Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Markýzu či pergolu na terasu?

Markýzu či pergolu na terasu?

Kdo by se po mrazivém počasí netěšil na teplé dny? Už brzy je budeme moci trávit v zahradě, u bazénu nebo na lehátku na terase. Aby nám však horké sluneční paprsky daly na chvíli odpočinout, bude zapotřebí terasu zastínit. Praktické a estetické řešení nabízejí markýzy a pergoly.

Pokud máte kvalitní zastínění terasy, můžete si vychutnávat krásné počasí i vůni deště. Terasa je totiž v příliš teplých dnech a při dešti prakticky neobyvatelná, sezónu si však můžete prodloužit spolu s pořízením markýzy či pergoly. Oba typy zastínění vám nabídnou něco jiného, ale můžete je klidně i zkombinovat.

Zastínění terasy pomocí markýzy

Nejčastěji se při stínění teras uplatňují markýzy, jejichž výhodou je především velká flexibilita. Nevyžadují náročné stavební úpravy, stačí je podle potřeby vysunout nebo svinout. Když je nepotřebujete, nijak nenarušují vzhled vašeho domu. A když ano, hravě se s ním sladí. Díky širokému výběru typů a látek se z markýz stává atraktivní doplněk vhodný nejen na terasy rodinných domů, ale také na balkóny či terasy bytů. V otázce kvality hraje velkou roli druh látky a její úprava. Sytost barev, menší mačkavost a větší pružnost látky nabízejí například markýzy z polyesteru. V jejich případě se lepené švy neprosakují a jsou odolnější. Při výběru markýzy je třeba dbát právě na to, zda má látka schopnost odrážet sluneční záření a chránit před deštěm. Na druhou stranu však markýza nemá fungovat jako deštník, ale jako stínicí prvek. V případě prudkého deště je tak zapotřebí markýzu stáhnout. Komfortního motorického ovládání markýzy docílíte pomocí zapojení do elektrické sítě, které vám ušetří námahu spojenou s otáčením klikou. Díky dešťovému a větrnému senzoru pak můžete markýzu pohodlně ochránit před nepříznivým počasím. Vhod jistě přijde i sluneční senzor, který zajistí, aby markýza chránila terasu před příliš prudkým slunečním zářením i ve chvíli, kdy právě nejste doma. Jednou z dalších výhod markýz je jejich nízká pořizovací cena.

Markýzu či pergolu na terasu?
Foto: ottercreekawnings.com

Stínění terasy pomocí pergoly

Pergoly jsou sice dražší než markýzy, zato však vaši terasu mnohem lépe ochrání. Jedná se o pevnou a vcelku stabilní konstrukci vyrobenou ze dřeva či hliníku. Na rozdíl od vnějšího stínění oken je možné pergolu montovat až ve chvíli, kdy je dům hotový. Konstrukce pergoly se přitom upevňuje buď jenom do země, nebo do země a do stěny. Pokud máte v plánu ukotvit konstrukci pergoly do zatepleného zdiva, počítejte s tím, že fasáda bude při montáži částečně porušená. Proto je třeba připravit nosné prvky na fasádě ještě před jejím zateplením. Velkou výhodou oproti montáži markýz však v případě pergol je, že díky sloupům není kotvení do zdi tak namáhané a tudíž i tak náročné na pevnost. Vysoce kvalitní jsou především hliníkové pergoly, které na rozdíl od těch dřevěných nevyžadují velkou údržbu. Jsou velice pevné a odolné vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám. Vedle klasických typů pergol si přitom získávají stále větší oblibu bioklimatické pergoly, jejichž horní plocha je tvořena naklápěcími hliníkovými lamelami. Pomocí jejich sklonění může dojít k přirozenému větrání a také k regulaci slunečního svitu. Pokud se lamely uzavřou, vzniká tak dokonalá ochrana vůči dešti. Stejně jako markýzy lze i pergoly ovládat na dálku, případně napojit na centrální řídicí jednotku a doplnit o různé inteligentní spínače a senzory. K většímu komfortu na terase pod pergolou přispějí i vnější infraohřívače, LED osvětlení či zabudované reproduktory.

Markýzu či pergolu na terasu?
Foto: elestor.cz

Kombinace markýzy a pergoly

Řešením, které je zajímavé po praktické i estetické stránce, je spojení pergoly se dvěma bočními markýzami, které tak fungují jako clony. Boční svislé markýzy spolu s pergolou vytvoří útulný koutek, ve kterém si můžete prodloužit letní sezónu. Ochrání vás před nepřízní počasí i zvědavými pohledy sousedů. Zároveň se tato unikátní „zimní zahrada“ stane originálním doplňkem vašeho domu. Navenek působí velice elegantně a uvnitř vás potěší příjemnou atmosférou.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Rekonstrukce řadového rodinného domu

Fotografie pro roubenku Anita

Fotografie novostavby

Horský byt pod Ještědem

Foto pro chalupu u Břízek

TMAVÁ KUCHYNĚ SE DŘEVEM

Sledujte nás

Nejčtenější články

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Renovace komínů pomocí unikátní omítky Izonil

Rady do malé zahrady

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock