Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Došková chalupa s půvabným interiérem

Došková chalupa s půvabným interiérem

Malebná chalupa s doškovou střechou stojící v klidné vesnici učarovala páru budoucích majitelů. Stavení ukrytému za plotem nechybí nic z prvků typických pro venkovské chalupy v anglickém stylu - od podlahy pokryté tradiční dlažbou až po nízké stropy s rustikálními trámy. Celek je neskutečně autentický a provoněný krásou starých časů. V interiéru i v zahradě hraje velkou roli každý sebemenší detail.

Uchování dobových prvků

Původně dvoupokojová došková chalupa vyrostla ve vesničce Wiltshire v jihozápadní Anglii už v roce 1725, načež ji čekalo několik rozšíření. V 18. století tak bylo k chalupě přidáno jedno celé křídlo, v roce 1950 se zase sousední stodola proměnila na kuchyň. Na další vlastníky už však chalupa měla větší štěstí. O mnoho let později si ji k bydlení vybrali Chris a Alison Youngovi, kteří si zde užívají zaslouženého důchodu. Rozhodli se, že omezí strukturální změny na nezbytnou údržbu. Sami se zkrátka považují v prvé řadě za uchovatele vzácných dobových prvků.

Proto, aby se však v této doškové chalupě mohlo bydlet dle jejich představ, bylo přece jen zapotřebí provést některé základní stavební opravy, přidat koupelnu a pohrát si i s původní kuchyní. Pod jejich rukama ožila také zahrada, která je opravdovou pastvou pro oko. Její přední část lemují keře růží, závěsných květináčů obsypaných petúniemi, fuchsiemi a cesmínou. Jakoby nepolapitelná atmosféra starých dobrých časů se spolu s květy houpe ve větru a dává tušit podobně půvabný interiér.

Chalupa jako vzácný klenot

Dnes je těžké si představit, že tato chalupa kdysi sestávala jen ze dvou narychlo postavených místností. Majitelé totiž zjistili, že chalupa byla postavena na základě Obecného práva squatterů, ve kterém se uvádělo, že ten, kdo dům postaví do 24 hodin, se může domáhat práva na vlastnictví pozemku, na kterém dům stojí. Není se tedy čemu divit, že na místě vznikla stavba z dřevěných rámů s proutěnými stěnami. Tato konstrukce zůstala dodnes zachována, a tak se jedná o opravdový klenot.

Došková chalupa s půvabným interiérem

Oživení starého interiéru

Také kouzlo interiéru pod taktovkou nových majitelů mnohonásobně zesílilo. Díky jejich vkusu a nadšení se dříve tak unavený interiér proměnil ve svěží a útulný prostor plný vzpomínek na staré dobré časy. Chris a Alison totiž patří k těm, kdo plni nadšení procházejí antikvariáty. Protože však nechtějí, aby jejich domov vypadal jako muzeum, zaměřují se při nákupech jen na účelné věci. Ne vždy je však jednoduché odolat…

Do detailu vyladěná zahrada

Podobným způsobem oživila dvojice majitelů i dříve nepříliš inspirativní venkovní prostor. Díky jejich nezdolné vůlí tak dnes zahrada skýtá naprosto kouzelné místo, které jakoby navazovalo na neméně přitažlivý domov ukrytý za zdmi. Kouzlo této zahrady dotváří jak strategicky rozmístěné rostliny, tak stylový zahradní nábytek. Před vším, co by tu nemístně vonělo novotou, má přednost to staré a opotřebované. Pozornost tak na sebe strhává například starobylý trakař obsypaný pestrobarevnými květy petúnií, omšelé lavičky a zrezivělé květináče. Patina zde zkrátka hraje prim.

Kouzlo starých časů

Veselá a tolik srdečná atmosféra je patrná jak v zahradě, tak v interiéru. Půvabné skříňky, elegantní závěsy či rolety, stojací lampy, oválná zrcadla, kufříky, vázy, obrazy – to všechno dodává interiéru této chalupy natolik přitažlivou vůni starých dobrých časů. Chybět tu přitom nemůže ani pořádný krb či postele s romantizujícími kovovými rámy. Stejně jako venku je pak i tady celá řada míst obsypaná nebo pošitá pestrobarevnými květy. Kouzlo starého anglického venkova tak zůstalo zachováno.

Zdroj: www.realhomes.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Barevné truhlíky plné mrazuvzdorných rostlin

Krb bez komínu? S biolihem ano!

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Bioplynová stanice do vašeho domova

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock