Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Pasivní rodinný dům ve strmém svahu

Pasivní rodinný dům ve strmém svahu

Na zástavbu rodinných domů ve strmém pozemku ve švýcarském kantonu Aargau navázal pasivní dům, který umně pracuje se světlem a co nejméně zasahuje do malebné krajiny. Na přání majitele splňuje nízké energetické požadavky i nároky kladené místními předpisy.

Návrhu domu se chopil rakouský architekt Juri Troy. Klient si jej vybral na základě skvělých referencí, přičemž jej zaujal především experimentální Sunlighthouse, který před deseti lety vznikl v soutěži společnosti VELUX. Podoba klientova pasivního rodinného domu s tímto slavným projektem tak vůbec není náhodná. V portfoliu vybraného architekta převažují právě ekologické dřevostavby, pro které je stěžejní práce se světlem.

Prosluněný dům zasazený do svahu

Návrh pasivního rodinného domu byl pro architekta příjemnou výzvou. Musel brát ohledy na nároky kladené místními předpisy, které určují přípustný objem a tvar navrhovaného objektu. Důležité také bylo poradit si se strmým pozemkem, aniž by se příliš zasáhlo do terénu. Zároveň bylo třeba zajistit odpovídající přístup z ulice, optimálně využít denního světla a splnit nízkou energetickou náročnost bydlení. Ve výsledku tak vznikl jednoduchý objem se symetrickou sedlovou střechou, který se v každém ze svých pater otevírá do krajiny. Zároveň se snaží získat přirozené světlo ze všech stran, a to včetně střechy. Důležitým prvkem jsou v tomto případě také střešní okna. Díky orientaci na sever zajišťují dostatečné osvětlení a zároveň slouží jako přirozené větrání v nejvyšším patře. Stačí, když se střešní okna otevřou naráz s terasovými dveřmi o patro níže, aby mohl teplý, zatuchlý vzduch stoupat nahoru. Jedná se vlastně o starý dobrý komínový efekt.

Pasivní rodinný dům ve strmém svahu
Foto: Jürg Zimmermann

Bydlení s nízkou energetickou náročností

Vnější vzhled domu působí homogenním dojmem. Zdi jsou obloženy dřevem z jedle bělokoré, střechu tvoří cedrové šindele. Okenní otvory odhalují masivní izolaci, které bylo pro dosažení dobré energetické bilance zapotřebí. S tím souvisí také další zajímavé řešení. Jakmile venkovní teplota spadne pod 14°C, spustí se systém řízeného větrání s rekuperací tepla. V teplém období se dům větrá přirozeným způsobem. Není divu, že se toto bydlení může pyšnit certifikátem pasivního domu.

Přečtěte si také

Dům na úzkém pozemku o šířce 13 metrů

Architekt Daniel Smith snil o svém vlastním domě. Díky svému zaměstnání stavěl chalupy a domy pro zákazníky po mnoho let, ale svůj vlastní sen si nedokázal splnit. Když měl šanci koupit problémový…

Originální bydlení plné výhledů

Se vstupem z ulice a garáží propojuje obytnou plochu dlouhé jednoramenné schodiště. V prvním patře domu se nachází dětské pokoje, druhé patro představuje otevřenou obytnou zónu s výhledem na všechny strany. Ložnici rodičů v nejvyšším patře doplňuje koupelna se saunou, pokoj pro hosty a pracovna. V pracovně vytváří příjemné prostředí rozptýlené severní světlo. Přestože tento dům působí skromným a přímočarým dojmem, nabízí i některé luxusní vymoženosti. K těm patří zejména venkovní kuchyně a pec na pizzu.

Ve švýcarském kantonu Aargau tak charakteristickou zástavbu doplnil dům, který si se strmým svahem poradil po svém. Působí skromně, a přesto svým majitelům nabízí nevídaný komfort. Obklopený svěží zelení poskytuje dokonalé útočiště na míle vzdálené od shonu velkých měst. Naprosto přirozeně zapadá do krajiny, aniž by tím utrpěla osobitá stránka architektury. Rakouský architekt Juri Troy, který před deseti lety získal neoficiální titul prvního uhlíkově neutrálního rodinného domu, se tak i tohoto nelehkého zadání zhostil na výbornou.

Foto: Jürg Zimmermann
Zdroj: www.juritroy.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Interiér Praha-Klánovice

Z garáže kanceláře

Rekonstrukce přízemí domu

Provence mezi betonem a sklem

Dům na kopci

MODERNÍ DESIGN KUCHYNĚ

Sledujte nás

Nejčtenější články

Vyrobte si adventní věnec

Vánoční inspirace a dekorace

Dům LO ztělesňuje nomádského ducha svého majitele

Perníková chaloupka

Trendy adventních věnců pro rok 2018

Nový domov v eklektickém stylu s nádechem Skandinávie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock