Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Prvorepublikový byt s ocelí a rezem v hlavní roli

Architekti se snažili zachovat původní hodnoty interiéru v novém industriálnějším pojetí
Architekti se snažili zachovat původní hodnoty interiéru v novém industriálnějším pojetí

Duo odvážných architektů vdechlo nový život prvorepublikovému bytu v činžovním domě na Strossmayerově náměstí v Praze. Jakoby četli myšlenky mladého novozélandsko-kanadského páru, který po letech cestování zakotvil v České republice. V dokonalé souhře představ architektů a majitelů o novém bydlení tak vznikl interiér v industriálním stylu, se kterým příjemně kontrastují historické prvky.

Byt v činžovním domě z roku 1924 koupil mladý pár s tím, že by v něm několik let bydlel a pak jej začal pronajímat. Krátce po rekonstrukci však přišla na svět dcerka, která možná plány mladé rodiny ještě změní. Byt o velikosti 83 m2 zakoupili v nepříliš dobrém technickém stavu, a tak byla rekonstrukce od podlahy nevyhnutelná. K ní si na doporučení kamaráda přizvali architekty Štěpána Lajdu a Ivetu Mandíkovou ze studia Slim, s nimiž se brzy naladili na stejnou notu. Nic už tak nebránilo tomu vytvořit z ponurého a časem zaprášeného bytu opravdu originální bydlení.

Industriální styl s historickými prvky

Budoucí obyvatelé si přáli praktický, světlý a nevšední byt, který by se lišil od zažité formy. Nebáli se experimentovat, a tak byli z kombinace industriálního stylu s původními prvky nadšení. Architekti tedy zachovali některé ze stávajících prvků včetně pohledového zdiva a terazza u vstupu, do nichž vložili trochu industriálního rázu. Měli štěstí v tom, že majitelé nebyli, co se týče pojetí interiéru, příliš konzervativní. Architekti si tak mohli například dovolit obložit kuchyni i koupelnu rezavým plechem. Mladý pár byl rovněž zaujat myšlenkou kompletně nerezového pracovního prostoru. Plech byl přitom uzavřen matným lakem, aby nešpinil. V interiéru se neobjevuje pouze jako obklad stěn, ale rovněž jako obklad kuchyňských dvířek, dveří do koupelny či výplň kliky těchto dveří. Originálním prvkem v kuchyni je také bezešvý dřez, který mohl vzniknout právě díky použití nerezové oceli. Tento specifický kuchyňský dřez je přímo zavařený a zabroušený do pracovní desky.

Z některých stěn zcela odstranili omítky a zakonzervovali tu původní prvorepublikové zdivo
Z některých stěn zcela odstranili omítky a zakonzervovali tu původní prvorepublikové zdivo
Foto: Štěpán Lajda

Obnažené cihly a nové parkety

Jedním z výrazných původních prvků, které zůstaly zachovány, je prvorepublikové zdivo. Stávající omítku totiž bylo třeba na některých místech zcela odstranit, původní obnažené cihly tak dodaly interiéru příjemný nádech starých časů. V rámci rekonstrukce došlo také k odstranění původní betonové podlahy v hale, která byla nahrazena parketami a terazzem. Odstraněny byly rovněž drobné příčky a zároveň došlo k rozšíření prostoru koupelny. Nové bukové parkety získaly prostor všude tam, kde byly staré poškozeny. Jen v koupelně a na toaletě se nachází keramická dlažba.

Přečtěte si také

Parádní byt ze staré půdy

Když se stavba dostane do rukou šikovného architekta, hned vznikne něco dokonalého. Jinak tomu nebylo ani ve španělské Valencii, kde architekt proměnil starou půdu o velikosti 60 metrů čtverečních v…

Kvalitní použitých materiálů jako základ

Vůči bílým pohledovým cihlám a rezavému i nerezovému plechu vytváří působivý kontrast elektrokompletace, pro kterou byl zvolen černý porcelán. Zajímavě v interiéru vypadají i četné kazetové dveře, které byly zrepasovány včetně původních dřevěných zárubní. Kování přitom bylo zvoleno patinované mosazné a tudíž korespondující s kováním oken. Naproti tomu v koupelně byly realizovány dveře se skrytou zárubní, skrytými panty a magnetickým zámkem. Co se týče vstupních dveří, ty jsou opatřeny bezpečnostním systémem z pancéřového plechu. Zajímavě vypadají i industriálně pojaté ocelo-skleněné dvoukřídlé dveře, jež oddělují hlavní obytný prostor od centrální haly. Tyto dveře byly vyrobeny na míru, a to z černě komaxitovaného ocelového jeklu, zasklívacích lišt, extra čirého zasklení a černých skrytých pantů. Dovření i zajištění otevřené pozice pak zajišťují neodymové magnety.

Knihovna vyrobená černé betonářské oceli (roxorů) v kombinaci s dekorem dubu
Knihovna vyrobená černé betonářské oceli (roxorů) v kombinaci s dekorem dubu
Foto: Štěpán Lajda

Nábytek a interiér na míru

V interiéru byla na míru vyrobena řada dalších prvků. Patří k nim zejména zrcadlo v koupelně, vykrytí dveřního otvoru ze strany koupelny či vyložení niky s viditelnými vodoměry. Pokud jde o truhlářské výrobky, na míru byl vyroben mimo jiné botník s roxorovými věšáky, vestavěná šatní skříň haly, obývací stěna se závěsným systémem z betonářské výztuže či šatní skříň hlavní ložnice. Jedním z nejzajímavějších prvků vyrobených na míru se však stalo svítidlo v obývacím pokoji. Do betonové stěrky tak byla zavěšena černě komaxitovaná světelná konstrukce se skleněnými difusory, která splňuje veškeré nároky na komfortní osvětlení, k nimž patří dostatečný světelný tok, stmívatelnost, žádaná teplota chromatičnosti či světelná difuse.

Ve výsledku tak v prvorepublikovém bytě vznikl naprosto autentický prostor, ve kterém se příjemně mísí původní prvky s těmi industriálními. Je tedy příkladnou ukázkou spolupráce architektů a klientů, z nichž ani jednomu není odvaha a smysl pro fantazii cizí.

Foto: Štěpán Lajda
Zdroj: www.slimarch.wixsite.com/slim

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock