Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Přízemní dům se zimní zahradou

Přízemní dům se zimní zahradou

Architektonické studio Rosa – architekt navrhlo moderní přízemní dům s venkovním bazénem a zimní zahradou na rovinatém a úzkém pozemku, který zdánlivě neposkytuje prostor pro invenci. S trochou fantazie a racionálního úsudku se však podařilo, aby dům pro čtyřčlennou rodinu splnil požadavky na krásné i praktické bydlení.

Nosným prvkem celého projektu se stala zahrada. Bylo totiž jasné, že vcelku úzký a rovinatý pozemek brzy obklopený hustou zástavbou nenabídne žádné zajímavé výhledy. O to výrazněji se tedy dům otevřel do zahrady na západní straně. Zahrada díky svému pojetí nebrání prostupování denního světla do interiéru domu a dodává celku příjemně kompaktní ráz. Uvádí ji terasa doplněná o designový zahradní nábytek v čistě bílé barvě. Exteriér pak s interiérem propojuje mimo jiné praktická dlažba použitá s ohledem právě na navazující terasu a venkovní bazén.

Vertikální zimní zahrada

Na přirozenou krásu venkovní zahrady navazuje krása zahrady zimní, která leží na průhledové ose, jež vede domem od vstupu až do zahrady. Zahrada je přirozeně jednoduchá a vyžaduje jen minimální údržbu. Je totiž vybavena automatickým zavlažováním, bez kterého by to tak jednoduché nebylo. Zahrada navíc díky své kompozici vypadala krásně už na začátku a nebylo třeba čekat, až doroste. Přesto však potřebuje jednou za čas ostříhat a ošetřit před možným napadením zahradními škůdci. Vertikální zahrada neboli zelená stěna, která je čím dál tím populárnějším doplňkem řady domovů, tak našla své místo i v tomto moderním přízemním domě. Také v zimní zahradě najdeme obdobný nábytek jako je ten, který svádí k odpočinku na terase.

Přízemní dům se zimní zahradou
Foto: Petr Košťál

Praktické i pěkné bydlení

Zimní zahrada je vizuálně propojená s obytnou místností a díky světlíku zajišťuje dostatek světla pro přilehlou kuchyni. Z důvodu, aby byl prostor chráněn před nežádoucím přehříváním, je prosklení střechy částečně otvíravé. Mezi zimní zahradu a obytný prostor byl umístěn poněkud netradiční oboustranný krb. V jeho blízkosti je umístěna světle modrá sedací pohovka a zajímavý konferenční stolek. Jídelní zóně, která navazuje na obývací pokoj, dominuje dřevěný jídelní stůl úctyhodných rozměrů. Tato společenská zóna nabízí výhledy do venkovní i zimní zahrady. A nechybí tu ani velká knihovna. Právě kamenný obklad pilíře s krbem plynule navazuje na exteriér objektu.

Přečtěte si také

Luxusní dvoupodlažní dům na mírně svažité parcele

Horský park v Bratislavě je specifický tím, že se nachází prakticky ve středu města, a přitom nabízí téměř nedotčené prostředí s původní flórou a faunou. V této příjemné a klidné lokalitě na skok od…

Monochromatický interiér s barevnými akcenty

Na přání majitelů domu se stěžejní barvou měla stát barva zeleně. S ostatními odstíny už tedy bylo třeba pracovat velmi opatrně. O barevně neutrálním bydlení však nemohla být řeč. Klasickou šedo-bílou kombinaci tak vedle světlých tónů dřeva doplňuje i jasný odstín tyrkysové barvy. Ten dostává prostor na sedací soupravě v obývacím pokoji či na sezení v zádveří. Veselá tyrkysová barva tak s energickou zelení květin dodává celému interiéru ten správný dotek svěžesti. Tyto barvy přitom maximalizují propojení interiéru s exteriérem, což si majitelé přáli.

Přízemní dům se zimní zahradou
Foto: Petr Košťál

Interiér, který myslí na všechno

Dřeva je v interiéru použito relativně málo. Například stůl, knihovna a skříňka pod televizí v obývacím pokoji však byly vyrobeny na zakázku z masivního dubu. V podhledu nechybí ani vestavný audio systém a promítací plátno. Důkazem, že tento dům myslí opravdu na všechno, je jeho vybavení inteligentní elektroinstalací, řízeným větráním s rekuperací tepla, chlazením obytných místností a tepelným čerpadlem. Praktickým i estetickým prvkem v interiéru je také vcelku odvážné fuchsiové sklo, které se nachází v dívčí koupelně. Je jednoduché, bezespárové a velice praktické. Prostoru navíc dodává příjemně romantické kouzlo. V chodbě a v šatně zase zaujme napínaný podhled, který je o to zajímavější, jakmile se prostor rozsvítí.

V přízemním rodinném domě tak vznikl opravdu kouzelný interiér, který nemá nouzi o mnohá praktická i estetická překvapení. A který je opravdovou oslavou zeleně a zdravého způsobu bydlení.

Foto: Petr Košťál
Zdroj: www.rosa-architekt.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Rady do malé zahrady

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock