Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Rekonstrukce statku ve Štýrsku

Rekonstrukce statku ve Štýrsku

Projekt pod názvem Haus P vznikl odvážnou rekonstrukcí staré farmářské usedlosti na kopci mezi štýrskými Alpami. Je příkladem jak lze i s moderními nároky na obytný prostor uspět v původní venkovské usedlosti.

Jihozápadně od rakouského Grazu leží malé město Deutschlandsberg. Na okraji zástavby, se na jihozápadně orientovaném svahu nachází menší statek. Komplex sestává z domu a čtyř hospodářských budov. Obytná funkce největší budovy zůstala zachována. Stodola slouží jako garáž a skladovací prostor. Stáj a menší hospodářské budovy, které sloužily ke zpracování a skladování vína, jsou dnes využívány jako pokoje pro návštěvy a wellness přístavba. Projektová a přípravná fáze trvala čtyři roky.

Rekonstrukce statku ve Štýrsku


Dům P je nazvaný podle zvyklostí ateliéru po příjmení majitelů. Revitalizace statku zahrnuje pět objektů s celkovou zastavěnou plochou 330 metrů čtverečních. Pozemek se nachází na kopci nad městem, mezi vinicemi, které jsou pro oblast Štýrska typické. I přes výrazným konstrukčním zásahem do objektů je původní architektura jasně čitelná.

Celková užitná plocha domu je 245m2 je rozdělena na dvě podlaží. Otevřenou jednotraktovú dispozici na přízemí rozděluje komunikační jádro se zázemím. Největší část na přízemí zabírá obývák s jídelnou. Jižně orientované místnosti se rozměrným zasklením otevírají do okolní krajiny. Na sever je orientována pracovna. Na patře, pod šikmou střechou je situována noční část domu. Rozměrná ložnice, která se nachází nad prosklenou obývákem v přízemí disponuje pobytovou lodžií.

Zmíněné čtyři roky projektování se odrazily na kvalitě návrhu. Minimum zpevněných ploch na pozemku podtrhuje přírodní charakter bydlení. Výjimkou jsou parkovací místa přístupové cesty, vydlážděná část vnitřního dvora a komunikace mezi objekty. V zahradě byl dostavěn bazén. Betonové jsou jen nutné pochozí plochy v jeho okolí.

Rekonstrukce statku ve Štýrsku

Hospodářské stavby byly rekonstruovány v téměř původní podobě. Největší změny se udály při rekonstrukci obytné budovy. Zděné části stavby zůstaly zachovány. V západně orientované obytné části však byly rozsáhlé plochy původní fasády nahrazeny prosklením. Autoři se při realizaci snažili zachovat v maximální možné míře původní materiály, jako jsou dřevěné hrady, cihla, a keramická střešní krytina. Dům P se jednoduchou estetikou interiéru přizpůsobuje majitelem, kterým je vlastní láska k umění.

Konverze nevyužívaných hospodářských budov na obytné prostory (nedávno jsme publikovali podobný příklad) napomáhá zachování rázu krajiny. Nemění se objemová skladba, orientace ani půdorysy budov. Stále větší počet podobných projektů je důkazem, že je možné i při zachování prvků hospodářské stavby se sedlovou střechou vyhovět současným nárokům na bydlení.

Štítky: rekonstrukce statek
Rekonstrukce statku ve Štýrsku
Rekonstrukce statku ve Štýrsku
Rekonstrukce statku ve Štýrsku
Rekonstrukce statku ve Štýrsku
Rekonstrukce statku ve Štýrsku
Rekonstrukce statku ve Štýrsku
Rekonstrukce statku ve Štýrsku
Rekonstrukce statku ve Štýrsku
Zdroj: gangoly.at

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Moderní kuchyně s ostrůvkem

Velká Bíteš

rekonstrukce a interiér bytu Dejvice

VÝBĚR ŠPIČKOVÝCH MATERIÁLŮ

TRENDY interiér rodinného domu

"Hygge styl" Šakvice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Kalkulátor oken – váš spolehlivý online pomocník

Jak na masivní dřevěné podlahy a podlahové topení?

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Slané vafle s parmazánem a čerstvou petrželkou

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock