Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Prvorepublikový byt s ocelí a rezem v hlavní roli

Architekti se snažili zachovat původní hodnoty interiéru v novém industriálnějším pojetí
Architekti se snažili zachovat původní hodnoty interiéru v novém industriálnějším pojetí

Duo odvážných architektů vdechlo nový život prvorepublikovému bytu v činžovním domě na Strossmayerově náměstí v Praze. Jakoby četli myšlenky mladého novozélandsko-kanadského páru, který po letech cestování zakotvil v České republice. V dokonalé souhře představ architektů a majitelů o novém bydlení tak vznikl interiér v industriálním stylu, se kterým příjemně kontrastují historické prvky.

Byt v činžovním domě z roku 1924 koupil mladý pár s tím, že by v něm několik let bydlel a pak jej začal pronajímat. Krátce po rekonstrukci však přišla na svět dcerka, která možná plány mladé rodiny ještě změní. Byt o velikosti 83 m2 zakoupili v nepříliš dobrém technickém stavu, a tak byla rekonstrukce od podlahy nevyhnutelná. K ní si na doporučení kamaráda přizvali architekty Štěpána Lajdu a Ivetu Mandíkovou ze studia Slim, s nimiž se brzy naladili na stejnou notu. Nic už tak nebránilo tomu vytvořit z ponurého a časem zaprášeného bytu opravdu originální bydlení.

Industriální styl s historickými prvky

Budoucí obyvatelé si přáli praktický, světlý a nevšední byt, který by se lišil od zažité formy. Nebáli se experimentovat, a tak byli z kombinace industriálního stylu s původními prvky nadšení. Architekti tedy zachovali některé ze stávajících prvků včetně pohledového zdiva a terazza u vstupu, do nichž vložili trochu industriálního rázu. Měli štěstí v tom, že majitelé nebyli, co se týče pojetí interiéru, příliš konzervativní. Architekti si tak mohli například dovolit obložit kuchyni i koupelnu rezavým plechem. Mladý pár byl rovněž zaujat myšlenkou kompletně nerezového pracovního prostoru. Plech byl přitom uzavřen matným lakem, aby nešpinil. V interiéru se neobjevuje pouze jako obklad stěn, ale rovněž jako obklad kuchyňských dvířek, dveří do koupelny či výplň kliky těchto dveří. Originálním prvkem v kuchyni je také bezešvý dřez, který mohl vzniknout právě díky použití nerezové oceli. Tento specifický kuchyňský dřez je přímo zavařený a zabroušený do pracovní desky.

Z některých stěn zcela odstranili omítky a zakonzervovali tu původní prvorepublikové zdivo
Z některých stěn zcela odstranili omítky a zakonzervovali tu původní prvorepublikové zdivo
Foto: Štěpán Lajda

Obnažené cihly a nové parkety

Jedním z výrazných původních prvků, které zůstaly zachovány, je prvorepublikové zdivo. Stávající omítku totiž bylo třeba na některých místech zcela odstranit, původní obnažené cihly tak dodaly interiéru příjemný nádech starých časů. V rámci rekonstrukce došlo také k odstranění původní betonové podlahy v hale, která byla nahrazena parketami a terazzem. Odstraněny byly rovněž drobné příčky a zároveň došlo k rozšíření prostoru koupelny. Nové bukové parkety získaly prostor všude tam, kde byly staré poškozeny. Jen v koupelně a na toaletě se nachází keramická dlažba.

Přečtěte si také

Zemité barvy a přírodní materiály interiéru sluší

Návrat k přírodě. Tak by se dal nazvat byt ve Švédsku, který je kompletně zařízen v přírodním stylu. Hýří zemitými odstíny, dřevem a proutím. Z obyčejného bytu se stalo přirozené, bezstarostné místo…

Kvalitní použitých materiálů jako základ

Vůči bílým pohledovým cihlám a rezavému i nerezovému plechu vytváří působivý kontrast elektrokompletace, pro kterou byl zvolen černý porcelán. Zajímavě v interiéru vypadají i četné kazetové dveře, které byly zrepasovány včetně původních dřevěných zárubní. Kování přitom bylo zvoleno patinované mosazné a tudíž korespondující s kováním oken. Naproti tomu v koupelně byly realizovány dveře se skrytou zárubní, skrytými panty a magnetickým zámkem. Co se týče vstupních dveří, ty jsou opatřeny bezpečnostním systémem z pancéřového plechu. Zajímavě vypadají i industriálně pojaté ocelo-skleněné dvoukřídlé dveře, jež oddělují hlavní obytný prostor od centrální haly. Tyto dveře byly vyrobeny na míru, a to z černě komaxitovaného ocelového jeklu, zasklívacích lišt, extra čirého zasklení a černých skrytých pantů. Dovření i zajištění otevřené pozice pak zajišťují neodymové magnety.

Knihovna vyrobená černé betonářské oceli (roxorů) v kombinaci s dekorem dubu
Knihovna vyrobená černé betonářské oceli (roxorů) v kombinaci s dekorem dubu
Foto: Štěpán Lajda

Nábytek a interiér na míru

V interiéru byla na míru vyrobena řada dalších prvků. Patří k nim zejména zrcadlo v koupelně, vykrytí dveřního otvoru ze strany koupelny či vyložení niky s viditelnými vodoměry. Pokud jde o truhlářské výrobky, na míru byl vyroben mimo jiné botník s roxorovými věšáky, vestavěná šatní skříň haly, obývací stěna se závěsným systémem z betonářské výztuže či šatní skříň hlavní ložnice. Jedním z nejzajímavějších prvků vyrobených na míru se však stalo svítidlo v obývacím pokoji. Do betonové stěrky tak byla zavěšena černě komaxitovaná světelná konstrukce se skleněnými difusory, která splňuje veškeré nároky na komfortní osvětlení, k nimž patří dostatečný světelný tok, stmívatelnost, žádaná teplota chromatičnosti či světelná difuse.

Ve výsledku tak v prvorepublikovém bytě vznikl naprosto autentický prostor, ve kterém se příjemně mísí původní prvky s těmi industriálními. Je tedy příkladnou ukázkou spolupráce architektů a klientů, z nichž ani jednomu není odvaha a smysl pro fantazii cizí.

Foto: Štěpán Lajda
Zdroj: www.slimarch.wixsite.com/slim

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Bioplynová stanice do vašeho domova

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock