Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům Ob-nova v Poznani

Dům Ob-nova v Poznani

V Poznani došlo k rekonstrukci poloviny dvojdomku ze 60. let minulého století. Výsledkem je vizuálně čistý a moderní vzhled domu, který osvěžil stávající zástavbu.

V jednom z nejstarších a největších polských měst vyhlížel do ulice dům, který ve svém okolí nijak nevynikal. Stíněný několika stromy nevzbuzoval příliš nadšení, byl zešedlý časem a napůl zapomenutý. Polovinu tohoto starého dvojdomku však koupil investor, který chtěl domek pronajímat. Proto, aby se dal dům pronajímat za rozumnou cenu, bylo nejprve třeba jeho příliš velkou plochu rozdělit na dvě menší samostatné bytové jednotky. S těmito požadavky pak investor oslovil architekty z poznaňského studia Kluj Architekci.

Rekonstrukce domu

Kvůli omezeným finančním možnostem bylo třeba provádět jen minimální stavební zásahy. Původní vnitřní nosné stěny i schodišťový prostor tak zůstaly neporušené. K menším úpravám došlo v případě jedné z podest, díky čemuž se dům mohl horizontálně rozdělit na dvě samostatná patra. V nejnižším poschodí zůstala nadále zachována technická místnost a garáž. Funkce se nezměnila ani v případě objektu situovaného v zadní části pozemku, který slouží pro potřeby bytu v horním patře. V obou bytech vznikly hned tři místnosti, což zvýšilo atraktivitu celého objektu.

Malé úpravy, ale velký efekt

Na dvou protilehlých stranách domu jsou situovány obytné místnosti s velkorysými výhledy do okolí. Původní balkon otočený do zahrady rovněž zůstal zachován, ale získal si mnohem modernější a svěžejší vzhled. Celý dům byl důkladně zateplen, k povrchovým úpravám byla použita bílá omítka v kombinaci se šedými kompozitními deskami. Pro velký efekt ze staronového domu tak postačily vcelku malé úpravy. Přesto byl stávající dům dokonale přizpůsoben své nové funkci, aniž by pozbyl něco ze svého charakteru.

Dům Ob-nova v Poznani
Foto: Norbert Banaszyk

Moderní a světlý interiér domu

Při pohledu z venku působí dům velice dynamicky, svěže a čistě. Ne jinak je tomu také v jeho interiéru. Šedočernou paletu barev zjemňuje bílá barva spolu s jemnými tóny hřejivého dřeva. Barevně poněkud neutrální celek rozjasňují svěží doteky moderního umění i pokojové zeleně. Interiér je příjemně vzdušný, prostorný a vkusně zařízený. Jednotlivé funkční zóny jsou od sebe odděleny pouze pomocí nábytku, barevné schéma zůstává stejné. Bydlení je zařízené v minimalistickém stylu, a tak je velice příjemné na pohled. Nic totiž neruší od překrásných výhledů do zahrady.

V Poznani tak došlo k rekonstrukci domu, která byla provedena vkusně a bez větších stavebních zásahů. Ukazuje nám tak, jak se lze šetrně chovat k životnímu prostředí, a přitom neslevit ze svých plánů a snů.

Foto: Norbert Banaszyk
Zdroj: klujarchitekci.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock