Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Kouzelný srub ve Finsku

Kouzelný srub ve Finsku

Pro Finsko jsou sruby a dřevostavby stejně typické jako pro Čechy svíčková. Díky množství jehličnatých lesů jsou srubové domy v severských zemích velmi časté a staví se tam už od nepaměti. Mají své kouzlo a neopakovatelnou atmosféru. Pojďme se na jeden takový srub podívat.

Srubové domy se nejčastěji vyskytovaly v oblastech, kde převládaly jehličnaté lesy. Nejstarší se údajně objevovaly už v době bronzové. Dodnes se ve Finsku podařilo zachovat nejstarší srubovou stavbu, která pochází už z roku 1400.

Návrat k tradicím

Dnes se lidé zase vrací zpět k tradicím, opravují staré dřevěné domy a staví nové inspirované klasickou technologií. Jedni z těch, co si váží svých předků a toužili zachovat typický ráz severského srubu, jsou manželé Birgitta a Erkki Rantala. Vlastní rodinný srub o který se nyní starají a vdechli mu nový život.

Stavba o které je řeč, se nachází ve středním Finsku, v místě zvaném Konnevesi. Srub dohromady sčítá 84 m2 a částečně je postaven ze dřeva lodní kajuty.

Co pro majitele chalupa znamená?

,,Chalupa, to je moje babička, díky ní a tomu co tu vytvořila je to nezapomenutelné místo. Strávil jsem zde v dětství každé prázdniny. Mám na to krásné vzpomínky. V létě jsme chodili pást krávy na louku, v zimě jsme vozili stromy z lesa a vodu jsme ohřívali nad ohněm. Vzpomínám jak jsme lezli po stromech a sedávali na střeše chalupy." Vzpomíná pan Erkki.

,,Před pěti lety toto místo přišlo k nám a my jej znovu přivedli k životu. Nyní jsou zde naše děti i naše rodina. Pro milovníky dřevěnic a místní jsou zde vždy dveře otevřené, stejně jako to bylo u mojí babičky. " Říká Erkki.

Kouzelný srub ve Finsku

Vánoce ve Finsku

Majitelé minují tradice. Vybavení a nábytek je z velké části po jejich předcích, nebo z nálezů v antikvariátech a na trzích. Vánočními dekoracemi se zde nešetří a nechybí zde klasické severské ozdoby jménem ,,Himmeli". Nejspíš se divíte o čem je řeč. Jedná se o závěsnou ozdobu, která je složena z malých součástí/tyčinek a tvoří jakýsi geometrický vzor. V překladu to znamená ,,nebe" či ,,obloha" a v minulosti se tyto ozdoby  vyráběly ze slámy nebo rákosí. Himmeli je samozřejmě jednou z nejdůležitějších finských vánočních dekorací. A není to jen o nich.

V oknech už z dálky září světélka a zvou hosty dovnitř. V každém koutku objevíte lucerničku, nebo ozdobu s andělem.

,,Posloucháme, jak kolem vzdychají a vržou staré stromy a sviští vítr v komíně." říkají. A jsou zde spokojeni. Tráví zde svůj volný čas a každé Vánoce. Pokaždé si zde vše majitelka vyzdobí, na stole nechybí svíčky, spousta ovoce a všude najdete zelené větvičky. U vchodu návštěvníky vítají smrčky se světýlky, proutěný sob, veselé drobnosti, šišky a růžové vřesy.

Kouzlo domova

Mezi nejoblíbenější kousky nábytku prý patří starý jídelní stůl a dřevěné houpací křeslo. Všude najdete spoustu maličkostí, krajkové záclony, koberečky a přehozy. Všechny doplňky vytvářejí pocit, jako byste byli na návštěvě u babičky.

Všude kam se podíváte je dřevo a přírodní materiály. Okna zvenčí lemuje nádherné zdobení typické pro severské tradiční domy, v okolí vládne ticho a klid. Jen břízy okolo shlíží na malebné stavení.

Zdroj: meillakotona.fi

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Vyvýšené záhony ocení i milovníci okrasných rostlin

Vybíráme dlažbu na terasu

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock