Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vzdušné bydlení v objetí dřeva

Vzdušné bydlení v objetí dřeva

Chata ve slovinském městě Posavje byla postavena před více než deseti lety, do nedávna však byla prakticky nevyužívaná. Pak ale získala druhou šanci. Staré haraburdí vystřídal dětský smích, štěkot psů a radost z uvolněných okamžiků v novém prostředí, které svým obyvatelům poskytuje vše, co potřebují k odpočinku od starostí všedních dnů.

Interiér pro mladou rodinu

Chatu o rozloze 116 m2 používala rodina zejména k uskladnění různého náčiní, po čase se ale rozhodlo, že v ní vzniknou obytné prostory. Majitelé chaty se obrátili pro radu na architektku nové generace Janju Štibernik, která vedla projekt od nápadu k realizaci. Stávající celodřevěný interiér osvěžila bělostí, což ještě více zvýraznilo dochované dřevo. Základním vodítkem při navrhování interiérů bylo navrhnout příjemný, ​​světlý, vzdušný, ​​nadčasový, uklidňující a inspirativní interiér. Měl totiž co nejlépe sloužit mladé rodině s mnoha různými zvyklostmi a zájmy.

Šedobílý interiér prohřátý dřevem

Zbrusu nový interiér je osvěžen řadou oken, které nabízejí překrásné výhledy do přírody. Stěny obložené dřevem doprovázejí obyvatele po cestě v domě a působí velice autenticky. Jako velká výzva se ukázalo sladění několika druhů dřeva a doplnění převažující bílé barvy o jemné odstíny šedé. Smrkové dřevo pak bylo doplněno javorovým. Vzniklo tak hřejivé bydlení, které působí příjemným vizuálním dojmem.

Vzdušné bydlení v objetí dřeva
Foto: Urška Klajder

Uspořádání bydlení

Spodní patro, ve kterém se nachází vstupní hala, nabízí několik zón pro socializaci, odpočinek nebo obojí. Patří k nim velký krytý venkovní prostor, větší místnost sloužící převážně jako pracovna a také malá domácí sauna. Celé přízemí je dlážděno technikou mikrotopování, které obyvatele vybízí k plynulému přechodu mezi domem, zahradou, bazénem a terasou. Nahoru vedou schody zajištěné svislými kovovými lamelami. Na rozdíl od přízemí tu podlahu zdobí javorové parkety. Ve středu místnosti se nachází elegantní bílá kuchyň. Pocitu lehkosti zde bylo dosaženo pomocí dřevěného jídelního stolu, který je středem obytné zóny. Vypadá, jako by se volně vznášel v prostoru. Stůl, který je navržen jako prodloužení pultu, si vyžádal vyšší židle. Atypicky jídelní prostor osvětlují designová svítidla v podobě kapek - černé, bílé a zlaté. V prvním patře se kromě obývacího pokoje s balkonem nachází také ložnice s elegantní vysokou postelí. Je tu také dětský pokoj a koupelna.

Přečtěte si také

Bydlení s kočkou

I v polském Krakově lze narazit na skutečné skvosty v oblasti interiérového designu a skutečně se to netýká jen showroomů jednotlivých návrhářů nebo výrobců.

Světlé bydlení jako stvořené k odpočinku

Přestože byl vysoký podkrovní prostor již v počátečním bodě proměny velmi světlý, architekt jeho světelný komfort ještě umocnil. Místo zde našla celá řada závěsných a nástěnných svítidel. Nově se zde nachází stropní světlo XXL, pásové bodové světlo a lineární LED osvětlení zabudované do stěn a nábytku. Interiér tak získal jasné i tlumené světlo – jak pro práci, tak pro romantiku.

Chata na Slovinsku dostala novou šanci. Nově teď poskytuje prostor pro dětskou zábavu, práci i relaxaci, chvilku u sklenky vína pro dva, rodinnou dovolenou, ... A konečně se zde dá i natrvalo bydlet. Tomu teď majitelé přicházejí na chuť, a to je dobře -  zejména nyní, kdy pro nás vzdálený koutek přírody znamená víc než kdykoli předtím.

Foto: Urška Klajder
Zdroj: Arhitektka Janja Štibernik

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock