Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Unikátní dřevostavba - Engel House

Unikátní dřevostavba - Engel House

Dvoupodlažní stavba se šikmou střechou a dřevěnými štítovými stěnami čerpá z tradice regionu. Budovu zvenku definuje dřevo, zinkotitánový a kortenový plech. Trvanlivé povrchy byly zvoleny nejen pro minimální nároky na údržbu, ale také s ohledem na přirozené stárnutí a patinu v přírodním kontextu místa.

Jasný koncept, čistá dispozice, surové přiznané materiály na fasádě. To je víkendový dům stojící v malé obci Andělská Hora, nedaleko lázeňského města Karlovy Vary. Od začátku bylo snahou architekty, aby dům dobře zapadl do romantické krajiny pod masivní skálou a zříceninou gotického hradu.

Území patří do chráněné krajinné oblasti a leží v poměrně vysoké nadmořské výšce. Proto bylo nutné počítat s drsnějším podnebím. Návrh vycházel z tvarosloví vesnického domu, ke kterému patří sedlová střecha a klasický dřevěný štít. Objekt musel zároveň splňovat požadavky na funkci moderního rekreačního domu v letní i zimní sezóně. Pozemek má ideální jižní orientaci s přístupem ze severu a nabízí nádherný výhled do krajiny.

Kompozice a urbanistické řešení domu

Po důkladné analýze okolí architekti zvolili křížovou dispozici. Dvoupodlažní hmota se sedlovou střechou a titanzinkového fasádou protíná krychlový trakt opláštěný kortenový plechem. Tento půdorysný princip umožnil odklonění od přístupové místní komunikace s vjezdem do garáže a vstupem do domu, na druhé straně vytváří částečně uzavřený prostor tvarovaný do písmene L, do kterého jsou orientovány hlavní obytné místnosti v přízemí.

Konstrukce domu a dispozice

Celá stavba je koncipována jako dřevostavba. Hlavním konstrukčním prvkem jsou dřevěné velkoformátové panely a stěny, které jsou pohledové iv interiéru a hrají důležitou roli ve výtvarné koncepci domu. Hlavní obytná místnost je situována do jižního křídla domu s výškou přes dvě podlaží. V horní části přechází do prostoru otevřené galerie. V převýšení prostoru jsou dominantním prvkem svítidla z ručně foukaného skla. Součástí obývacího pokoje je kuchyň, která navazuje na venkovní zastřešenou terasu s venkovní kuchyní a sezením. V prostoru mezi kuchyní a obytným prostorem je krb obložený šedým ocelovým plechem s proskleným ohništěm. V přízemí se kromě několika obslužných místností zázemí nachází i hlavní ložnice s pracovnou. V noční části domu, na patře se nacházejí tři pokoje pro hosty s hygienickým zázemím a technická místnost.

Unikátní dřevostavba - Engel House
Foto: BoysPlayNice

Hlavním materiálem v interiéru je dřevo. Dřevěné konstrukční panely jsou ošetřeny bílou lazurou, kontrastují s tmavou dřevěnou podlahou a dýhovým obložením stěn ve vstupní části domu. Doplňkovým materiálem je tmavý surový plech použitý na obložení krbu nebo hnědošedá korian na kuchyňské lince. V koupelně je použita velkoformátová keramika.

Fasáda plech a opalované smrkové dřevo

Materiály fasády zapadají do kontextu okolí a původní zástavby obce. Na štítových zdech bylo použito opalované smrkové dřevo. Na potlačenou barevnost domu navazuje šedá plechová krytina střechy. Kompozici oživuje rezavá patina jednopodlažního traktu. Povrchy byly zvoleny s ohledem na přirozené stárnutí. Časem ztmavnou a zapadnou do okolní přírody. Pro exteriérovou terasu bylo použito dřevo IPE s velkou odolností vůči povětrnostním vlivům.

Zahrada

V okolí domu jsou vysazeny dřeviny běžné v okolní přírodě. Důraz byl kladen zejména na minimální nároky na údržbu a úpravu zahrady. Součástí dvora je desetimetrový bazén. O vytápění se stará stejně jako u domu tepelné čerpadlo.

Foto: BoysPlayNice
Zdroj: CMC architects, Vít Máslo

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock