Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Malý byt jako galerie výtvarného umění

Malý byt jako galerie výtvarného umění

Mladý majitel litevského bytu ve Vilniusu měl jasný požadavek – chtěl takový prostor, kde by se na rozloze 50 metrů čtverečních skvěle vyjímala moderní umělecká díla z jeho bohaté sbírky.

Bílá hraje prim

Malý byt je dílem studia YCL a doslova se koupe v bílé barvě, a to jak na stěnách, tak u stropu, a rovněž i epoxidová samonivelační podlaha je v bílém provedení. Právě díky světlému interiéru získávají patřičnou pozornost moderní obrazy a umělecká díla, která zpestřují monotónnost prostoru a poutají zaslouženou pozornost. Jelikož majitel nemá ve sbírce jen obrazy, nechal si vyrobit nízkou podlouhlou skříňku na zakázku s tím záměrem, aby plnila funkci stojanu pro některé plastiky a další umělecké předměty. (Na fotografiích ještě nebyl byt zcela zaplněn všemi uměleckými díly ze sbírky, proto je vidět pouze prázdná skříňka.)

Rozdělení na dvě zóny

Bytem prochází stěna rozdělující prostor na dvě zóny. Jednu zónu plnou světlých tónů a navozující pocit čistoty zde zastupuje kuchyně propojená s obývacím pokojem, a druhou odpočinkovou zónu představuje ložnice a koupelna. Útulnost má v této části na svědomí obložení stěn dubovými panely připomínající atmosféru vysokohorské chaty či srubu. Krátký přechodový prostor mezi ložnicí a koupelnou vyvolává dojem souvislé zdi a dodává prostoru přirozené světlo v průběhu dne. V ložnici zůstala bílá pouze jediná zeď, a to ta, jež je součástí galerie. V koupelně je podobně jako v ložnici použito dřevěné obložení a dřevěná je i skříňka pod umyvadlem, což navozuje pocit tepla a útulnosti.

Malý byt jako galerie výtvarného umění

Minimalismus v interiéru

V interiéru převládají čisté a jednoduché linie, nachází se zde minimum doplňků, což má jediný cíl, a sice neubírat na pozornosti uměleckým dílům a předmětům. Kuchyně je provedena rovněž v bílé barvě a jakýmsi pomyslným přechodem mezi obývací částí a prostorem pro vaření je bílý kuchyňský ostrůvek sloužící zároveň jako jídelní stůl s barovými židličkami. Jedinou výraznější barvu nalezneme u stoličky s tyrkysovým sedákem, která nabourává nerušivé šedivé tóny sedací soupravy a křesla a bezbarvého skleněného konferenčního stolku v obývací části.
Přestože je byt rozlohou nevelký a je zařízen pro jednoho obyvatele, zaslouží si pozornost právě důmyslným propojením minimalismu a umělecké galerie na tak malém prostoru.

Zdroj: www.ycl.lt

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

"Hygge styl" Šakvice

DARK LIVING

Koupelna SEACUBE

Interiér domu, promyšlený do detailů

Elegantní lakovaná kuchyňská linka

Dům s duší

Sledujte nás

Nejčtenější články

Slané vafle s parmazánem a čerstvou petrželkou

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Kalkulátor oken – váš spolehlivý online pomocník

Rady do malé zahrady

Hnědá barva v interiéru

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock