Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Rodinný dům "Lehoťan"

Rodinný dům "Lehoťan"

Dnes představujeme dílo, které nás zaujalo. Dům pro prarodiče. Někteří z nás by očekávali, že se bydlení postarších osob ponese v duchu dob již dávno minulých. Ačkoliv to tak často opravdu je, dům, na nějž se právě díváme, je výjimkou. Starší pár si přál mít domov, který se v minulosti nezastaví. Právě naopak – ukázali, že i starší lidé mohou být otevření, vnímaví a držet krok s dobou.

Podnětem ke stavbě tohoto domu se staly děti majitelů domu. Spolu s architektem, který měl při stavbě domu volnou ruku, se postarali o vznik nevelkého, ale praktického a příjemného bydlení.  To splňuje jak požadavky na harmonické bydlení pro starší osoby, tak i vše, co by mělo současné bydlení mít. Dům je starý, a přesto nový. Starý je v respektování ověřených principů použitých při stavbě, nový respektem k požadavkům na současné bydlení.

Souhra materiálů

Ve své podstatě jde o velmi jednoduchou stavbu, která je tvořena pomyslnou pravoúhlou „krabicí“, jež se nachází ve staré zahradě. Stěny jsou zděné – z keramických tvárnic, stropy jsou částečně dřevěné, zbytek pak z monolitického betonu. V místech, kde to bylo potřeba, jsou součástí konstrukce i ocelové sloupy. Celý interiér je o souhře nejrůznějších materiálů. Za dominantní prvek můžeme označit dřevěný obklad, jenž uzavírá sendvičovou konstrukci obvodového pláště.

Severní strana domu je uzavřena jak před pohledy kolemjdoucích, tak i před vlivem přírodních živlů. Díky tomu si majitelé mohou užívat ničím nerušeného soukromí. Dům je od asfaltové příjezdové cesty oddělen postranním násypem z robustních lámaných kamenů. Před vchodovými dveřmi tento násyp přechází do dlažby.

Rodinný dům "Lehoťan"

Jednoduchá moderní stavba

Komfortní nástup do auta umožňuje přístřešek z přiznaného betonu, který majitelé ocení zejména za deštivého počasí. Jihozápadní strana domu je více otevřená, poskytuje výhled na okolní krajinu. Rozlehlá terasa obklopující celou délku domu vytváří další prostor vhodný k odpočinku po náročném dni. Vzhledem k tomu, že je střecha terasy výsuvná, lze terasu využívat jak na sluníčku, tak v dešti. O propojení interiéru s exteriérem se starají velkoformátová okna. Není nic krásnějšího, než ze své ložnice vidět přímo na zahradu.

V blízkosti vchodu do domu se nachází technické zázemí domu a garáž pro dvě auta. Ve střední části domu najdeme společenskou část domu, kde stojí kuchyň a obývací pokoj. Dispozice domu je uzavírána soukromou částí domu, kde mají majitelé svoji ložnici, šatnu a koupelnu. Specifikem stavby je vodní prvek – bazén, který je velmi kompaktním způsobem integrován do jakési niky na terase – mezi obytnou částí a ložnicí.

Všechny prostory byly navrženy tak, aby tvořily něco, co bude dokonale zapadat do svého prostředí. V domě najdeme čisté linie a geometrické tvary, na kterých se podepisují i autorské detaily. Celý dům je postaven i vybaven tak, aby se v něm dalo bydlet dlouhou dobu - aniž by během krátké chvíle vyšel z módy.

Zdroj: KFA - Norbert Šmondrk www.kfa.sk , Foto: Soňa Sadloňová

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Studie minimálního interiéru

Kuchyně v šafránově žluté barvě

Předsíň na Praze 9

Interiér Kozlovice

Bílá opět, ale v netradičním pojetí.

Interiér rodinného domu Horoměřice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Chata pro knihomola uprostřed lesa

Luxusní maringotka

Vybíráme dlažbu na terasu

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock