Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Staré dřevo hitem v moderních interiérech

Staré dřevo hitem v moderních interiérech

Staré dřevo s působivou patinou se směle zabydluje nejen v rustikálně vyvedených interiérech, ale začíná už dobývat i ty moderní, u kterých by vás užití dřeva s výraznými suky ani nenapadlo. Čím to je? Vracíme se ke kořenům a chceme mít doma alespoň letmý dotek živoucí přírody?

Prkna a trámy třeba ze staré stodoly

Dřevo s patinou starých časů a se stopami používání cestuje ke svým novým majitelům kolikrát i z dalekých zemí. Díky speciálně vyškoleným tesařům se tak svážejí ručně tesané trámy ze starých, bouraných budov, ale také ručně opracovaná podlahová prkna. Takové dřevo s opravdovou patinou pak obdivují noví majitelé, kteří mu dopřejí další a mnohem pohodlnější život. Tato opravdová patina se totiž získává časem, ale i působením dřevokazného hmyzu, přičemž obojí je dnes velmi ceněno. Pozoruhodné, že? Ale nebojte se, dřevo je pak důkladně ošetřeno tak, že k dalšímu šíření kazů už nedochází. Pokud však jde o hlavní přednosti takového starého dřeva, k těm patří zejména důkladné vysušení a vyzrálost.

Staré dřevo hitem v moderních interiérech

Ačkoliv se vám snad může zdát, že jde vlastně o takový second hand se dřevem, jehož módní kousek bude u vás doma působit spíše lacině a omšele, opak je pravdou. Staré dřevo je minimálně pro obdivovatele původních starých pivovarů, mlýnů a dalších historických budov, ze kterých se při bourání zachraňuje, opravdu luxusním zbožím nevyčíslitelné hodnoty. Textura takového dřeva je navíc velmi výrazná a absolutně nenapodobitelná jakoukoliv patinovací technikou. Je totiž silně ovlivněna původním ručním opracováním, ale také dlouhodobým působením povětrnostních podmínek a oxidací. Oblíbená a velmi ceněná jsou přitom i lety ošlapaná podlahová prkna či prkna s původními nátěry. Kdo by navíc nechtěl mít doma kus nábytku starý třeba i tři sta let, který však vůbec nepůsobí omšele?

Staré dřevo v moderních interiérech

Jak už bylo uvedeno v samotném úvodu článku, staré dřevěné trámy nejvíce sluší interiérům v rustikálním stylu, dechberoucí kontrast však dokáže navodit přímo ve vztahu s modernou. Právě v moderně laděných interiérech teď staré dřevo zažívá svůj boom. Skvěle si totiž rozumí s jednoduše zařízenými prostory a minimalismu umí dodat tu správnou dávku kontrastu ruku v ruce s užitím přírodních materiálů. Po důmyslném zakomponování historického dřeva se tak doposud poněkud chladné minimalistické interiéry příjemně prohřejí a ještě získají tak lákavý dotek přírody a starých časů.

Staré dřevo hitem v moderních interiérech

Luxus na přání

Nejen díky lety získané a tak kouzelné patině se staré dřevěné trámy a prkna v interiéru považují za opravdu luxusní záležitost a svědčí o tom i jeho cena. Bývá totiž několikanásobně vyšší než u klasického masivního dřeva. Proto aby však historické dřevo v interiéru dokonale vyniklo, není vůbec na škodu s ním šetřit. Jestliže se vám tedy svou pozoruhodnou texturou i vůní dálek natolik zalíbí, zastupte ho v interiéru jen jedním, zato skvostným kouskem. Historickým dřevem si můžete zpestřit jen jednu nebo dvě stěny či podlahu.

Ze starého dřeva si můžete nechat vyrobit třeba i „masivní“ stůl, u kterého se budete scházet s celou rodinou. Stůl, který pak zdědí i další generace... Možná i se všemi těmi škrábanci, které při užívání získá, a které vás nemusí vůbec trápit, protože jimi stolu dodáváte další patinu do budoucích časů.

Staré dřevo hitem v moderních interiérech
Staré dřevo hitem v moderních interiérech
Staré dřevo hitem v moderních interiérech
Staré dřevo hitem v moderních interiérech
Staré dřevo hitem v moderních interiérech
Staré dřevo hitem v moderních interiérech
Zdroj: www.rparchitektur.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Mini koblihy

Hnědá barva v interiéru

Luxusní maringotka

Jak oddělit spaní v malé garsonce

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock