Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dokonalá proměna domu z katalogu

Dokonalá proměna domu z katalogu

Úkol zněl jasně. Lze dům postavený na základě projektu z katalogu proměnit v moderní a překvapivé bydlení? Ideálně v originálním a eklektickém stylu? Katalogový dům Emil, díky své funkčnosti a jednoduchosti oslovil mnoho zákazníků, ale současným majitelům nevyhovoval. Jeho nová podoba je úžasná.

Údolí Kluczwoda je malebné dolní údolí v Olkuszské pahorkatině, rozprostírající se na délce asi 6 km. V horní části údolí jsou největší jeskyně v Jura Krakowsko-Częstochowska. A právě v této oblasti byl postaven katalogový dům Emil. Dům byl postaven na pozemku s krásným výhledem do krajiny, zcela bez využitého potenciálu.

Stačil zásah architektů, aby se z klasického katalogového domu stal moderní a překvapivý objekt se zajímavou a moderní estetikou, i při zachování původní podoby. Předmětem rekonstrukce byl hotový dům z katalogu o rozloze 220 m2. Dříve byl značně rozdělen příčkami na mnoho malých pokojů. Architekti se rozhodli prostor otevřít a většinu příček v přízemí zrušit. Nahradily je černé ocelové trámy, opírající se o železobetonové sloupy. Změnou uspořádání vzniklo místo pro saunu, pokoj pro hosty, úschovnu kol, tělocvičnu a pracovnu.

Dokonalá proměna domu z katalogu
Foto: Paweł Ulatowski

Dole beton, nahoře dřevo

Rekonstrukce se týkala i vnějšku. Fasády byly očištěny od nepotřebných prvků a pokryty šindelem z modřínového dřeva. Přední vikýř byl změněn na celkové prosklení štítové stěny. Díky tomuto řešení jsou pokoje v prvním patře dobře osvětlené přirozeným denním světlem. V zadní části domu, kde je nejkrásnější výhled do údolí, byla místo malé terasy postavena celoroční prosklená zimní zahrada s jídelním stolem. Ta byla jediným rozšířením původního domu. Interiér domu se vyznačuje dělením celku tak, aby se dva různé styly vzájemně propojily. Přízemí dominuje chladné a moderní zařízení s převahou betonu, zatímco podkroví je zařízeno do vzhledu původních budov této oblasti. Spojením chladného přízemí a teplého podkroví jsou levitující schody v sofistikovaném designu.

Přečtěte si také

Černý jako eben

Dřevo patří mezi nejvíce oblíbené stavební materiály vůbec. A není divu. Nejen že má skvělé vlastnosti, navíc jde i o materiál krásný na pohled. Tento dům je ukázkou toho, jak to může dopadnout, když…

Dřevo oživené černou podlahou

Interiéry jsou kombinací modernosti a lidové architektury. Tento kontrast je patrný v rozdělení domu. Přízemí je chladné a moderní. Dominuje zde beton, bílá a šedá barva, které jsou skvělým zázemím pro vystavení obrazů a užitého umění. Soukromý prostor, tj. podkroví, má zcela odlišný charakter - je zde teplo a útulno. Smrkové dřevo tu vládne. Je kombinováno s černou podlahou, která narušuje jednotnou barvu interiéru. Celek je doplněn koupelnou z kamene a žulových desek. Ty mají připomínat horskou jeskyni, která se vyskytuje v oblasti, kde leží údolí Kluczwody.

Díky individuálnímu přístupu vznikl projekt šitý na míru. S pomocí interiéru je vyjádřen způsob a styl života jeho majitelů, životní filozofie i jejich temperament. Vysoká úroveň je zaměřena především na detaily, materiály, přírodu a bezprostřední okolí. Proto hlavní roli hrají přírodní materiály jako dřevo, kámen, kov a sklo. Realizace architektů Agnieszka Brzostek ze studia AB Concept Design a Wojciech Gawinowski z Vostok Design

Foto: Paweł Ulatowski
Zdroj: www.conceptdesign.pl

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Interiér Praha-Klánovice

Z garáže kanceláře

Rekonstrukce přízemí domu

Provence mezi betonem a sklem

Dům na kopci

MODERNÍ DESIGN KUCHYNĚ

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vyrobte si adventní věnec

Vánoční inspirace a dekorace

Dům LO ztělesňuje nomádského ducha svého majitele

Perníková chaloupka

Trendy adventních věnců pro rok 2018

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock