Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Staré dřevo hitem v moderních interiérech

Staré dřevo hitem v moderních interiérech

Staré dřevo s působivou patinou se směle zabydluje nejen v rustikálně vyvedených interiérech, ale začíná už dobývat i ty moderní, u kterých by vás užití dřeva s výraznými suky ani nenapadlo. Čím to je? Vracíme se ke kořenům a chceme mít doma alespoň letmý dotek živoucí přírody?

Prkna a trámy třeba ze staré stodoly

Dřevo s patinou starých časů a se stopami používání cestuje ke svým novým majitelům kolikrát i z dalekých zemí. Díky speciálně vyškoleným tesařům se tak svážejí ručně tesané trámy ze starých, bouraných budov, ale také ručně opracovaná podlahová prkna. Takové dřevo s opravdovou patinou pak obdivují noví majitelé, kteří mu dopřejí další a mnohem pohodlnější život. Tato opravdová patina se totiž získává časem, ale i působením dřevokazného hmyzu, přičemž obojí je dnes velmi ceněno. Pozoruhodné, že? Ale nebojte se, dřevo je pak důkladně ošetřeno tak, že k dalšímu šíření kazů už nedochází. Pokud však jde o hlavní přednosti takového starého dřeva, k těm patří zejména důkladné vysušení a vyzrálost.

Staré dřevo hitem v moderních interiérech

Ačkoliv se vám snad může zdát, že jde vlastně o takový second hand se dřevem, jehož módní kousek bude u vás doma působit spíše lacině a omšele, opak je pravdou. Staré dřevo je minimálně pro obdivovatele původních starých pivovarů, mlýnů a dalších historických budov, ze kterých se při bourání zachraňuje, opravdu luxusním zbožím nevyčíslitelné hodnoty. Textura takového dřeva je navíc velmi výrazná a absolutně nenapodobitelná jakoukoliv patinovací technikou. Je totiž silně ovlivněna původním ručním opracováním, ale také dlouhodobým působením povětrnostních podmínek a oxidací. Oblíbená a velmi ceněná jsou přitom i lety ošlapaná podlahová prkna či prkna s původními nátěry. Kdo by navíc nechtěl mít doma kus nábytku starý třeba i tři sta let, který však vůbec nepůsobí omšele?

Staré dřevo v moderních interiérech

Jak už bylo uvedeno v samotném úvodu článku, staré dřevěné trámy nejvíce sluší interiérům v rustikálním stylu, dechberoucí kontrast však dokáže navodit přímo ve vztahu s modernou. Právě v moderně laděných interiérech teď staré dřevo zažívá svůj boom. Skvěle si totiž rozumí s jednoduše zařízenými prostory a minimalismu umí dodat tu správnou dávku kontrastu ruku v ruce s užitím přírodních materiálů. Po důmyslném zakomponování historického dřeva se tak doposud poněkud chladné minimalistické interiéry příjemně prohřejí a ještě získají tak lákavý dotek přírody a starých časů.

Staré dřevo hitem v moderních interiérech

Luxus na přání

Nejen díky lety získané a tak kouzelné patině se staré dřevěné trámy a prkna v interiéru považují za opravdu luxusní záležitost a svědčí o tom i jeho cena. Bývá totiž několikanásobně vyšší než u klasického masivního dřeva. Proto aby však historické dřevo v interiéru dokonale vyniklo, není vůbec na škodu s ním šetřit. Jestliže se vám tedy svou pozoruhodnou texturou i vůní dálek natolik zalíbí, zastupte ho v interiéru jen jedním, zato skvostným kouskem. Historickým dřevem si můžete zpestřit jen jednu nebo dvě stěny či podlahu.

Ze starého dřeva si můžete nechat vyrobit třeba i „masivní“ stůl, u kterého se budete scházet s celou rodinou. Stůl, který pak zdědí i další generace... Možná i se všemi těmi škrábanci, které při užívání získá, a které vás nemusí vůbec trápit, protože jimi stolu dodáváte další patinu do budoucích časů.

Staré dřevo hitem v moderních interiérech
Staré dřevo hitem v moderních interiérech
Staré dřevo hitem v moderních interiérech
Staré dřevo hitem v moderních interiérech
Staré dřevo hitem v moderních interiérech
Staré dřevo hitem v moderních interiérech
Zdroj: www.rparchitektur.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Studie minimálního interiéru

Kuchyně v šafránově žluté barvě

Předsíň na Praze 9

Rodinný dům Brno

Interiér Kozlovice

Bílá opět, ale v netradičním pojetí.

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Rekonstrukce domu pro mladou rodinu

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Přineste si jaro domů

Vybíráme dlažbu na terasu

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock