Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům, kde se pere i splachuje dešťovou vodou

Dům, kde se pere i splachuje dešťovou vodou

Dům, v němž se spojují historické tradice s nejmodernějšími nápady. Přesně takto můžeme popsat dům architekta Heinze Richardsona, který si pro stavbu svého domu snů vybral městečko v hrabství Buckinghamshire na severovýchodě Londýna.

Dům stojí uprostřed krásné přírody

Město Old Amersham, v němž dům stojí, se může pochlubit dobrou polohou v údolí řeky Misbourne, ale i zástavbou se středověkými kořeny, kdy každé oko potěší i pohled na sousední Chilternské kopce s loukami a listnatými lesy. Návrh domu vznikl na základě historického kontextu, jenž tvoří souznění hrázděných, kamenných a režných cihelných domů, současně však měla být na místě zachována trvale udržitelná architektura s minimální uhlíkovou stopou. Návrh tvoří kombinace jednoduchých, praktických a trvalých konstrukčních prvků, moderní a elegantní design domu, ale i využití moderních materiálů.

Jednoduchá, ale elegantní stavba

Dům, jenže dostal název House 19 je začleněn do okolní zástavby s respektem a úctou. Stavba je jednoduchá – v obdélníkovém tvaru, umístěna je podél okraje pozemku, kdy chrání prostornou terasu a zahradu, která je pojata jako louka. Úctu k místním tradicím dokazuje strmá sedlová střecha, obklad fasády z cedrového dřeva v tmavé barvě, dominantní komín, ale i střešní krytina z tmavého zinkového plechu s prvky cortenové oceli.

Dům, kde se pere i splachuje dešťovou vodou

Otevřené prostory i místo na soukromí

Co se týče dispozice, dům nabízí jak otevřené, tak i soukromé prostory. Do interiéru se dostane dostatek přirozeného světla skrze velká okna. Celé přízemí tvoří poměrně otevřený prostor, kdy se zde nachází obývací pokoj spojený s kuchyní, jídelnou a místem na posezení. Kuchyně je plně prosklená směrem do zahrady a zčásti otevřena vzhůru na galerii v patře, díky čemuž se domu dostává příjemného horního osvětlení. V patře domu najdeme ložnice se zázemím. Na zahradě stojí samostatná obytná jednotka, která může sloužit pro hosty, ale i jako domácí kancelář či posilovna. Tato jednotka je s domem propojena krytou terasou.

Ekologická stopa domu

Největších energetických úspor je dosaženo díky nadstandardně izolované vzduchotěsné obálce domu, kam patří i okna s izolačními trojskly a pasivní využití solární energie. Dům je podélnou osou orientován na východ a západ, což umožňuje získávat velké solární zisky prostřednictvím velkého prosklení jižní fasády i v zimních měsících. V létě se však dům nepřehřívá – a to díky přesahům střechy.

Dům aktivně vyrábí elektrickou energii pomocí fotovoltaických panelů, jež jsou umístěny na části střechy s jižním sklonem. Spotřebu elektřiny nejen velké množství denního světla v interiéru, ale i úsporné LED osvětlení a vysoce úsporné domácí spotřebiče. O vytápění a ohřev vody se stará tepelné čerpadlo typu země/voda, dům je vybaven mimo jiné řízeným větráním s rekuperací tepla. Dům ušetří náklady i za spotřebu vody, kdy je dešťová voda sváděná ze střechy používaná ke sprchování, praní prádla i splachování na toaletě.

Dům je kvalitním bydlením pro všechny, kteří se rádi zajímají o ekologii a úspornost svého domova. 

Štítky: moderní dům
Zdroj: www.jesticowhiles.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

ZLATÁ KUCHYNĚ SYKORA

Pasivní Vila dům ve svahu Podolanka

Vzorový byt Zlatá stoka

Realizace moderního bytu

Praha Štěpánská

Praha Španělská

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Žít v chalupě po celý rok? V této byste chtěli žít taky

Luxusní maringotka

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock