Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Chata na víkend

Chata na víkend

Na samotě v lese, obklopeni zelení, přírodou a klidem. Vůně jehličí, zpěv ptáků v korunách stromů a šum vody opodál. Uprostřed toho všeho chata stvořená jen pro odpočinek. Podívejte se s námi na krásné víkendové bydlení uprostřed divočiny.

Tento rekreační dům se nachází na dlouhém poloostrově u amerického Hoodova kanálu ve státě Washington. Ačkoliv jeho majitel žije v USA, projekt má své dánské kořeny. Inspirace v architektonickém řešení i v umístění pozemku pochází právě ze severu Evropy. Architekti byli inspirováni čistou, jednoduchou a ekonomickou formou severského bydlení z přírodních materiálů. To bylo východiskem celého projektu. Ve skutečnosti se nejedná pouze o jednu chatu, nýbrž o jakýsi celek budov. Komplex je rozdělen na tři části s dvojitou šikmou střechou. Budovy jsou navrženy tak, aby byl maximalizován požitek z krajiny a člověk si tak mohl užít nádherný výhled na přírodu okolo. Travnaté plochy s nižšími keři tvoří plynulý přechod mezi hustým cedrovým lesem a kouzelnými chatkami.

Chatky jsou rozděleny do dvou samostatných funkčních zón, spojených společným vchodem. Budovy jsou navzájem otočeny tak, aby poskytovaly co nejlepší přístup a umožnily organizaci místností tak, aby z nich byl co nejlepší výhled. Série tazv. francouzských oken v obývacím pokoji otevírají prostor do vnějšího okolí a odhalují panoramatický pohled na jižně orientovaný kanál Hood. Hlavní ložnice je umístěna na západní straně louky a poskytuje majitelům větší soukromí a výhled na stromy a hory v pozadí. 

Chata na víkend
Foto: Alexander Canaria a Taylor Proctor

Blíž k přírodě  

Celý komplex byl renovován tak, aby odpovídal moderním požadavkům, byl funkční a umožňoval být obyvateli blízko k přírodě. S odkazem na dánské kořeny majitele je interiér domu dokončen jednoduchým a úsporným způsobem, který využívá světlé barvy, které kontrastují s okolím obydlí. Bílé stěny, borovicové podlahy a dřevěná okna i dvěře vytvářejí příjemnou atmosféru. Otevřené a velkorysé prostory působí vzdušně a člověk se zde necítí ničím svazován. Diskrétní tmavší prvky, jako je pracovní deska v kuchyni, sedací nábytek, nebo osvětlení byly použity k vizuálnímu propojení vnitřního prostoru domu s jeho fasádou. Skleněné dveře ve společenských prostorách, jako je obývací pokoj, rozšiřují prostor a otevírají se na terasu nebo vstříc loukám. Velké množství oken poskytuje patřičné větrání a přináší dostatek přirozeného světla do interiéru. 

Oceněný projekt

Tento projekt je příkladem dobré práce architekta, který dovedně zkombinoval přání zákazníka s možnostmi a omezeními prostoru a daného rozpočtu. Vytvořil tak kvalitní a zároveň cenově dostupný rekreační dům. Tato chata je příjemným a pohodlným místem, které se elegantně propojuje s okolím a poskytuje svým majitelům daný komfort. Projekt byl také letos oceněn americkým institutem architektů AIA Home of Distinction v Seattlu. 

Foto: Alexander Canaria a Taylor Proctor

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock