy se vracejí domů. Dále mladí, kteří se rádi baví a potkávají s ostatními a chtějí žít aktivně. Jediné dvě služby, které platí, jsou recepce a mince za pračku či sušičku,“ popisuje Padevět z PSN.

Mikrobyty nabízela PSN také v projektu Little Monastery v Praze 5, který vznikl rekonstrukcí kláštera ze 17. století. Nejmenší ubytovací jednotka byla o velikosti necelých 11 m2. A všechny byty v loni dokončeném projektu našly kupce. Nyní se několik z nich objevilo v nabídce realitních kanceláří, včetně té nejmenší jednotky – majitel za ni požaduje přes 44 tisíc eur, v přepočtu více než 1,2 milionu korun.

Vývoj mikrobytů v Česku

Největší rezidenční developeři na českém trhu se nicméně do masové výstavby mikrobytů zatím pouštět nehodlají. „Nelze jednoznačně říci, že segment nízkometrážních bytů bude posilovat. Ale předpokládáme, že část developerů se na ně začala zaměřovat a do budoucna to bude považovat za konkurenční výhodu,“ popisuje Radek Polák z developerské společnosti Trigema, která se zabývá průzkumy trhu s bydlením. Také Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol, předpokládá, že trend extrémně malých bytů se v Česku nikdy výrazně nerozšíří. Malometrážní byty proto budou zatím nejspíš lákat hlavně zájemce o přechodné bydlení na úrovni a investory.

Mikrobyt v praxi

A jak se v takovém mikrobytu bydlí? Polský designér Szymon Hanczar si sám dokázal navrhnout mini-byt o výměře 13 m2, který je nejen plně funkční, ale je i velmi atraktivní. "Ložnice" se nachází ve falešném loftovém patře nad maličkou kuchyní, která se skládá pouze z dřezu, malé lednice a kávovaru. Samozřejmostí je koupelna, která ovšem funguje současně jako sprchový kout – prostě vlezete, zavřete dveře a sprchujete se! Místo sedačky je v bytě houpací síť, na zdi je na háku zavěšeno kolo. „Byt byl pro mne hotelovým pokojem a skladištěm v jednom. Takto extrémně malé byty jsou dobré pro lidi, kteří mají rádi minimalismus, a kteří si rádi užívají městský život.“ říká Szymon a dodává, že rád tráví čas venku a stravuje se v restauracích. V bytě už nebydlí, i pro něj představoval přechodné bydlení.

Pokud stále váháte, zda může tak malý byt pojmout vše, co je k žití potřebné, prohlédněte si snímky mikrobytů po celém světě.

 

Minibyt designéra Szymona Hanczara z Wroclawi.
Minibyt designéra Szymona Hanczara z Wroclawi.
Mikrobyt v New Yorku.
Mikrobyt v New Yorku.
Proměna minibytu v New Yorku.
Proměna minibytu v New Yorku.
Pohled do bytečku v Barceloně.
Pohled do bytečku v Barceloně.
Barcelona podruhé, tentokrát zázemí pro relax.
Barcelona podruhé, tentokrát zázemí pro relax.
Mikrobyt v Chicagu.
Mikrobyt v Chicagu.
Byt v New York City je pojat stylově.
Byt v New York City je pojat stylově.
Zdroj: foto: dezeen.com, freshome.com, flatstore.cz, chicago.curbed.com, viewing.nyc, nyoobserver.files.wordpress.com, homify.es

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock