Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Unikátní dřevostavba - Engel House

Unikátní dřevostavba - Engel House

Dvoupodlažní stavba se šikmou střechou a dřevěnými štítovými stěnami čerpá z tradice regionu. Budovu zvenku definuje dřevo, zinkotitánový a kortenový plech. Trvanlivé povrchy byly zvoleny nejen pro minimální nároky na údržbu, ale také s ohledem na přirozené stárnutí a patinu v přírodním kontextu místa.

Jasný koncept, čistá dispozice, surové přiznané materiály na fasádě. To je víkendový dům stojící v malé obci Andělská Hora, nedaleko lázeňského města Karlovy Vary. Od začátku bylo snahou architekty, aby dům dobře zapadl do romantické krajiny pod masivní skálou a zříceninou gotického hradu.

Území patří do chráněné krajinné oblasti a leží v poměrně vysoké nadmořské výšce. Proto bylo nutné počítat s drsnějším podnebím. Návrh vycházel z tvarosloví vesnického domu, ke kterému patří sedlová střecha a klasický dřevěný štít. Objekt musel zároveň splňovat požadavky na funkci moderního rekreačního domu v letní i zimní sezóně. Pozemek má ideální jižní orientaci s přístupem ze severu a nabízí nádherný výhled do krajiny.

Kompozice a urbanistické řešení domu

Po důkladné analýze okolí architekti zvolili křížovou dispozici. Dvoupodlažní hmota se sedlovou střechou a titanzinkového fasádou protíná krychlový trakt opláštěný kortenový plechem. Tento půdorysný princip umožnil odklonění od přístupové místní komunikace s vjezdem do garáže a vstupem do domu, na druhé straně vytváří částečně uzavřený prostor tvarovaný do písmene L, do kterého jsou orientovány hlavní obytné místnosti v přízemí.

Konstrukce domu a dispozice

Celá stavba je koncipována jako dřevostavba. Hlavním konstrukčním prvkem jsou dřevěné velkoformátové panely a stěny, které jsou pohledové iv interiéru a hrají důležitou roli ve výtvarné koncepci domu. Hlavní obytná místnost je situována do jižního křídla domu s výškou přes dvě podlaží. V horní části přechází do prostoru otevřené galerie. V převýšení prostoru jsou dominantním prvkem svítidla z ručně foukaného skla. Součástí obývacího pokoje je kuchyň, která navazuje na venkovní zastřešenou terasu s venkovní kuchyní a sezením. V prostoru mezi kuchyní a obytným prostorem je krb obložený šedým ocelovým plechem s proskleným ohništěm. V přízemí se kromě několika obslužných místností zázemí nachází i hlavní ložnice s pracovnou. V noční části domu, na patře se nacházejí tři pokoje pro hosty s hygienickým zázemím a technická místnost.

Unikátní dřevostavba - Engel House
Foto: BoysPlayNice

Hlavním materiálem v interiéru je dřevo. Dřevěné konstrukční panely jsou ošetřeny bílou lazurou, kontrastují s tmavou dřevěnou podlahou a dýhovým obložením stěn ve vstupní části domu. Doplňkovým materiálem je tmavý surový plech použitý na obložení krbu nebo hnědošedá korian na kuchyňské lince. V koupelně je použita velkoformátová keramika.

Fasáda plech a opalované smrkové dřevo

Materiály fasády zapadají do kontextu okolí a původní zástavby obce. Na štítových zdech bylo použito opalované smrkové dřevo. Na potlačenou barevnost domu navazuje šedá plechová krytina střechy. Kompozici oživuje rezavá patina jednopodlažního traktu. Povrchy byly zvoleny s ohledem na přirozené stárnutí. Časem ztmavnou a zapadnou do okolní přírody. Pro exteriérovou terasu bylo použito dřevo IPE s velkou odolností vůči povětrnostním vlivům.

Zahrada

V okolí domu jsou vysazeny dřeviny běžné v okolní přírodě. Důraz byl kladen zejména na minimální nároky na údržbu a úpravu zahrady. Součástí dvora je desetimetrový bazén. O vytápění se stará stejně jako u domu tepelné čerpadlo.

Foto: BoysPlayNice
Zdroj: CMC architects, Vít Máslo

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Nadčasový kompletní interiér

Kuchyně se zabudovaným akváriem v ostrůvku

Rodinný dům Dlouhý Most

Dětský pokoj pro dva kluky

Diamonds Living

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Tipy, jak se zbavit ovocných mušek neboli octomilek

Hnědá barva v interiéru

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock