Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Hygge, fredagsmys, niksen a còsagach – lenošivé styly ze severu

Hygge, fredagsmys, niksen a còsagach – lenošivé styly ze severu

Se severskými styly útočícími na naši mysl i bydlení se v poslední době roztrhl pytel. A není se čemu divit. Nabízejí nám chvilku ztišení a koncentrace tolik důležitou v dnešním nadmíru uspěchaném světě. Vedle vcelku zdomácnělého stylu hygge dostávají svůj prostor také další životní a interiérové styly - fredagsmys, niksen a còsagach.

Na vlnách hygge

Slovo hygge (vyslovuje se: „hú-ga“) pochází z norštiny a znamená něco ve smyslu cítit se dobře. Výraz se uchytil už v 18. století v Dánsku a byli to právě Dánové, kdo tento životní princip dovedl k dokonalosti. Za severským slovem hygge se přitom skrývá podmanivá esence hřejivosti, útulnosti, uvolněnosti, ležérnosti a autenticity. Hygge tedy pomáhá vytvářet maximálně příjemné prostředí domova, ve kterém se budeme dobře cítit sami se sebou, ale i se svými nejbližšími.

Pokud jde o zařízení interiéru ve stylu hygge, vládne tu hřejivý, světlý a na bytové doplňky nenáročný minimalismus. Interiér je často monochromatický bez výrazných akcentů. Výjimkou však mohou být černé akcenty na kovových prvcích. Domovům v hygge vládne zejména bílá, světle šedá, béžová a hnědá barva. Tyto základní barvy se kolikrát příjemně prolínají s pastelovými tóny. Pokud jde o materiály, prim hrají ty, které evokují ruční výrobu. Uplatnění tak zde najde dřevo z dubu nebo ořechu, v zástupu za ním i ratan, juta a kokos. Hřejivou atmosféru dotváří měkoučké plédy a deky s výraznou pletenou strukturou, heboučké kožešiny, polštářky, ale rovněž tolik důležitá kamna, lucerny, svícny a aromatické lampy. Své místo zde mají také květiny, které prostor oživí, a zrcadla, jež ho opticky zvětší.

Hygge, fredagsmys, niksen a còsagach – lenošivé styly ze severu

Je libo fredagsmys?

Výraz fredagsmys by se dal přeložit jako „pohodový pátek“. Evokuje přitom páteční sledování filmů po náročném pracovním týdnu. Zdánlivě běžný požitek je přitom povýšen na maximum. Domov se v tu chvíli ponoří do záplavy světel z všudypřítomných svíček a luceren, tu správnou atmosféru pomohou dotvořit i řetězy závěsných světýlek. Fredagsmys si stejně jako hygge libuje v chundelatých dekách, hebkých polštářích a zkrátka severské atmosféře prohřáté teplým čajem a přítomností těch nejbližších. Třešničkou na dortu je hořící krb a také voňavá večeře připravená pro všechny, kteří chtějí alespoň na chvíli zapomenout na starosti všedních dnů.

Skotský còsagach

Zatímco fredagsmys si můžete užít výhradně v pátek, skotský styl còsagach je vám k dispozici každý den. Ve Skotsku k jeho správnému vychutnání napomáhá náležitě sychravá a ponurá zima, která se odehrává naštěstí jen za okny, zatímco doma je krásně teplo a útulno. Výlet do Skotska si ale dělat nemusíte, stačí, když zajedete třeba na chalupu. Uvidíte, že výhledy do zimní krajiny si s šálkem horkého čaje a za tichých tónů své oblíbené hudby užijete dosyta. A pokud máte na chalupě krb, bude to pro vás to pravé duševní potěšení.

Hygge, fredagsmys, niksen a còsagach – lenošivé styly ze severu

Umění vypnout

Pro milovníky nicnedělání je tu dánský styl niksen. Ten je vrcholem zklidnění, absolutního vypnutí. Niksen vybízí ke ztišení mysli, ve které se jinak honí přemíra stresujících myšlenek. Jak už sám název tohoto stylu naznačuje, jakmile na něj přistoupíte, nemusíte dělat vůbec nic. Alespoň tedy vůbec nic účelného. Jeho stěžejním smyslem tak je, abyste se zachumlali do deky a zapomněli na všechno, co vás trápí. K tomu vám i v tomto případě dopomůže šálek čaje, poklidná hudba a maximálně útulné prostředí všude kolem vás. Také přii zařizování domova v tomto stylu sázejte na hřejivé materiály, jemné barvy a čisté linie.

Ti seveřané…

Všechny uvedené styly v sobě skrývají neskutečné kouzlo, na které kolikrát zapomínáme. Učí nás se ztišit a docela uvědoměle a pomalu si vychutnávat život, který nestresuje, ale nabíjí. Navrací nás k naší mysli a zároveň k přírodě. Ti seveřané zkrátka vědí, jak se starat o duši… Vědí, že jim tyto životní a zároveň interiérové styly pomohou s dobrou náladou projít nevlídnými a často tak depresivními zimními měsíci. Našli si zkrátka dostatek slunce ve své vlastní duši.

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Bioplynová stanice do vašeho domova

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock