Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Energeticky šetrný rodinný dům

Energeticky šetrný rodinný dům

Díky britsko-české architektonické kanceláři Jestico + Whiles vyrostl v půvabném prostředí hrabství Buckinghamshire severovýchodně od Londýna energeticky šetrný dům s nulovou uhlíkovou stopou. Tato stavba je skvělým příkladem současného udržitelného designu. Oceněna byla dokonce i Královským institutem britských architektů.

Moderní ekologicky odpovědná stavba

Díky svému stylu s použitými lokálními prvky zapadá tento dům naprosto přirozeně do historického města Old Amersham. Přestože zaujímá vedoucí postavení v místní zástavbě, činí tak s pokorou sobě vlastní. Dům je to moderní, ctí však místní historii a tradici. O tom svědčí zejména využití vertikálních desek cedrového dřeva na vnějším opláštění, speciálně upravený křemen na venkovních zdech, střešní krytina z tmavého zinku či akcenty cortenové oceli. Vášeň architekta Heinze Richardsona, ředitele architektonické kanceláře Jestico + Whiles, pro dlouhodobě udržitelný design spolu s jeho odbornými vlastnostmi dala vzniknout důmyslné kombinaci jednoduchých, praktických a především trvalých konstrukčních prvků. Ty tvoří samotnou podstatu celého návrhu.

Využívání sluneční energie i dešťové vody

V tomto energeticky šetrném rodinném domě hraje velkou roli efektivní využívání sluneční energie. Vzhledem k tomu, že je dvoupodlažní dům podélnou osou orientován na východozápad, dokáže uchovávat teplo i v zimním období. Prodloužené stínicí přesahy zase brání v přehřívání jižní prosklené fasády a místností v přízemí v průběhu léta. Dům aktivně generuje elektrickou energii prostřednictvím fotovoltaických panelů o výkonu 4 kW umístěných na střeše, která směřuje na jih. Spotřebu elektrické energie přitom snižuje na minimum LED osvětlení a také vysoká hladina přirozeného denního světla. Hra se světlem je v interiéru důležitá i z estetického hlediska. Pohrávání slunečních paprsků uvnitř domu vytváří v jednotlivých místnostech proměnlivou atmosféru – v závislosti na denní době i ročním období.

Kromě sluneční energie využívá tento dům i dešťové vody. Ta slouží k praní, splachování toalety a k zalévání zahrady. Spotřeba vody v domě se navíc snižuje díky energeticky úsporným spotřebičům a také dobře zvoleným výběrem sanitární keramiky s úsporným splachovacím mechanismem.

Energeticky šetrný rodinný dům

Chytré vytápění

O vytápění v domě se stará tepelné čerpadlo o výkonu 10 kW, které slouží jako jediný zdroj tepla pro nízkoteplotní podlahové vytápění. Zajišťuje rovněž ohřev vody. Pro stavbu domu byly mimo jiné zvoleny vzduchotěsné konstrukce s vysokou tepelnou setrvačností, trojitá okna a také kvalitní tepelně izolační materiály. Všechny tyto prvky minimalizují tepelné ztráty a zároveň snižují provozní náklady.

Výměna vzduchu v domě probíhá přes vysoce účinný výměník s rekuperací tepla. Funguje to tak, že čerstvý vzduch nasátý ze zahrady se v zimě před vstupem do domu předehřívá a v létě zase ochlazuje v podzemních trubkách o celkové délce 40 metrů. V létě také umožňuje přirozené provětrávání dvojnásobná výška stropů v centrální části domu spolu s otevíratelnými vertikálními okny v horním podlaží.

Inteligence i krása v jednom

Nejenže tato nadčasová stavba šetří přírodu a výdaje na bydlení, ale zároveň je skvělou ukázkou moderní architektury i interiérového designu. Umně si hraje se světlem i prostorem. Inteligentní a estetický celek pak dotváří zahrada připomínající louku, která spolu se záhony plnými okrasných česneků plynule umocňuje půvab tohoto neobyčejného místa na dohled od Chilternských kopců.

Zdroj: www.jesticowhiles.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock