Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Pohodlné bydlení vzniklo ze stáje

Pohodlné bydlení vzniklo ze stáje

Také patříte mezi milovníky slunce, rozmanitosti a krásné lidové architektury? V tom případě se s námi pojďte podívat na to, jak bydlí Portugalci v tomto historickém dvougeneračním rodinném domě, jenž se nachází v romantickém údolí. Dům je pravou ukázkou toho, že se občas vsadí dát i na lidovou architekturu, zvláště-li, pokud ji spojíte s vymoženostmi dnešní doby.

Portugalsko je sice malá země, zato je ale plná rozmanitosti všeho druhu - od přírody, přes typickou architekturu, až po nejčastěji používaný materiál, co se zdejších staveb týče. Mezi ten patří hlavně kámen a dřevo, které jsou zde používány již po dlouhá léta. A jelikož jde o osvědčenou kombinaci materiálů i v dnešní době, není divu, že se jich nevzdali majitelé domu ani při rekonstrukci.

Bydlení ze stáje

Dřívější vesnická obydlí se většinou skládala ze dvou částí - a to z první části, kde bydlela rodina a z druhé části, kde byl ustájen dobytek. Nyní však není potřeba ubytování dobytka tak vysoká jako dříve, proto se jedna početná rodina rozhodla, že celý dům zrekonstruuje a vytvoří tak dvougenerační obydlí, kam se všichni bez problému vlezou - a to i s využitím již zmíněné stáje. Rekonstrukce se ujalo studio, které je vedeno Josém Luísem Velosem. Cílem projektu bylo vytvořit moderní bydlení z obou částí původního domu, což nebylo zrovna nejsnadnější vzhledem k podmáčené stáji, jež byla ve špatném stavu kvůli špatné izolaci a spodní vodě.

Pohodlné bydlení vzniklo ze stáje
Foto: Paulo Carvalho

Spojení historie s moderními prvky

Majitelé si přáli, aby architekt spojil historickou atmosféru budovy bez negativního dopadu na moderní standarty života. Jako první se zde provedlo meliorační opatření, které naštěstí v současné době nečiní problém. Jako původní prvek zde byly zachovány například původní části kamenného zdiva. Štíty obou budov byly zatepleny, aby nedocházelo ke ztrátám tepla díky orientaci štítů na sever. Kromě kamene zde hrály velkou roli i další dva materiály - borovice a sklo; na výrobu zábradlí a několika vertikálních fasádních prvků bylo využito železo.

Dvougenerační dům

Jak v exteriéru, tak v interiéru hrají prim stále se opakující dekory dřeva, železa a kamene. Aby se podtrhl dojem světlosti a velikosti bydlení, je zde i velké množství skleněných ploch. Díky promyšlené rekonstrukci tak na konci cesty vznikly dvě samostatné bytové jednotky, které jsou doplněny terasou se zásuvnou střechou, z nichž je jistě krásný výhled na tamní krajinu.

Foto: Paulo Carvalho

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Útulné podkroví pro hosty

Jahodové sady

Dokonalá ergonomie a rozmístění

Byt v rezidenci Braník

Rezidenční bydlení

Kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Anglická kuchyně třeba i u vás doma

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Bioplynová stanice do vašeho domova

Perníková chaloupka

Vánoční inspirace a dekorace

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock