Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vybourali strop i příčky a vznikl unikátní prostor

Vybourali strop i příčky a vznikl unikátní prostor

Pokud si chcete zachovat svébytný charakter starého domu, jehož dispozice už však nevyhovují požadavkům moderního bydlení, probourejte strop a příčky, třeba získáte stejně krásný interiér jako pár z naší dnešní stavitelské proměny.

Nový domov ve staré skořápce

Ukázka proměny domku z počátku 20. století na okraji Kladna je výborným příkladem toho, jak lze z tradiční české architektury vykouzlit moderní designové bydlení. Postarší domek o zastavěné ploše 93 m2 tvořil součást dělnické kolonie domků podobného ražení, proto aby se z nich vymanil a přizpůsobil se současným požadavkům na moderní bydlení, musel projít rozsáhlou rekonstrukcí vnitřních prostor. Návrhu a realizace této proměny se chopilo studio majo architekti, nesnadných prací na hranici mezi těmi truhlářskými a stavebními se ujala firma interiéry Lapka. Ruku v ruce tak postupně proměňovali celý interiér tak, že z domu v jedné fázi zůstala jen stará skořápka.

Probourat se k novému bydlení

Architekti se úkolu chopili opravdu svědomitě, a tak v prvé řadě změnili celkové dispozice domu tak, že posunuli vstup i schodiště. Zásadním krokem k novému bydlení však bylo probourání stropu a příček, čímž vznikl opravdu unikátní vzdušný prostor. Ten je nyní díky francouzským oknům plný světla a vybízí k návštěvě zahrady, která rovněž prochází velkou proměnou.

Vybourali strop i příčky a vznikl unikátní prostor

Po nekompromisním probourání stropu a příček se centrem domu stal převýšený obytný prostor s kuchyní, jídelnou a okouzlující dřevěnou vestavbou dosahující výšky až šesti metrů. Dřeva je tu vůbec používáno hojně a spolu s dalšími přírodními materiály tak toto nové bydlení vzdává hold poctivé řemeslné práci a přírodě. A tak se není čemu divit, že tu najdete dubový nábytek, jasanové podlahy a smrkové obložení stěn. Vše je ponecháno v přírodním duchu, jen dřevěná okna a vstupní dveře krášlí nátěr v příjemné modré barvě.

Interiér je tak především oslavou přirozenosti a také střídmosti, doplňky se tu zbytečně neplýtvá. Díky tomu může vyniknout přívětivé spojení bílé barvy a barvy dřeva, které se nese od místnosti k místnosti.

Kuchyně s dotekem severského stylu

Také v kuchyni dominuje zejména bílá barva a barva dřeva. Opět jsou tu již zmíněné tóny modré barvy, ale také barva šedá a černá – vše v dokonalé symbióze. S bílými stěnami příhodně splývá kuchyňská linka z bíle lakovaných MDF desek doplněných o dvířka ze smrkové biodesky. Kuchyňská deska je stejně jako jídelní stůl vyrobena z olejované dubové spárovky. Židle pochází z dílny dánské značky Hay, která sem tak vnáší prvek tak oblíbených severských interiérů. Působivé jsou také dřevěné stropní trámy, které příjemně korespondují se dřevěným nábytkem v místnosti a s krbem, který dojem z celé kuchyně příjemně prohřívá. Návštěvy jistě zaujme i vystupující hmota komínu, jež je zvýrazněna lakovanou cementovou stěrkou, kterou lze najít také v koupelnách a na toaletě, kde nahrazuje dlaždičky.

Vybourali strop i příčky a vznikl unikátní prostor

„Hnízdo“ s požární tyčí

Nejzajímavějším prvkem celého obytného prostoru je však dřevěná vestavba, které se příznačně říká „hnízdo“. Ukrývá hned čtyři samostatné místnosti, a tak je hlavním útočištěm těch, kdo doma touží po soukromí. V přízemí je tudíž umístěno na míru vyrobené sofa, nad ním se nachází pracovna (s přízemím vtipně propojená požární tyčí), pod schody se ukrývá čtenářský kout s knihovnou a úplně nahoře najdete spací patro.

Přečtěte si také

Penthouse BMMT s relaxační zahradou

Na levém břehu Dunaje leží bratislavské obchodní centrum Eurovea, které spojuje nábřeží s centrem města. Zahrnuje kancelářské prostory, byty a hotel. Toto velkorysé obchodní centrum se navíc může…

A protože architekti mysleli zkrátka na všechno, ložnice s koupelnou jsou orientovány do ulice, zatímco dětské pokoje se nacházejí v klidném podkroví. Díky orientaci hlavního obytného prostoru do zahrady přitom rodina získala tolik potřebné soukromí.

Velký domov plný světla

Na místo toho, aby tento postarší domek z Kladna upadl v nemilost, stačilo probourat strop a příčky, změnit jeho dispozice, vsadit na přírodní materiály a vymyslet dokonalou dřevěnou vestavbu.

Díky šikovné práci architektů a stavitelů tak vznikl nový a velký domov plný světla, který vzdává hold řemeslné práci, přírodě a zdravému bydlení.

Zdroj: majoarchitekti.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock