Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Osamocená chata na vrcholu připomíná stan

Osamocená chata na vrcholu připomíná stan

JR's Hut, jak se této stavbě říká, se nachází na samém vrcholu kopce v australském Kimo Estate v Novém Jižním Walesu mezi městy Melbourne a Sydney (5 hodin a 4 hodiny jízdy z každého města) a představuje jedno z mála míst v Austrálii, kde je možné se zcela odpojit od digitálních technologií.

Úspěšná spolupráce dvou architektonických týmů

Projekt chaty je výsledkem spolupráce mezi týmem architektů Luke Stanley Architects a Anthony Hunt Design, jejichž povedeným dílem se stalo toto moderní a ekologicky šetrné bydlení. Plocha JR's Hut se rozkládá na pouhých 28 čtverečních metrech a chata je postavena na principu ekologické udržitelnosti. Výstavba na takto odlehlém místě s sebou přinášela velké logistické výzvy. Veškeré stavební materiály byly proto získány z místních zdrojů a s ohledem na životní prostředí a zároveň zpracovány na místě dvoučlenným stavitelským týmem – majitelem a stavitelem - s využitím australských tvrdých dřevin stejně jako jiných rekultivovaných dřevin. Tvrdé dřevo, jako je Silvertop Ash a Blackbutt, bylo využito pro vnitřní a vnější obložení chaty. Vlnovitá kovová střecha překrývá konstrukci a vytváří hluboké převisy na obou otevřených koncích, z nichž jeden tvoří hlavní vchod a druhý zasklená stěna, která přechází do dřevěné paluby. Jak vysvětluje architekt Luke Stanley: "Všechny tyto materiály mohou být snadno demontovány pro opětovné použití nebo recyklaci." 

Osamocená chata na vrcholu připomíná stan

Šetrnost vůči přírodě na prvním místě

Styl „A-Frame“, jehož příkladem chata je, odráží tradiční tvar stanu, který poskytuje nejen příjemné útočiště, ale zároveň nabízí i přírodní prostředí. Rámová forma "A" chaty byla také vybrána pro svou schopnost vyrovnat se s vlivy počasí, které s sebou nese umístění na vrcholu kopce. JR´s Hut disponuje pouze solárním panelem s bateriemi pro nízké napětí. O vytápění celého prostoru se dostatečně postarají krbová kamna s hořákem, vedle toho dešťová voda je odtoky sváděna do nádrží k uskladnění a později ohřívána pomocí solární energie. Podobně je zajištěno i veškeré svícení v chatě. Chata byla navržena tak, aby maximalizovala pasivní sluneční zisk.

Osamocená chata na vrcholu připomíná stan

Daleko od technologií moderního světa

Chata nabízí nádherné panoramatické výhledy na údolí Kima a řeku Murrumbidgee. Stavba není záměrně opatřena žádnými sítěmi, tedy ani wifi, protože jejím cílem je povzbudit návštěvníky k tomu, aby se alespoň na chvíli pokusili odpojit od světa digitálních technologií a vrátili se zpět k přírodě. Právě skutečnost, že je chata vystavěna na odlehlém kopci daleko od záře měst, má za následek, že jsou z ní neuvěřitelné možnosti pozorování noční oblohy plné hvězd. Možná dnes příliš nepřekvapí, jak málo z nás je ochotných se reálně obejít bez digitálních pomocníků. Když se vám to ovšem naskytne, a vy omylem zapomenete svůj telefon doma a jste nuceni bez něj strávit celý den!, myslím, že po překonání určitých předsudků vlastně získáte za tento nezáměrný „omyl“ skvělý den v poklidném duchu. Je příjemné se cítit „být digitálně i fyzicky nedostupný“, i když jen na malou chvíli. A právě JR's Hut tento luxus v dnešním světě nabízí. Je dokonce možné si ji pronajmout na celý víkend.

Minimalistické, ale dostačující vybavení

V hlavním obytném prostoru, do kterého se vchází po jakémsi dřevěném mole, je vše, co člověk k životu potřebuje. Při jedné straně se nacházejí kamna na dřevo, z druhé strany křesla a stolek pro posezení u snídaně, ve středu je umístěna rozložitá manželská postel nabízející úchvatné výhledy do kraje přímo z lože. Zajímavostí je použití vnitřních skleněných žaluzií po obou stranách dřevěného "stanu". Díky dřevěnému obložení, podlaze a zabudovaným úložným prostorům působí interiér velmi rustikálně a útulně. V zadní části nechybí sprchový kout a toaleta. "Bivakování" v této chatce dozajista na rozdíl od klasického stanování přináší návštěvníkovi dostatečný komfort a bez ohledu na venkovní počasí i neuvěřitelný zážitek spojený s jedinečným umístěním chaty na "vrcholu světa".

Zdroj: thedesignfiles.net

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rezidence Rašínova

Garsonka v Brně

Swárák

Vizualizace bytu v Ostravě

Vizualizace kuchyně s obývacím pokojem

Vizualizace krásně otevřeného prostoru

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Co (ne)odradí slimáky

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock