Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Půvabná roubenka s plastovým šindelem

Půvabná roubenka s plastovým šindelem

Lenka a Zdeněk si na velkém pozemku ve vesnici Rváčov postavili zbrusu novou roubenku. Nachází se 80 m od jejich rodinného domu, na chalupu to tak mají, co by kamenem dohodil. Pro stavbu roubenky se rozhodli nejen kvůli svému přání a lásce k tradici, ale také proto, aby si obyvatelé vesnice zkrášlili svou procházku po okolí pohledem na opravdu pěknou chaloupku.

Na realizaci doslova pohádkového bydlení dohlížel Luděk Štěpán, odborník na slovo vzatý. Tento významný historik je totiž zároveň zakladatelem vyhlášeného skanzenu Lidových staveb „Veselý kopec“, který se nachází v docházkové vzdálenosti. Pod dohledem odborníka tak bylo mnohem snazší pustit se do stavby roubenky v moderní době, zato ale s pomocí tradičních technologických postupů.

Stavba izolované roubenky

Dalo se předpokládat, že stavba podle starých technologií bude mnohem náročnější než postavení domu moderními postupy. Roubenka sice ve výsledku není postavena úplně klasicky, přesto však vzhled tradičních roubenek věrně napodobuje. Řada praktických změn tak vycházela z pokroku moderní doby. Dříve se například v roubenkách nepřetržitě topilo, dnes už tomu tak ale není. Majitelé se tudíž rozhodli pro postavení izolované roubenky. Vznikla tedy konstrukce z fošen o tloušťce 4 cm, které imitují trámy a roubení. Mezera mezi nimi o velikosti 30 cm byla vyplněna ovčí vlnou. Zatímco v létě se tak dům nepřehřívá, v zimě zase příjemně zadržuje teplo. Ke změně došlo i v případě střešní krytiny. Klasický šindel byl nahrazen plastovým, což ale není na první pohled příliš patrné.

Půvabná roubenka s plastovým šindelem
Foto: Tomáš Pilař

Nadmíru precizní práce

Preciznost a úcta k tradici je znát snad z každého detailu roubenky. Samostatnou kapitolou, na níž si majitelé dali obzvláště záležet, je specifická výplň spár. Ty mají kolem pěti a šesti cm a pracují. Kvalitní výplň tak sestává ze směsi jílu, vápna, otrub a pilin. Ve spárách je utěsněna díky pětadvaceti březovým kolíčkům, které byly zaraženy střídavě v horním a spodním trámu. Proto, aby fošny dokonale napodobily trámy, bylo zapotřebí vydrásat dřevo. Na povrchu se tak vytvořila struktura se záseky a zářezy pily. Dřevo pak bylo napuštěno ochrannými látkami, aniž by byl narušen jeho přirozený odstín. Pozornost neunikla ani hlavicím, které jsou také tradičním rysem roubených staveb. Jedná se o konce stropních trámů, jež pod střechou vyčnívají směrem ven, a podle nichž se pozná lokalita stavby.

Tajemná roubenka Melánka

Lenka a Zdeněk mysleli na všechno, roubence tak nechybí ani další pozoruhodný dobový prvek. Na záklopovém prkně v kabřinci si u starých roubenek mohl každý přečíst, kdo a kdy dům vystavěl, komu patří. Majitelé svou zbrusu novou roubenku věnovali své dceři Melánii, štít domu tedy zdobí její jméno a rok, ve kterém se narodila. Jméno děvčátka je přitom řeckého původu a znamená „krásná a temná“, což na tuto roubenku opravdu pasuje.

Přečtěte si také

Srub v provensálském stylu? I to je možné

Srubové domy se v posledních letech těší stále větší oblibě, a to nejen jako víkendové chaty, ale jako plnohodnotné obydlí, které je navíc i ekologicky přátelské, což je v této době určitě něco k…

Kamna jako z pohádky

Co by to bylo za roubenku bez tradičních kachlových kamen? Majitelé sice původně uvažovali o lahvově zelených, nakonec však na doporučení pecaře zvolili kamna bílá. Čistě bílý vzhled kamen totiž v tmavším interiéru mnohem lépe vynikne. Příjemně je osvěžují tmavě modré límečky. Jeden z nich lemuje i speciální přání majitelů, kterým se stalo poslední patérko kamen připomínající malou kapličku. V roubence tak vzniklo příjemné místo pro zápecníky, které vzhledem k situování pod schodištěm nabízí dostatek soukromí. Díky jednomu z dalších upozornění vlídného pecaře nedošlo k podcenění přisávání vzduchu pod pecí zvenku. Pod kamny se tak nachází trubka o průměru 15 cm a kamna táhnou bez problémů jako za starých časů, kdy ještě domy nebyly tak těsné.

Půvabná roubenka s plastovým šindelem
Foto: Tomáš Pilař

Vysoce komfortní víkendové bydlení

Roubence předchází záhrobeň neboli záprseň, jak se v lidové mluvě říká. Jedná se o takovou tradiční terásku, na které bývalo menší posezení. Jinak tomu není ani v případě této roubenky. Z předsíně, která není roubená, ale zděná, se vstupuje do světnice, v níž se nachází prostorná kuchyně s jídelním koutem a již zmíněnými kachlovými kamny. V patře jsou umístěny dvě ložnice. Jedna z nich je modrobílá, doplněná o manželskou postel a rozkládací jednolůžko. Druhá je sladce růžová a určená pro dvě děti. V patře se nachází i sociální zařízení. Roubenka je sice tradiční, ale to jí nebrání v dosažení jistého komfortu. V koupelně tak například nechybí příjemné podlahové topení, k očistě těla i duše pak poslouží finská sauna či bylinná parní lázeň.

Roubenka v malé vesnici má všechno, co je k životu zapotřebí. Pokorně vyhlíží do čarokrásné přírody a čeká na hosty, kteří ji potěší svou přítomností. Obzvláště sychravé dny vábí k její návštěvě. Jakým požitkem pak je sednout si poblíž praskajících kamen, zapálit si svíčku a otevřít knihu plnou starodávných příběhů…

Štítky: srub / roubenka
Foto: Tomáš Pilař
Zdroj: www.roubenkamelanka.eu

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock