Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Štěstí pro nešťastnici v podobě kuchyně

Štěstí pro nešťastnici v podobě kuchyně

V dalším díle pořadu Jak se staví sen – extra zavítáme do bytu paní Moniky, která neměla v životě právě na růžích ustláno. Přesto se ale s velkou láskou a péčí starala o svou dceru Lucii, která jí chce na oplátku věnovat proměnu stávajícího bydlení. To je ponuré a stísněné, a tak si jistě nejen s přicházejícím jarem zaslouží dostatek slunečních paprsků a pozitivní energie.

Život Moniky byl poznamenán smutnými událostmi už od jejího útlého věku. Když jí byl totiž jeden rok, zemřela jí maminka, kterou záhy nahradila macecha. V osmnácti letech se Monika vdala a sama se stala matkou dvou dětí. Její manželství však nebylo jednoduché, o čemž až mnohem později podrobně vyprávěla své dceři Lucii. Ta si ale na toto období celkem dobře vzpomíná. Nejedná se přitom právě o veselé vzpomínky.

Když chodila do první třídy, začal její táta brát drogy. Hrál na automatech, kradl a maminku bil. Lucie dodnes nemůže zapomenout na to, jak ji jako dítě držel za nohu z balkónu. Několikrát na něj musely s maminkou volat policii, často byl ve vězení. Až před dvanácti lety ale Monika našla odvahu na to se s ním rozvést. Tím však jeho nepřístojnosti neskončily. Přicházel každý večer, vyhrožoval a bušil na dveře. Nikdy mu ale neotevřely. Jakoby však tenhle permanentní stres držel Lucčinu maminku na nohou. Po rozvodu na ní totiž všechno to zlé dolehlo v plné síle a v práci zkolabovala. Stalo se tak paradoxně v okamžiku, kdy se rozhodla konečně svobodně a šťastně žít.

Štěstí pro nešťastnici v podobě kuchyně

Vstříc svým snům

Lucie si maminky neskutečně moc váží. Neměla to v životě lehké, a přesto jí dokázala dát tolik lásky a péče. Byla tu pro ni, i když ji v době těhotenství opustil její partner. O to více Lucii mrzí, jak na její maminku dopadla tíha nešťastné životní etapy. Probudil se v ní strach z lidí a z cizího prostředí. Společnost jí dělá jenom kamarádka. Podle Lucie se maminka stala vězněm svého bytu, o kterém navíc říká, že je ve strašlivém stavu. Možná i proto na ni padá úzkost, kterou čas léčí jen velmi pomalu. Proto ji Lucka tajně do pořadu Jak se staví sen – extra přihlásila, jelikož doufá v lepší zítřky uprostřed krásnějšího prostředí.

Přečtěte si také

Jak se staví sen 2019 – 4. díl

Další díl pořadu Jak se staví sen nás přivedl do bytu paní Jany, která si do pěstounské péče vzala dvě dvojčata. Ta porodila její tehdy drogově závislá dcera. Amálka i Rozárka dělají Jany život…

Původní bydlení

Maminčin byt, ve kterém se Lucie narodila a kde prožila celý život, je opravdu v bezútěšném stavu. Více než dvacet šest let zde žádná rekonstrukce neproběhla. Pokud se někde něco rozbije, vyřeší se to maximálně pomocí lepicí pásky. To, že tu chybí šikovná chlapská ruka, je více než patrné. Po tom co si sousedka stěžovala na dým, musely přestat topit v kamnech. Na vyvložkování komínu jim chyběly peníze, a tak raději nechaly připojit plyn. Interiér je celkově plný nemilých překvapení a Lucie doufá, že si s nimi řemeslníci a designéři poradí. Sama si od jejich pomoci slibuje nové a příjemné bydlení pro svou maminku, která by v něm mohla načerpat ztracený elán do života. Přála by si pro ni zejména novou kuchyň, předsíň a koupelnu. V bytě navíc nikdo nemá dostatečné soukromí. Otázkou tak je, co se designérům Kamile Douděrové a Františku Kobližkovi podaří změnit za pouhých pět dnů.

Štěstí pro nešťastnici v podobě kuchyně

Rekonstrukce bytu

Proměnu bytu bylo třeba vzít opravdu od podlahy. Designéři museli zohlednit praktické věci, otevřít a provzdušnit předsíň, vytvořit větší kuchyni a najít správné místo pro společné stolování. Nejvíc jim ale dala zabrat elektroinstalace, která byla v alarmujícím stavu. Poprvé tak přišli do styku s řešením, kdy téměř vše bylo pomocí prodlužovaček napojeno na jedinou funkční zásuvku v předsíni. Tím však překážky na cestě k rekonstrukci zanedbaného bytu zdaleka nekončily. Bylo totiž rovněž zapotřebí strhat ze stropů dekorativní kazety, veškeré malby oškrabat na jádro, opětovně vyštukovat a vymalovat. Pro novou elektroinstalaci bylo také třeba vysekat desítky metrů nových drážek a natahat přes sto metrů kabelů. Součástí rekonstrukce bytu byla také změna dispozic. Došlo ke zbourání příčky mezi kuchyní a obývacím pokojem, čímž vznikl nový centrální prostor pro setkávání členů rodiny. Zmenšil se rovněž počet dveří a z bytu zmizel i původní nábytek. V dětském pokoji našla místo malá šatna, velkou proměnou pak prošla předsíň. Starou skříň nahradily designové věšáky a čalouněná lavice. Byt získal také nové vinylové podlahy v jedné úrovni a pěkné osvětlení. Třešničkou na dortu je pak zbrusu nová kuchyně, ve které bude jistě radost vařit.

Designérům daly prvotní impuls pro rekonstrukci bytu trubky od topení, které se táhly v úrovni těsně nade dveřmi. Toto kouzlo nechtěného pomohlo v bytě vytvořit měděnou linku, která se stala tematickým prvkem celé proměny. Ta díky tomuto zajímavému akcentu získala pozoruhodný industriální nádech. S měděnou barvou trubek pak byly kombinovány další barevné i materiálové variace. Designéři pokračují v popisu proměny slovy: „Kombinovali jsme barvu na trubkách s barvou na textiliích, skle, keramice, kuchyňských dvířkách, svítidlech, dekoracích. Pro doplnění a dotvoření jsme použili bílé a světlé odstíny, jemný dřevodekor podlahy, šedou sedačku a dveře, lávové závěsy s onyxovou kresbou v šedobéžových variacích. Barvy a styl doplňků, dekorace a konečné aranžování jsme zvolili v barvách s ohledem na přání rodiny.“

Štítky: jak se staví sen

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Mikrobyty – novinka, která láká české investory

Luxusní maringotka

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock