Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vybourali strop i příčky a vznikl unikátní prostor

Vybourali strop i příčky a vznikl unikátní prostor

Pokud si chcete zachovat svébytný charakter starého domu, jehož dispozice už však nevyhovují požadavkům moderního bydlení, probourejte strop a příčky, třeba získáte stejně krásný interiér jako pár z naší dnešní stavitelské proměny.

Nový domov ve staré skořápce

Ukázka proměny domku z počátku 20. století na okraji Kladna je výborným příkladem toho, jak lze z tradiční české architektury vykouzlit moderní designové bydlení. Postarší domek o zastavěné ploše 93 m2 tvořil součást dělnické kolonie domků podobného ražení, proto aby se z nich vymanil a přizpůsobil se současným požadavkům na moderní bydlení, musel projít rozsáhlou rekonstrukcí vnitřních prostor. Návrhu a realizace této proměny se chopilo studio majo architekti, nesnadných prací na hranici mezi těmi truhlářskými a stavebními se ujala firma interiéry Lapka. Ruku v ruce tak postupně proměňovali celý interiér tak, že z domu v jedné fázi zůstala jen stará skořápka.

Probourat se k novému bydlení

Architekti se úkolu chopili opravdu svědomitě, a tak v prvé řadě změnili celkové dispozice domu tak, že posunuli vstup i schodiště. Zásadním krokem k novému bydlení však bylo probourání stropu a příček, čímž vznikl opravdu unikátní vzdušný prostor. Ten je nyní díky francouzským oknům plný světla a vybízí k návštěvě zahrady, která rovněž prochází velkou proměnou.

Vybourali strop i příčky a vznikl unikátní prostor

Po nekompromisním probourání stropu a příček se centrem domu stal převýšený obytný prostor s kuchyní, jídelnou a okouzlující dřevěnou vestavbou dosahující výšky až šesti metrů. Dřeva je tu vůbec používáno hojně a spolu s dalšími přírodními materiály tak toto nové bydlení vzdává hold poctivé řemeslné práci a přírodě. A tak se není čemu divit, že tu najdete dubový nábytek, jasanové podlahy a smrkové obložení stěn. Vše je ponecháno v přírodním duchu, jen dřevěná okna a vstupní dveře krášlí nátěr v příjemné modré barvě.

Interiér je tak především oslavou přirozenosti a také střídmosti, doplňky se tu zbytečně neplýtvá. Díky tomu může vyniknout přívětivé spojení bílé barvy a barvy dřeva, které se nese od místnosti k místnosti.

Kuchyně s dotekem severského stylu

Také v kuchyni dominuje zejména bílá barva a barva dřeva. Opět jsou tu již zmíněné tóny modré barvy, ale také barva šedá a černá – vše v dokonalé symbióze. S bílými stěnami příhodně splývá kuchyňská linka z bíle lakovaných MDF desek doplněných o dvířka ze smrkové biodesky. Kuchyňská deska je stejně jako jídelní stůl vyrobena z olejované dubové spárovky. Židle pochází z dílny dánské značky Hay, která sem tak vnáší prvek tak oblíbených severských interiérů. Působivé jsou také dřevěné stropní trámy, které příjemně korespondují se dřevěným nábytkem v místnosti a s krbem, který dojem z celé kuchyně příjemně prohřívá. Návštěvy jistě zaujme i vystupující hmota komínu, jež je zvýrazněna lakovanou cementovou stěrkou, kterou lze najít také v koupelnách a na toaletě, kde nahrazuje dlaždičky.

Vybourali strop i příčky a vznikl unikátní prostor

„Hnízdo“ s požární tyčí

Nejzajímavějším prvkem celého obytného prostoru je však dřevěná vestavba, které se příznačně říká „hnízdo“. Ukrývá hned čtyři samostatné místnosti, a tak je hlavním útočištěm těch, kdo doma touží po soukromí. V přízemí je tudíž umístěno na míru vyrobené sofa, nad ním se nachází pracovna (s přízemím vtipně propojená požární tyčí), pod schody se ukrývá čtenářský kout s knihovnou a úplně nahoře najdete spací patro.

Přečtěte si také

Beton a dřevo v interiéru jdou skvěle dohromady

Půvabný byt, který je kompletně průchozí a snoubí se v něm krása betonu, dřeva a černé barvy. I přes moderní a minimalistický styl je byt skvělým útočištěm pro mladou rodinu a jejich dceru.

A protože architekti mysleli zkrátka na všechno, ložnice s koupelnou jsou orientovány do ulice, zatímco dětské pokoje se nacházejí v klidném podkroví. Díky orientaci hlavního obytného prostoru do zahrady přitom rodina získala tolik potřebné soukromí.

Velký domov plný světla

Na místo toho, aby tento postarší domek z Kladna upadl v nemilost, stačilo probourat strop a příčky, změnit jeho dispozice, vsadit na přírodní materiály a vymyslet dokonalou dřevěnou vestavbu.

Díky šikovné práci architektů a stavitelů tak vznikl nový a velký domov plný světla, který vzdává hold řemeslné práci, přírodě a zdravému bydlení.

Zdroj: majoarchitekti.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Kuchyně se skleněnou zástěnou Onyx

Interiér Praha-Klánovice

Z garáže kanceláře

Rekonstrukce přízemí domu

Provence mezi betonem a sklem

Dům na kopci

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vyrobte si adventní věnec

Vánoční inspirace a dekorace

Dům LO ztělesňuje nomádského ducha svého majitele

Perníková chaloupka

Trendy adventních věnců pro rok 2018

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock