Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Vdechli staré stodole nový život

Vdechli staré stodole nový život

Do chvíle než stodola dostala svou novou podobu, uběhlo mnoho let a několikrát vyměnila své majitele. Postavena byla v roce 1948 velkostatkářem, panem Antonínem Holecem. Bohužel ještě v tom samém roce mu byl statek zabaven a stodola byla znárodněna. Po mnoha letech nešetrného zacházení se stavba dostala do rukou manželskému páru, který ji přestavěl na rodinné bydlení a vdechl jí nový život. Projekt dokonce získal v roce 2014 ocenění, Grand Prix obce architektů.

Stodola stojí v Libereckém kraji, v obci Benešov u Semil. Na její rekonstrukci si majitelé přizvali Pražský architektonický ateliér Studio Raketoplán. A není náhodou, že si vybrali zrovna tuto firmu. Pracuje v ní totiž syn majitelů, pan Pavel Nalezený, který celý projekt navrhoval a řídil.

Stodolu se pokusil několikrát zapálit

Jen málokterá nemovitost, která se dočkala úspěšné rekonstrukce, má tak zajímavou historii jako tato stodola. V tom samém roce, kdy byla její stavba dokončena, ztratila svého majitele. Stát ji v roce 1948 zabavil a využíval ji k zemědělským účelům. Pan Holec, který stodolu postavil, byl ze znárodnění majetku tak rozhořčen, že se stodolu dokonce pokusil několikrát zapálit.

Stodola sloužila dalších šedesát let zemědělským účelům. Byla v užívání tehdejšího JZD Benešov u Semil. Po revoluci se rodině pana Holce podařilo získat stodolu zpět. Jen díky kvalitní konstrukci vydržela a přečkala období nešetrného zacházení ve správě JZD. Dochovala se v poměrně zdařilém stavu a díky snaze majitelů i architekta bude sloužit i nadále.

S řešením rekonstrukce se započalo v říjnu roku 2009. Bylo nutné navrhnout budoucí podobu domu a jeho technické řešení. Přestavba trvala celkem 3 roky a dokončena byla na podzim roku 2012. S návrhem si dal pan architekt záležet a vše se svými rodiči konzultoval.

Vdechli staré stodole nový život

Místo pro jogíny

Dům stojí na mírně svažitém pozemku, v klidné lokalitě malé vesnice, daleko od přílišného ruchu velkoměsta. Majitelé zde mají vše co potřebují nejen k odpočinku, ale také k práci. Paní majitelka je učitelka jógy, chodí k ní ženy z okolí a tak bylo nasnadě vytvořit prostor i ke cvičení.

Dům je čtyřpatrový a velmi otevřený do okolí. V přízemí se nachází garáž a letní kuchyň. Do patra je zasazena tělocvična pro cvičení jógy a zastřešený dvorek. Dům je velký a prostorný. Přáli si, aby se v něm mohla scházet celá rodina. Ke spaní slouží tři ložnice, ale také letní kuchyň. Při jogínském festivalu se tam dokonce vyspí i na třicet osob. Mohou spát v tělocvičně nebo na roštovém dvoře.

Zajímavý je dům nejen svou historií, ale také svým konceptem. Přízemí domu je v podstatě takový zastřešený dvůr. Mohou zde tvořit, zahradničit a využít tak místo k čemu zrovna potřebují. Tato část domu je poměrně otevřená a tvoří jakýsi přechod mezi exteriérem a interiérem domu.

Pohádka o princezně koloběžce

Právě tento otevřený prostor připomíná svému autorovi, panu Nalezenému pohádku o princezně koloběžce. ,,Ta slečna, co byla oblečená a neoblečená zároveň. Tenhle příběh mě jako dítě hrozně rozčiloval. Nelíbilo se mi, že to není vůbec definované a nemám to rád doteď. Ale ten dům takový trochu je. Některým lidem právě tohle na té stodole vadí a já je chápu. Nevědí, kde je vnitřek a kde je vnějšek." Říká pan Nalezený. 

Zdroj: www.raketoplan.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Hnědá barva v interiéru

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock