Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Energeticky šetrný rodinný dům

Energeticky šetrný rodinný dům

Díky britsko-české architektonické kanceláři Jestico + Whiles vyrostl v půvabném prostředí hrabství Buckinghamshire severovýchodně od Londýna energeticky šetrný dům s nulovou uhlíkovou stopou. Tato stavba je skvělým příkladem současného udržitelného designu. Oceněna byla dokonce i Královským institutem britských architektů.

Moderní ekologicky odpovědná stavba

Díky svému stylu s použitými lokálními prvky zapadá tento dům naprosto přirozeně do historického města Old Amersham. Přestože zaujímá vedoucí postavení v místní zástavbě, činí tak s pokorou sobě vlastní. Dům je to moderní, ctí však místní historii a tradici. O tom svědčí zejména využití vertikálních desek cedrového dřeva na vnějším opláštění, speciálně upravený křemen na venkovních zdech, střešní krytina z tmavého zinku či akcenty cortenové oceli. Vášeň architekta Heinze Richardsona, ředitele architektonické kanceláře Jestico + Whiles, pro dlouhodobě udržitelný design spolu s jeho odbornými vlastnostmi dala vzniknout důmyslné kombinaci jednoduchých, praktických a především trvalých konstrukčních prvků. Ty tvoří samotnou podstatu celého návrhu.

Využívání sluneční energie i dešťové vody

V tomto energeticky šetrném rodinném domě hraje velkou roli efektivní využívání sluneční energie. Vzhledem k tomu, že je dvoupodlažní dům podélnou osou orientován na východozápad, dokáže uchovávat teplo i v zimním období. Prodloužené stínicí přesahy zase brání v přehřívání jižní prosklené fasády a místností v přízemí v průběhu léta. Dům aktivně generuje elektrickou energii prostřednictvím fotovoltaických panelů o výkonu 4 kW umístěných na střeše, která směřuje na jih. Spotřebu elektrické energie přitom snižuje na minimum LED osvětlení a také vysoká hladina přirozeného denního světla. Hra se světlem je v interiéru důležitá i z estetického hlediska. Pohrávání slunečních paprsků uvnitř domu vytváří v jednotlivých místnostech proměnlivou atmosféru – v závislosti na denní době i ročním období.

Kromě sluneční energie využívá tento dům i dešťové vody. Ta slouží k praní, splachování toalety a k zalévání zahrady. Spotřeba vody v domě se navíc snižuje díky energeticky úsporným spotřebičům a také dobře zvoleným výběrem sanitární keramiky s úsporným splachovacím mechanismem.

Energeticky šetrný rodinný dům

Chytré vytápění

O vytápění v domě se stará tepelné čerpadlo o výkonu 10 kW, které slouží jako jediný zdroj tepla pro nízkoteplotní podlahové vytápění. Zajišťuje rovněž ohřev vody. Pro stavbu domu byly mimo jiné zvoleny vzduchotěsné konstrukce s vysokou tepelnou setrvačností, trojitá okna a také kvalitní tepelně izolační materiály. Všechny tyto prvky minimalizují tepelné ztráty a zároveň snižují provozní náklady.

Výměna vzduchu v domě probíhá přes vysoce účinný výměník s rekuperací tepla. Funguje to tak, že čerstvý vzduch nasátý ze zahrady se v zimě před vstupem do domu předehřívá a v létě zase ochlazuje v podzemních trubkách o celkové délce 40 metrů. V létě také umožňuje přirozené provětrávání dvojnásobná výška stropů v centrální části domu spolu s otevíratelnými vertikálními okny v horním podlaží.

Inteligence i krása v jednom

Nejenže tato nadčasová stavba šetří přírodu a výdaje na bydlení, ale zároveň je skvělou ukázkou moderní architektury i interiérového designu. Umně si hraje se světlem i prostorem. Inteligentní a estetický celek pak dotváří zahrada připomínající louku, která spolu se záhony plnými okrasných česneků plynule umocňuje půvab tohoto neobyčejného místa na dohled od Chilternských kopců.

Zdroj: www.jesticowhiles.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Malá Dřevostavba Easy 24

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock