Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vyvracíme mýty o pasivních domech

Vyvracíme mýty o pasivních domech

Pasivní domy by měly představovat moderní a úsporný způsob bydlení. Avšak i tak se najde spousta těch, kteří věří mnohým předsudkům či mýtům, jež kolem tohoto způsobu bydlení kolují. Je opravdu pasivní bydlení tak skvělé, za jaké se považuje?

Pasivní bydlení je v posledních letech stále více populární. A není divu. V současnosti je svět plný slov o úsporách energií. A právě pasivní bydlení by mělo nároky na energeticky šetrné bydlení splňovat. Pasivní domy poskytují komfortní bydlení, přičemž jsou závislé na minimální dodávce energie – jak pro vytápění, tak i chlazení domu. Nemluvě o tom, kolik s takovým bydlením ušetříme. Jaké zápory by toto bydlení vůbec mohlo mít? Tak jako u všeho, i kolem pasivního bydlení koluje spousta mýtů a předsudků. Víte ale, které z těchto mýtů jsou pravdivé a které nikoliv?

Můžeme u pasivních domů otevírat okna?

Kolem pasivních domů panuje mýtus, který tvrdí, že se v pasivním domě nemohou otevírat okna. To však není pravda. V každém pokoji by mělo být alespoň jedno otevíratelné okno, kterým se může větrat ve chvíli, kdy vypneme rekuperaci, která nám nuceným větráním zajišťuje přívod čerstvého vzduchu do interiéru. Tento způsob větrání můžeme používat během dne, kdy je venku horko. Večer pak můžeme rekuperaci vypnout a větrat přirozeně – skrze okna.

To, že by i pasivní dům měl mít otevíratelná okna, však neznamená, že by těchto oken mělo být mnoho. Okna v pasivních domech totiž musí splňovat přísné standardy týkající se tepelné ochrany, proto se používají okna s trojskly. Tato okna jsou těžší a kladou vyšší nároky na kotvení v konstrukci. Větší a mohutnější rámy u otvíravých oken mají za následek dvakrát větší tepelné ztráty než skla. Fixní okna jsou proti těm otvíravým váhově lehčí, současně však mají větší skleněnou plochu, což zvyšuje solární zisky domu.

Rekuperace je zpětné získávání tepla. Přiváděný venkovní čerstvý vzduch prochází přes rekuperační výměník uvnitř vzduchotechnické jednotky, do kterého z druhé strany vstupuje teplý odpadní vzduch z objektu.
Rekuperace je zpětné získávání tepla. Přiváděný venkovní čerstvý vzduch prochází přes rekuperační výměník uvnitř vzduchotechnické jednotky, do kterého z druhé strany vstupuje teplý odpadní vzduch z objektu.

Opravdu se pasivní dům vyplatí?

Mnohé na stavbě pasivního domu odrazuje domněle vysoká cena. Ta však oproti běžným novostavbám zas až tak vysoká není. Cena pasivního domu proti běžné novostavbě je většinou vyšší kolem 10 procent. Návratnost investice je pak proměnlivá – závisí na více faktorech. Kromě typu vytápění v domě jde například o způsob financování domu, ceny energií apod. I tak je ale pasivní dům něčím, co vám ve vašem stáří ušetří spoustu peněz.  

Pasivní domy jsou velmi omezené

Myslíte si, že pasivní domy výrazně ovlivňují to, jaký dům může architekt navrhnout? Svým způsobem je to pravda. Návrh pasivního domu není jednoduchou záležitostí. I proto by jej pro vás měl navrhovat zkušený architekt, který zvládne i z pasivního bydlení udělat dům lahodící našemu oku. Pasivní bydlení spojuje dohromady různá odvětví. Ať už jde o architekturu, design, ale také inženýrské činnosti aj. Pokud se na vaší stavbě bude podílet profesionál, zvládne kombinací toho nejlepšího z každého odvětví vytvořit domov, v němž se budete cítit skvěle.

Čisté prostředí v interiéru domu není pro člověka zdravé

Velmi často můžeme slýchat, zejména od starších generací, že za snižování imunity člověka může zejména čisté prostředí. Proto i kolem pasivního bydlení panuje domněnka, který tvrdí, že vnitřní mikroklima „vzduchotěsného domu“ vytváří sterilní prostředí, kdy organismus ztrácí potřebu udržet si svoji imunitu. Ano, rekuperace obsahuje jako součást svých systémů filtr vzduchu. Jestliže ale doma máte astmatika či alergika, jistě čisté prostředí oceníte. Navíc – nic vám nebrání rekuperaci vypnout a vyvětrat běžně oknem. Narozdíl od klasických domů však oceníte fakt, že pokud se postavíte v zimě k oknu, nebude na vás sálat chlad či průvan od okna. U pasivního domu bude u okna teplo jako ve zbytku domu, navíc budete mít kvalitní a čerstvý vzduch i bez větrání.

Jaký dům může být pasivní, a který ne?

Pasivní domy nemusí být jen dřevostavby. Mohou jimi být i klasické zděné domy. Ty jsou postaveny z cihel, jejichž dutiny jsou vyplňovány tepelně-izolačním materiálem. Pasivních dřevostaveb je pak cca 60 procent. Mnohé pasivní domy jsou stavěny i z vápenopískových cihel.

Pasivní dům postavíme kdekoliv

To, že můžeme pasivní dům postavit takřka kdekoliv, je bohužel mýtus. Jestliže chceme, aby byl náš dům opravdu úsporný, měl by být dům orientován obytnými místnostmi na jih. V takovém případě lze s trochou snahy dosáhnout hodnoty 15kWh/m2 ročně za vytápění. Jestliže postavíte dům ve ztížených podmínkách, hodnoty klesnou například na 23kWh/m2 ročně. V tomto případě nejde o pasivní dům, i tak jde ale o velmi energeticky úspornou formu bydlení.

Jak je to s výpadkem proudu v pasivním domu?

Máte strach, co se s vámi bude dít v případě výpadku elektrického proudu? Můžeme vás uklidnit. Jestliže vypadne elektrický proud ve vašem domě, neumrznete. Teplota v domě klesne za jeden den o pouhé dva stupně Celsia. Což je oproti klasickému domu, kde stačí vypnout topení, opravdu bez problému. Strach nemusíte mít ani o větrání. Rekuperace vzduchu funguje i při výpadku elektrického proudu, samozřejmě však můžete i normálně vyvětrat oknem. Zkrátka, pasivní dům je méně závislý na dodávkách energie, a malý výpadek vás nijak neohrozí.

V dobře navrženém pasivním domě se budete cítit dobře, ať je venku horko nebo mráz.
V dobře navrženém pasivním domě se budete cítit dobře, ať je venku horko nebo mráz.

Budeme se v pasivním domě cítit jako v igelitu?

Pasivní bydlení opravdu nepředstavuje igelit, v němž je zdravotně nebezpečné bydlet. Právě naopak. V pasivním domě je ideální teplota, relativní vlhkost vzduchu, ale i příjemné iontové mikroklima. Nemusíte mít strach ani o nebezpečné množství CO2 v interiéru. Nikdy nemáte jistotu, že ani v normálně vzdušném domě nebude hranice vyšší, než je ta doporučená. Ideální hodnota je pod 100 PPM (počet částic CO2 na milion částic vzduchu). Této hodnoty však lze dosáhnout velmi těžce. Běžná hodnota v ložnici se pohybuje po rámu v hodnotě cca 2000 PPM. Přitom norma doporučující ideální koncentraci CO2 je pod 1200 PPM za 24 hodin. V pasivních domech je však vzduch měněn neustále, díky tomu je koncentrace CO2 podstatně nižší než u klasických domů. Pořídit si můžete například i inteligentní větrání, které větrá podle toho, kolik osob je v domě.

Pasivní dům a složitá vzduchotechnika

Pasivní dům není žádné děsivé místo, které má svoji vlastní třináctou komnatu plnou děsu a hrůzy – v podobě technické místnosti. Nenajdete zde místnost plnou trubek, zásobníků a další techniky, kde budete mít strach jen nahlédnout. Technická místnost pasivního domu může být jednoduchá a přehledná, záleží na tom, jak ji projektant navrhne. Ti se však snaží o to, aby vytvořili již zmíněnou přehlednou místnost, kde vše rozeznáme navzájem od sebe. Jako první je třeba vytvořit koncepci větrání a vytápění domu. S tím nám může pomoci malá rekuperační jednotka, malé tepelné čerpadlo nebo rozvody vody v podlaze. Díky tomu, že bude celý systém jednoduchý a vyznáte se v něm, pro vás nebude problém vyměnit případnou rozbitou součástku. 

Vyvracíme mýty o pasivních domech

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock