Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům v la Cerdanya

Dům v la Cerdanya

Jednopatrový dům inspirovaný tradiční regionální architekturou a navržený společností Dom Arquitectura se nachází v la Cerdanya ve Španělsku, v oblasti rozkládající se v Pyrenejích na pomezí Francie a Španělska. Jeho přírodní vzhled je výsledkem dokonalé kombinace kamene a dřeva stavby a umístění ve svažitém terénu,

Výzva pro tým Dom Arquitectura

Před architekty z Dom Arquitectura stála velká výzva, a sice vybudovat domov, který harmonicky sladí tradiční prvky s moderním designem. Projekt domu se řídil přísnými stavebními předpisy řízenými regionem, které předepisují používání tradičních materiálů získaných v okolí místa stavby. Architekti se snažili obydlí zasadit do kontextu okolních domů i přírody. Jak uvádějí autoři návrhu: „Na počátku jsme se rozhodli, že postavíme dům s dřevěnou konstrukcí, která bude dobře čelit klimatickým podmínkám a zároveň tím dosáhneme efektivnosti a udržitelnosti stavby.“

Ve svahu s výhledem do přírody

Z domu tyčícího se nad prudkým svahem a obklopeného přírodou je nádherný výhled na údolí a pohoří přírodního parku Cadí. Pozemek orientovaný na jihovýchod je téměř čtvercového tvaru, což umožnilo architektům vytvořit plán stavby ve tvaru písmene L se dvěma kolmými křídly. Ty spočívají na hranicích pozemku a jedno z nich vytváří denní prostor s hlavními místnostmi orientovaný na jihovýchod a druhé noční oblast s ložnicemi orientovanou jihozápadně. Kamenná zeď mírně vyčnívá nad střechy a zdůrazňuje jednoduché tvary vedené tvarem pozemku. Celý vnitřní blok stavby obklopuje v podstatě nepřerušovaná veranda, která v rohu vytvořeném zídkou z ulice a koncem verandy přechází v širokou venkovní terasu s posezením.

Dům v la Cerdanya

Inspirace tradiční architekturou

V tradiční španělské venkovské architektuře regionu byly domky směrem k exteriéru uzavřeny v takzvaném ochranném gestu, protože jejich obyvatelé nepotřebovali vidět na ty prostory, v nichž po celý den pracovali. Stavba od Dom Architeqtura se snaží napodobit toto uzavírání směrem k ulici a bezprostřednímu sousedovi na severní straně pozemku. Cílem moderního domu je naopak se otevřít výhledům na zahradu a do okolní přírody. Tak docílili architekti toho, že majitelé mají dostatek soukromí, ať se nacházejí v jakékoliv části budovy, a jenom na úrovni ulice je ponechána část domu s garáží a přístupovou halou. V případě garáže bylo zvnějšku použito dřevěné obložení v harmonickém kontrastu s masivním kamenem u zbývající části domu a zdi.

Dřevo v různých podobách hraje prim

Projekt zahrnoval použití 3 různých typů materiálů – kamenných a hliněných dlaždic a dřeva pro stavbu konstrukce. To bylo dostačující natolik, že s tímto architekti vyřešili všechny konstrukční prvky. Později přidali do této materiálové triády železo, které použili u okenních rámů a střešního okapu a v interiéru u některých svítidel, krbu a zábradlí schodiště do patra. V podobě železobetonu ho pak najdeme v opěrných stěnách a základech. Dřevo je hlavní charakteristickou součástí interiéru. Do podobných barevných odstínů jsou laděny nejen dubové plovoucí parkety pokrývající všechny podlahy, ale i obložení stěn a stropů. Okenní a dveřní rámy jsou zhotoveny ze dřeva s rohoží a dveře a vnější žaluzie jsou opatřeny ekologickou a prodyšnou barvou.

Dům v la Cerdanya

Útulný interiér zve k setkávání

Tradiční pospolitost kolem tepla rodinného krbu jako okamžik vzájemné jednoty byla ústřední koncepcí tohoto projektu. Rozlehlý otevřený „denní prostor“ je ostrůvky nábytku rozdělen do menších útulných zákoutí – do obývací části pro odpočinek a jídelní části s jídelním stolem. V obývací části se nachází rozložitá šedá sedací souprava s výhledem na krb, v jídelní části se mohou hosté usadit u masivního stolu buď na pohodlnou lavičku, či na kožená křesla. Kuchyně, v níž převládá grafitová barva, je vybavena kuchyňským ostrůvkem, jehož jedna část slouží zároveň jako snídaňový bar. Díky otevřenosti celého prostoru přízemí spolu mohou obyvatelé domu komunikovat, ať už vaří, jedí či odpočívají. V takzvaném nočním křídle se nacházejí tři identické ložnice navržené pro tři děti v rodině. V současnosti jsou dvě z těchto místností spojeny, aby vytvořily větší herní prostor a děti mohly s ohledem na mladší věk zatím spát společně. Druhá místnost se používá jako pokoj pro hosty a na konci křídla je umístěna hlavní ložnice. Do ložnic jsou vestavěné toalety se sprchou. Jsou umístěny směrem k vnějším stěnám. Hlavní ložnice oplývá navíc vanou, odkud je vzhledem k vhodně umístěnému spodnímu oknu při koupání skvělý výhled do kraje.

Zdroj: www.dom-arquitectura.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

INTERIÉR S VYSOKÝM STROPEM

Aloisina Výšina - obývací pokoj

Zelená ložnice

Moderní vila s panenským výhledem

Honsova Vila

Apartmán Špindlerův Mlýn

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Co (ne)odradí slimáky

Rady do malé zahrady

Luxusní dům z přepravních kontejnerů

Vybíráme dlažbu na terasu

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock