Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dánové postavili první dům na světě z biologického odpadu

Dánové postavili první dům na světě z biologického odpadu

Témata ekologického bydlení a trvale udržitelného rozvoje patří dnes mezi ty nejdůležitější. Výstavba domů s použitím zemědělského odpadu a přírodních obnovitelných zdrojů by mohla být skvělým řešením a cestou do budoucna. Tento pilotní projekt mohl vzniknout i díky podpoře dánského ministerstva pro životní prostředí.

Jedná se o historicky první a ojedinělý projekt v takovém měřítku. Záměrem je ukázat, že lze stavět moderní domy ekologicky, ze zemědělského odpadu, z přírodních obnovitelných zdrojů a zároveň nízkoenergetické náročnosti. Dům postavený z biologického odpadu a přírodních materiálů navrhlo dánské architektonické studio EEN TIL EEN.

Lisovaná sláma jako základ stavby

Tento projekt posouvá hranice udržitelné architektury a poskytuje nový pohled na moderní stavitelství. Konstrukce pilotního domu je vyrobena z panelů lisované slámy, tepelnou izolaci tvoří mořské řasy, len a dřevní vlákna. Fasáda je zvenčí obložena masivním dřevem s ekologickou impregnací a střechu domu tvoří pryžová membrána rostlinného původu. Všechny použité materiály pochází z obnovitelných zdrojů a jsou snadno recyklovatelné. Energeticky je dům plně soběstačný, díky fotovoltaickým článkům a bateriím využívajícím slané vody. Odpadní voda je zpracována systémem biologického čištění  přes síť filtrů.

Dánové postavili první dům na světě z biologického odpadu

Dům je možné přizpůsobit majitelům podle jejich představ i finančních možností. Výhodou je také možnost demontáže stavby a přesunu na jinou lokalitu. Architekti se shodují, že to byl projekt náročný, ale velmi přínosný. „Byl to dlouhý projekt, během jehož plánování a výstavby jsme se toho spoustu naučili,“ uvedl hlavní architekt Kim Christofte. „S radostí jsem sledoval celý proces, jak tým postupně řešil nečekané problémy až po otevření dveří této unikátní stavby veřejnosti.“

Upcycling v praxi

Projekt je svou myšlenkou i zpracováním unikátní. Nabízí možnosti řešení problémů klimatických změn a bydlení dnešní společnosti. Využití odpadu pro výrobu dalšího produktu je proces tzv. upcyklace. Významem je použití starých a nepotřebných produktů a jejich přeměna na výrobek s vyšší užitnou hodnotou. Upcycling je dnes čím dál častěji skloňovaným výrazem a doufejme i v budoucností promítající se do stále více oborů. 

Zdroj: eentileen.dk

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

BYDLENÍ MEZI ÚHLY

Horský byt v Jizerkách II.

Dětský pokoj pro malou slečnu

Moderní mezonetový byt

Irkutské zahrady

CHATA U LIPNA

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock