Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Novostavba se specifickou fasádou

Novostavba se specifickou fasádou

Jednu z rušných bratislavských ulic osvěžil nový rodinný dům otevřený do poklidné asijské zahrady. Kolemjdoucí zaujme jak věrným odkazem na svého předchůdce, tak specifickou fasádou.

Za působivým vzhledem novostavby balancující na pomezí rušné ulice a klidné zahrady stojí slovenské studio Lang Benedek Associated Architects, konkrétně architekti Michal Lang a Borislav Benedek. Vytvoření nového domova ve čtvrti Trnávka, nedaleko bratislavského letiště, bylo pro architekty příjemnou výzvou. Z přestavby a dostavby původního dvojdomku bohužel sešlo, jelikož se nacházel ve špatném technickém stavu.

S úctou k původnímu bydlení

Novostavba, která nahradila původní rodinný dům, však na svého předchůdce nezapomíná. Její vzhled totiž plně respektuje archetyp dvojdomku se sedlovou střechou. Směrem do ulice tak nový dům příjemně zapadá mezi sousední obydlí, aniž by se na sebe snažil upozornit. Z části ukrytý za stromy a keři vyhlíží do ulice jen několika málo okny, zato do zahrady mnohem více předvádí invenci architektů. Nadále ctí odkaz bývalého domu, obyvatelům však nově poskytuje mnohem více prostoru pro život. Původní užitná plocha o velikosti 88 m2 se rozrostla na velkorysých 150 m2, a to díky přístavbě a využití podkroví.

Cihlový obklad a prosklené stěny

Přestože dům vyhlíží vcelku nenápadně, přece jen ze svého bezprostředního okolí vybočuje zajímavě řešenou fasádou. Architekti pro ni využili neobvyklý obklad z cihel na výšku, které tak vytvářejí velice zajímavý rastr domu. Stejný cihlový obklad mají i vchodové dveře, které jsou díky tomuto řešení prakticky neviditelné. Směrem do ulice se tedy dům jakoby maskuje před nechtěnými pohledy a bedlivě si střeží své soukromí. Přístavba je naopak maximálně otevřená do zahrady. Slouží jako obývací pokoj, který je díky velké prosklené stěně příjemně propojený s exteriérem. Také dřevěná terasa se stará o provázání interiéru se zahradou, která byla navržena v asijském stylu.

Novostavba se specifickou fasádou

Světlý interiér s rafinovanými prvky

Nový domov čtyřčlenné rodiny je zařízený v tlumených barvách a působí neobyčejně klidným dojmem, jako by navazoval na filosofii asijské zahrady. Díky velkým proskleným plochám a řadě světlíků je plný slunečních paprsků. Jakmile se setmí, převezmou tuto roli početná designová svítidla. Na první pohled zde zaujmou také některé rafinované prvky, ke kterým patří zejména zavěšené schodiště či vestavěný nábytek. Na bílém pozadí plně vyniká krása světlého dřeva ve své přirozené podobě. Příjemnou atmosféru v interiéru utvářejí rovněž pokojové květiny a výhledy do zahrady. Nechybí zde četná posezení vybízející k odpočinku s knihou a šálkem kávy.

V jedné z bratislavských ulic tak vzniklo moderní bydlení úzce propojené se zahradou. Svým obyvatelům poskytuje dostatečný komfort včetně inspirativních výhledů a tolik důležitého soukromí.

Zdroj: langbenedek.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock