Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Šedá v interiéru

Šedá v interiéru

Šedá je snad nejuniverzálnější barva, jaká existuje. Její kouzlo je v tom, že ji můžete zkombinovat opravdu s čímkoliv a bude jí to slušet. Vedle ní vynikne opravdu každá barva, od té nejméně výrazné pastelové až po dekadentní křiklavé odstíny. Jak šedá barva sluší interiéru, kam ji použít a proč, si spolu dnes povíme.

Šedá barva vzniká spojením bílé a černé barvy. Patří mezi neutrální barvy a nachází velmi široké uplatnění v interiérovém designu. Hodí se opravdu všude. Na podlahy, koberce, nábytek, výmalbu stěn až po doplňky.

Sytost barvy je důležitá

Při užití šedých barev v interiéru bychom měli také rozmýšlet i jejich intenzitu neboli sytost. Použitím světlých tónů šedé barvy v interiéru, můžeme prostor pocitově ochladit, naopak s postupným ztmavováním oteplit.   

Velmi často je při návrzích interiérů využíváno tzv. lomených barev, které vznikají spojením pestrých barev s šedou, černou, nebo bílou. Příkladem může být použití těchto dvou barev na jedné stěně vedle sebe, nebo na protější zdi, např. šedá a zelená. Takové kombinace pak dokážou s místnostmi udělat opravdu hodně, vytvoří tu správnou atmosféru a dokreslí celkový dojem.

Smutná a depresivní? Ale kdepak

Mnozí se obávají, že šedá v interiéru vypadá depresivně a nudně. Sama o sobě tak může působit, proto je potřeba ji dobře zkombinovat. Může nám v bydlení posloužit jako šedá eminence, která je v pozadí, dokresluje scénu a nenápadně doplňuje dominantnější prvky. V kombinaci s pestrými barvami může vypadat opravdu elegantně a stylově.

Nejsnazší je kombinovat šedou barvu s teplými barvami jako je červená, žlutá, růžová, nebo oranžová. Výsledkem je pak pozitivní veselé útulné prostředí, které vás naladí na tu správnou vlnu. Šedé barvě sluší i kombinace s přírodními tóny jako jsou odstíny hnědé nebo zelené. Pokud se vám spíše líbí chladnější tóny, je potřeba být opatrnější a lepší je volit matné, nebo pastelové odstíny barev.

Šedá v interiéru

Šedá je v módě

Velkou oblibou poslední doby je kombinace světle a středně šedé barvy s pastelovou růžovou, nebo barvou mint (mátová). Často se tato kombinace používá právě do dětských pokojů a skvěle vypadá se světlým masivním dřevem. Trendem je dnes skandinávský design, vynikající svou jednoduchostí a nápaditostí. S oblibou využívá právě šedých tónů a dává prostor ke kreativitě jednotlivce.

Výhodou šedé barvy je její univerzální použití. Pokud víme, že budeme za několik let obměňovat bydlení, šedá nám může výrazně pomoci. Nejčastější změny zažívají dětské pokoje. Od malých dětí, přes adolescentní věk, až po dospělé vysokoškoláky, tato místnost projde mnoha změnami. Pokud chceme ušetřit, můžeme na nábytek, nebo doplňky zvolit neutrální barvy, které se postupem času budou hodit téměř ke všemu, co si vymyslíme. Například růžové skříňky pro holčičku nejspíš nebudou záležitostí, která nám vydrží až do její dospělosti.

Interiér, kde se šedou nešetřilo

Příkladem interiéru, kde se šedou nešetřilo a přesto vypadá svěže a kouzelně, si dnes ukážeme. Realizace projektu se ujalo polské studio Pion Poziom a utvořilo ideální domov pro své zákazníky. Celé bydlení je navrženo v moderním duchu, se skandinávskými prvky, ale hlavně útulně a prakticky. Dýhovaný a masivní nábytek střídají výrazné žluté barevné prvky a různé odstíny šedé. Se žlutou barvou akcentuje fialová, použitá na závěsech.

Celým bytem prochází dřevěná parketová podlaha se zajímavými šedými zónami. Nápaditost se designérům nezapře a je vidět, že se nebáli experimentovat. No ostatně, posuďte sami. 

Šedá v interiéru
Šedá v interiéru
Šedá v interiéru
Zdroj: inter-view.pl a citydesign.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock