Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Rodinný dům "Lehoťan"

Rodinný dům "Lehoťan"

Dnes představujeme dílo, které nás zaujalo. Dům pro prarodiče. Někteří z nás by očekávali, že se bydlení postarších osob ponese v duchu dob již dávno minulých. Ačkoliv to tak často opravdu je, dům, na nějž se právě díváme, je výjimkou. Starší pár si přál mít domov, který se v minulosti nezastaví. Právě naopak – ukázali, že i starší lidé mohou být otevření, vnímaví a držet krok s dobou.

Podnětem ke stavbě tohoto domu se staly děti majitelů domu. Spolu s architektem, který měl při stavbě domu volnou ruku, se postarali o vznik nevelkého, ale praktického a příjemného bydlení.  To splňuje jak požadavky na harmonické bydlení pro starší osoby, tak i vše, co by mělo současné bydlení mít. Dům je starý, a přesto nový. Starý je v respektování ověřených principů použitých při stavbě, nový respektem k požadavkům na současné bydlení.

Souhra materiálů

Ve své podstatě jde o velmi jednoduchou stavbu, která je tvořena pomyslnou pravoúhlou „krabicí“, jež se nachází ve staré zahradě. Stěny jsou zděné – z keramických tvárnic, stropy jsou částečně dřevěné, zbytek pak z monolitického betonu. V místech, kde to bylo potřeba, jsou součástí konstrukce i ocelové sloupy. Celý interiér je o souhře nejrůznějších materiálů. Za dominantní prvek můžeme označit dřevěný obklad, jenž uzavírá sendvičovou konstrukci obvodového pláště.

Severní strana domu je uzavřena jak před pohledy kolemjdoucích, tak i před vlivem přírodních živlů. Díky tomu si majitelé mohou užívat ničím nerušeného soukromí. Dům je od asfaltové příjezdové cesty oddělen postranním násypem z robustních lámaných kamenů. Před vchodovými dveřmi tento násyp přechází do dlažby.

Rodinný dům "Lehoťan"

Jednoduchá moderní stavba

Komfortní nástup do auta umožňuje přístřešek z přiznaného betonu, který majitelé ocení zejména za deštivého počasí. Jihozápadní strana domu je více otevřená, poskytuje výhled na okolní krajinu. Rozlehlá terasa obklopující celou délku domu vytváří další prostor vhodný k odpočinku po náročném dni. Vzhledem k tomu, že je střecha terasy výsuvná, lze terasu využívat jak na sluníčku, tak v dešti. O propojení interiéru s exteriérem se starají velkoformátová okna. Není nic krásnějšího, než ze své ložnice vidět přímo na zahradu.

V blízkosti vchodu do domu se nachází technické zázemí domu a garáž pro dvě auta. Ve střední části domu najdeme společenskou část domu, kde stojí kuchyň a obývací pokoj. Dispozice domu je uzavírána soukromou částí domu, kde mají majitelé svoji ložnici, šatnu a koupelnu. Specifikem stavby je vodní prvek – bazén, který je velmi kompaktním způsobem integrován do jakési niky na terase – mezi obytnou částí a ložnicí.

Všechny prostory byly navrženy tak, aby tvořily něco, co bude dokonale zapadat do svého prostředí. V domě najdeme čisté linie a geometrické tvary, na kterých se podepisují i autorské detaily. Celý dům je postaven i vybaven tak, aby se v něm dalo bydlet dlouhou dobu - aniž by během krátké chvíle vyšel z módy.

Zdroj: KFA - Norbert Šmondrk www.kfa.sk , Foto: Soňa Sadloňová

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock