Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

3 trendy ze světa dřevostaveb, které by vám neměly uniknout

3 trendy ze světa dřevostaveb, které by vám neměly uniknout

Zatoužili jste po novém bydlení a plánujete jeho výstavbu? Pokud jste se rozhodli, že se vaším novým domovem stane moderní dřevostavba, pak je náš dnešní článek právě pro vás.

Je naprosto přirozené, že vlastní bydlení chceme mít vyladěné do těch nejmenších detailů i po všech stránkách. Obecné výhody a přednosti moderních dřevostaveb jsou dobře známé a už jsme o nich psali. Dnes vám ale představíme 3 trendy, které by za nás byla velká škoda ignorovat.

Trendy a dřevostavby?

Pro někoho je možná překvapením, že ani dřevostavbám se trendy nevyhýbají. Trendy obecně jsou znakem vývoje i reflexe nejen potřeb a tužeb spotřebitelů a zákazníků s ohledem na měnící se životní styl, důležité jsou také přístupy k ekologii a novinky v energetické úspoře. Jako u všech trendů, tak i u těch týkajících se bydlení platí, že některé vyprchají a nestojí ani za zmínku, zatímco jiné mají naopak potenciál ovlivnit nejen budoucí směřování technologie a podoby staveb. Nebudeme teď řešit, zda natřít fasádu či obložení dřevostavby na hráškově zelenou či banánově žlutou, ani vám představovat složité technologické vychytávky. Trendy, které vám ukážeme (ač samozřejmě víme, že nemusí oslovit každého), nabízejí výhody pro rodinný rozpočet i kvalitu života v dřevostavbě.

Vpusťte světlo do domu

O všeobecném trendu většího propojení našich životů s okolím a bouráním hranic mezi světem uvnitř a venku jistě neslyšíte poprvé. Do interiérů se ve velkém vrací přírodní barvy a propojení s okolním světem se promítá i do vzhledu domů. Okna hrála v tomto propojení výraznou roli vždy. Dnes platí jedno – čím větší, tím lepší. Trend velkých oken a prosklených stěn u dřevostaveb k nám dorazil ze skandinávských zemí, kde jsou velká okna naprostým standardem a zajišťují dostatek přirozeného denního světla i v obdobích, kdy jsou dny krátké a spíše temné.

Ač se v našich zeměpisných šířkách s tímto problémem nepotýkáme, vzrůstající popularita velkých oken i celých prosklených stěn není nic překvapivého. Sebelepší osvětlení ani ta nejkvalitnější žárovka přirozené světlo nikdy nenahradí. Navíc vstávat s přímým výhledem do zahrady, případně si vychutnávat ranní kávu a sledovat, jak se okolní příroda probouzí do nového dne, je prostě k nezaplacení. Plnému rozvětu trendu velkých skleněných ploch výrazně pomohly také technologické inovace. Ještě před pár lety, když se tento trend začal v náznacích objevovat, byli jeho první příznivci často od architektů a projektantů odrazováni z důvodů možného masivního úniku tepla a komplikované izolace. Tyto obavy jsou dnes ovšem již zcela liché a větší prosklená část fasády není žádný problém. Takže pokud sníte ve své dřevostavbě o opravdu velkých oknech a velkorysém výhledu do zahrady, směle do toho! 

3 trendy ze světa dřevostaveb, které by vám neměly uniknout
Foto: EasyHomes

Konec rozpáleným střechám

Optimální teplotu v dřevostavbách má na starosti propracovaný izolační systém, který v současnosti funguje opravdu skvěle. Nicméně každý, kdo má ložnici v podkrovních prostorách, ví, že navzdory všem technologiím je zde v letním období často potřeba zapojit do boje proti horku větrák či klimatizaci, které ovšem, co se spotřeby elektrické energie týče, nepatří zrovna k těm nejúspornějším. Pokud se chcete pustit do stavby patrové dřevostavby, případně milujete poetiku podkroví a chcete i u nízkopodlažní dřevostavby využít prostor pod střechou naplno, trend, který by vás měl určitě zajímat, jsou “chladné střechy”. Tmavé barvy obecně - a samozřejmě tedy i tmavé střešní krytiny - přirozeně pohlcují světlo a teplo. Nebojte se, do světlých tašek vás přemlouvat nebudeme. Střechu můžete vyřešit buď speciálními taškami s reflexní vrstvou efektivně odrážející světelné teplo, nebo tzv. vegetační střechou.

Vegetační neboli také zelená střecha je jedním z druhů chladných střech a je skvělým řešením pro ploché pultové střechy i pro sedlovou střechu s mírným úhlem náklonu. Nepředstavujte si ale obyčejnou zanedbanou střechu sem tam porostlou mechem a lišejníkem. Zelené střechy jsou poměrně důmyslným řešením, které může snížit teplotu krytiny až o 50 % v porovnání s běžnou střechou. Princip je přitom velmi jednoduchý – na hydroizolační vrstvě střechy je umístěno vegetační souvrství složené ze substrátu a osení různého typu. Může jít o traviny i mech. V půdě a zeleni se drží přirozeně vlhkost, díky tomu se střecha nepřehřívá a v prostoru pod ní je i v tom největším letním horku opravdu příjemně. 

Buďte pasivní

Energetická úspora a šetrnost k životnímu prostředí jsou trendy, které nejen s ohledem na současné dění ve světě rok od roku sílí. Pokud vám tyto otázky také leží na srdci, jsme si téměř jistí, že poslední trend bude jen potvrzením dlouho tušeného. Budoucnost je energeticky zelená a TOP rodinným domem se stanou pasivní dřevostavby. Tento typ stavby zatěžuje životní prostředí i rodinou pokladničku opravdu minimálně. Využívá všechny současné technologie, úsporné systémy a vychytávky a funguje na principu maximální energetické soběstačnosti.

Mnohé zájemce odrazují o něco vyšší stavební náklady. Ty se ovšem vrátí už během prvních pár let užívání domu a úspora energií je na rozpočtu opravdu znát. Můžete si být proto jisti, že investice do pasivního domu se opravdu vyplatí. Pomoc v rozhodování vám může usnadnit i fakt, že pasivní stavby a úsporné energetické systémy jsou poměrně bohatě podporované dotačním programem Nová zelená úsporám. Například v Easyhomes vám pasivní dřevostavbu nejen postaví, ale také rádi pomohou s podáním žádosti o dotace. Jak vidíte, být pasivní není vždy úplně na škodu.

Toto byly podle nás nejvýraznější a nejzajímavější trendy ze světa dřevostaveb. Který vás zaujal nejvíce? Nebo snad jste vůči trendům imunní a dáte spíš na rady konkrétních expertů? Máte-li nějaké dotazy, případně potřebujete odborně poradit, v Easyhomes jsou tu pro vás!

3 trendy ze světa dřevostaveb, které by vám neměly uniknout
Foto: EasyHomes
Foto: EasyHomes

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock