Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Dům jako černá krychle

Dům jako černá krychle

Black Cube House vyrostl na pěkném rovinatém pozemku ze všech stran střeženém klasickou polskou zástavbou. Nejdůležitějším úkolem architektů tak bylo zajistit obyvatelům moderního domu dostatek tolik důležitého soukromí.

Projekt představuje celkovou rekonstrukci typického polského domu ze 70. let 20. století. Majitelé totiž zakoupili pozemek s malým dvoupatrovým domem. Architekti ze studia KameleonLab pak dostali za úkol vytvořit dvakrát tak velký dům, přičemž by však zůstala zachována stará struktura budovy. Na konci faceliftu se tedy stará bílá kostka proměnila v novou a černou.

Světlo a soukromí jako priorita

Původní dům byl rozšířen dvěma směry, a to směrem do zahrady a na hranici pozemku. V důsledku toho došlo k zisku dalšího prostoru pro obývací pokoj v přízemí a ložnici a šatnu rodičů v prvním patře. Důležitým tématem bylo rovněž soukromí. Dům se totiž nachází v urbanizované městské zóně v rezidenční oblasti s vysokou hustotou obydlení. Pro majitele domu bylo dosažení soukromí na prvním místě. Nejvíce tak ovlivnilo konstrukční řešení, a to od plánu výstavby až po úpravu výšky. Došlo tedy k minimalizování výhledů do domu zvenku, a to omezením počtu oken. Toto řešení kompenzují přidané světlíky a vysoká prosklená stěna interiéru směřující do zahrady.

Dům jako černá krychle
Foto: Tomasz Zakrzewski

Terasa s ocelovým rámem

Členění domu bylo reorganizováno tak, aby oddělilo různé zóny v pravidelném rytmu. Otevřená obytná zóna v přízemí je určena pro celou rodinu a její přátele, zatímco horní patro je ryze soukromé. Nachází se v něm ložnice rodičů a dětské pokoje. Plynulý přechod z vnějšího do vnitřního prostoru umožňuje terasa, která představuje jakousi mezizónu. Právě vytvoření plynulého přechodu mezi domem a zahradou bylo jedním z nejdůležitějších aspektů projektu. Zahradu z boční strany ozvláštňuje ocelový rám obklopující terasu, který zároveň podpírá křídlo domu s ložnicí. Vznikl tak zajímavě vizuálně uzavřený prostor, který se však nachází už přímo v zahradě. Ocelový rám navíc slouží jako konstrukce dřevěných žaluzií určených k maximalizaci soukromí a vytvoření stínu v horkých letních měsících. Tato mezizóna zároveň funguje jako prodloužení obývacího pokoje, jehož posuvná skleněná fasáda umožňuje propojení s vnějším prostorem. Během teplého období roku tak terasa přichází vhod jako místo ke grilování, setkání s přáteli nebo jako dětské hřiště.

Přečtěte si také

Prázdninový dům v borovém lese

V Portugalsku na úpatí pohoří Sintra a v těsné blízkosti moře leží město Colares, které je oblíbenou prázdninovou destinací. Krásného prostředí této lokality využili také obyvatelé moderního domu,…

Osobitý vzhled domu

Architekti se rozhodli obložit dům dřevem natřeným černou barvou, a to kvůli dosažení velmi silného, téměř grafického efektu. Kladli přitom důraz na využití ekologických materiálů. Ke zvýraznění prázdných částí konstrukce, tedy tam, kde byla odečtena pevná hmota, byla namísto dřeva použita bílá a zelená omítka. To platí pro terasu a vstupní zónu. Poblíž terasy stával strom, který s domem před rekonstrukcí vytvářel zajímavou kompozici. Přes veškerou opatrnost byl však při proměně domu poškozen, a tak se majitelé rozhodli zasadit strom nový.

Z malé bílé kostky vznikla velká černá. Black Cube House zaujme atypicky řešeným vstupním prostorem, příjemně světlým interiérem i velkou knihovnou. Majitelé tak získali útulné bydlení, kterému nechybí dostatek soukromí ani harmonická atmosféra.

Foto: Tomasz Zakrzewski
Zdroj: www.kameleonlab.com

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Dřevostavba Easy 78

Tiny house na zakázku

Moderný interiérový dizajn

Kuchyně do bytu

Kuchyně v moderním designu a černobílé kombinaci

Nástavba na rodinný dům

Sledujte nás

Nejčtenější články

Neuvěřitelně rychle rostoucí živý plot

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Luxusní maringotka

Přírodní koupací jezírko – kouzelný biotop bez chemie

Jaké dřeviny jsou vhodné na rychle rostoucí živý plot

Bioplynová stanice do vašeho domova

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock