Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Pasivní rodinný dům ve strmém svahu

Pasivní rodinný dům ve strmém svahu

Na zástavbu rodinných domů ve strmém pozemku ve švýcarském kantonu Aargau navázal pasivní dům, který umně pracuje se světlem a co nejméně zasahuje do malebné krajiny. Na přání majitele splňuje nízké energetické požadavky i nároky kladené místními předpisy.

Návrhu domu se chopil rakouský architekt Juri Troy. Klient si jej vybral na základě skvělých referencí, přičemž jej zaujal především experimentální Sunlighthouse, který před deseti lety vznikl v soutěži společnosti VELUX. Podoba klientova pasivního rodinného domu s tímto slavným projektem tak vůbec není náhodná. V portfoliu vybraného architekta převažují právě ekologické dřevostavby, pro které je stěžejní práce se světlem.

Prosluněný dům zasazený do svahu

Návrh pasivního rodinného domu byl pro architekta příjemnou výzvou. Musel brát ohledy na nároky kladené místními předpisy, které určují přípustný objem a tvar navrhovaného objektu. Důležité také bylo poradit si se strmým pozemkem, aniž by se příliš zasáhlo do terénu. Zároveň bylo třeba zajistit odpovídající přístup z ulice, optimálně využít denního světla a splnit nízkou energetickou náročnost bydlení. Ve výsledku tak vznikl jednoduchý objem se symetrickou sedlovou střechou, který se v každém ze svých pater otevírá do krajiny. Zároveň se snaží získat přirozené světlo ze všech stran, a to včetně střechy. Důležitým prvkem jsou v tomto případě také střešní okna. Díky orientaci na sever zajišťují dostatečné osvětlení a zároveň slouží jako přirozené větrání v nejvyšším patře. Stačí, když se střešní okna otevřou naráz s terasovými dveřmi o patro níže, aby mohl teplý, zatuchlý vzduch stoupat nahoru. Jedná se vlastně o starý dobrý komínový efekt.

Pasivní rodinný dům ve strmém svahu
Foto: Jürg Zimmermann

Bydlení s nízkou energetickou náročností

Vnější vzhled domu působí homogenním dojmem. Zdi jsou obloženy dřevem z jedle bělokoré, střechu tvoří cedrové šindele. Okenní otvory odhalují masivní izolaci, které bylo pro dosažení dobré energetické bilance zapotřebí. S tím souvisí také další zajímavé řešení. Jakmile venkovní teplota spadne pod 14°C, spustí se systém řízeného větrání s rekuperací tepla. V teplém období se dům větrá přirozeným způsobem. Není divu, že se toto bydlení může pyšnit certifikátem pasivního domu.

Přečtěte si také

Vzdušný a lehký dům plný světla u lesa

Mnohým z nás se při slově stodola vybaví velká masivní budova, která má do vzdušnosti opravdu daleko. To ale není pravda. Stodolový dům, o kterém si dnes povíme, takový rozhodně není. Architektům z…

Originální bydlení plné výhledů

Se vstupem z ulice a garáží propojuje obytnou plochu dlouhé jednoramenné schodiště. V prvním patře domu se nachází dětské pokoje, druhé patro představuje otevřenou obytnou zónu s výhledem na všechny strany. Ložnici rodičů v nejvyšším patře doplňuje koupelna se saunou, pokoj pro hosty a pracovna. V pracovně vytváří příjemné prostředí rozptýlené severní světlo. Přestože tento dům působí skromným a přímočarým dojmem, nabízí i některé luxusní vymoženosti. K těm patří zejména venkovní kuchyně a pec na pizzu.

Ve švýcarském kantonu Aargau tak charakteristickou zástavbu doplnil dům, který si se strmým svahem poradil po svém. Působí skromně, a přesto svým majitelům nabízí nevídaný komfort. Obklopený svěží zelení poskytuje dokonalé útočiště na míle vzdálené od shonu velkých měst. Naprosto přirozeně zapadá do krajiny, aniž by tím utrpěla osobitá stránka architektury. Rakouský architekt Juri Troy, který před deseti lety získal neoficiální titul prvního uhlíkově neutrálního rodinného domu, se tak i tohoto nelehkého zadání zhostil na výbornou.

Foto: Jürg Zimmermann
Zdroj: www.juritroy.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

V hlavní roli kámen

KUCHYNĚ S TAJNOU MÍSTNOSTÍ

Studie minimálního interiéru

Kuchyně v šafránově žluté barvě

Předsíň na Praze 9

Interiér Kozlovice

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Vybíráme dlažbu na terasu

Zdařilá rekonstrukce Ačkové chaty

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock