Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Kouzelný srub ve Finsku

Kouzelný srub ve Finsku

Pro Finsko jsou sruby a dřevostavby stejně typické jako pro Čechy svíčková. Díky množství jehličnatých lesů jsou srubové domy v severských zemích velmi časté a staví se tam už od nepaměti. Mají své kouzlo a neopakovatelnou atmosféru. Pojďme se na jeden takový srub podívat.

Srubové domy se nejčastěji vyskytovaly v oblastech, kde převládaly jehličnaté lesy. Nejstarší se údajně objevovaly už v době bronzové. Dodnes se ve Finsku podařilo zachovat nejstarší srubovou stavbu, která pochází už z roku 1400.

Návrat k tradicím

Dnes se lidé zase vrací zpět k tradicím, opravují staré dřevěné domy a staví nové inspirované klasickou technologií. Jedni z těch, co si váží svých předků a toužili zachovat typický ráz severského srubu, jsou manželé Birgitta a Erkki Rantala. Vlastní rodinný srub o který se nyní starají a vdechli mu nový život.

Stavba o které je řeč, se nachází ve středním Finsku, v místě zvaném Konnevesi. Srub dohromady sčítá 84 m2 a částečně je postaven ze dřeva lodní kajuty.

Co pro majitele chalupa znamená?

,,Chalupa, to je moje babička, díky ní a tomu co tu vytvořila je to nezapomenutelné místo. Strávil jsem zde v dětství každé prázdniny. Mám na to krásné vzpomínky. V létě jsme chodili pást krávy na louku, v zimě jsme vozili stromy z lesa a vodu jsme ohřívali nad ohněm. Vzpomínám jak jsme lezli po stromech a sedávali na střeše chalupy." Vzpomíná pan Erkki.

,,Před pěti lety toto místo přišlo k nám a my jej znovu přivedli k životu. Nyní jsou zde naše děti i naše rodina. Pro milovníky dřevěnic a místní jsou zde vždy dveře otevřené, stejně jako to bylo u mojí babičky. " Říká Erkki.

Kouzelný srub ve Finsku

Vánoce ve Finsku

Majitelé minují tradice. Vybavení a nábytek je z velké části po jejich předcích, nebo z nálezů v antikvariátech a na trzích. Vánočními dekoracemi se zde nešetří a nechybí zde klasické severské ozdoby jménem ,,Himmeli". Nejspíš se divíte o čem je řeč. Jedná se o závěsnou ozdobu, která je složena z malých součástí/tyčinek a tvoří jakýsi geometrický vzor. V překladu to znamená ,,nebe" či ,,obloha" a v minulosti se tyto ozdoby  vyráběly ze slámy nebo rákosí. Himmeli je samozřejmě jednou z nejdůležitějších finských vánočních dekorací. A není to jen o nich.

V oknech už z dálky září světélka a zvou hosty dovnitř. V každém koutku objevíte lucerničku, nebo ozdobu s andělem.

,,Posloucháme, jak kolem vzdychají a vržou staré stromy a sviští vítr v komíně." říkají. A jsou zde spokojeni. Tráví zde svůj volný čas a každé Vánoce. Pokaždé si zde vše majitelka vyzdobí, na stole nechybí svíčky, spousta ovoce a všude najdete zelené větvičky. U vchodu návštěvníky vítají smrčky se světýlky, proutěný sob, veselé drobnosti, šišky a růžové vřesy.

Kouzlo domova

Mezi nejoblíbenější kousky nábytku prý patří starý jídelní stůl a dřevěné houpací křeslo. Všude najdete spoustu maličkostí, krajkové záclony, koberečky a přehozy. Všechny doplňky vytvářejí pocit, jako byste byli na návštěvě u babičky.

Všude kam se podíváte je dřevo a přírodní materiály. Okna zvenčí lemuje nádherné zdobení typické pro severské tradiční domy, v okolí vládne ticho a klid. Jen břízy okolo shlíží na malebné stavení.

Zdroj: meillakotona.fi

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Realizace moderního bytu

Praha Štěpánská

Praha Španělská

Sledujte nás

Nejčtenější články

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Luxusní maringotka

Kam v bytě umístit zrcadlo?

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock