Ukládání projektu

Tato stránka používá cookies, pro správnou funkci stránky prosím sdělte svůj souhlas.

Domek s hornickou minulostí na úpatí Brd

Domek s hornickou minulostí na úpatí Brd

Dnes vás vezmeme na návštěvu do zrekonstruovaného domku v bývalé hornické kolonii na úpatí Brd. Tento dům byl v Podlesí, na levém břehu řeky Litavky, postaven už zhruba před sto lety. V moderní době prošel proměnou doslova od podlahy, přesto si však zachoval svůj svébytný charakter. Je proto důkazem toho, že komfortní moderní bydlení může vzniknout i spolu se zachováním řady původních architektonických prvků.

Dům v rustikálním stylu

Je pochopitelné, že tento dům na kraji lesa svému budoucímu majiteli učaroval. Dýchala z něj atmosféra dávno minulých časů, vonělo dřevo a taková ta stará dobrá úcta k přírodě. To všechno se ukázalo jako ideální kombinace pro majitele s duší skauta a jeho ženu, která s ním jeho vášeň sdílí. Kouzelný domov v rustikálním stylu pak chtěli dopřát i svým dcerám. Pustili se tedy do spolupráce s majitelovým kamarádem, architektem Tomášem Petráškem ze studia DEBYT. Věděli totiž, že ve svých projektech dokáže probudit genia loci.

Rekonstrukce domu od podlahy

Od začátku bylo jasné, že domek s hornickou minulostí nutně potřebuje zásadní proměnu. Dříve sice jedna jeho část byla zrekonstruována, ale ne příliš šťastně. Jako izolace podlah byly například použity prázdné PET lahve. Proto, aby byla napravena všechna předchozí nešťastná řešení, proběhla nyní rekonstrukce domu opravdu od podlahy. Začalo se tedy velkým bouráním, po kterém z domu zůstaly prakticky jen čtyři obvodové zdi, části nosných zdí a povalový strop. Poté bylo zapotřebí dům zespodu důkladně provzdušnit, o což se postarala profilovaná fólie s výškou nopu 7 cm. A protože si to noví majitelé přáli, došlo také k úpravě dispozic domu, při které byl obnoven také hlavní vstup do domu od ulice. Potom už přišly na řadu rozvody vody, elektřina a nová okna. V domě však zůstaly zachovány i staré okenní výklenky, z nichž nově vznikla úložiště pro knihy. Dalším krokem bylo vytvoření obytného podkroví z původní klasické půdy. Došlo tedy k přizvednutí věnce o 60 cm a na něj pak byla posazena nová střecha. Řešení přestavby domu přitom vycházelo z velkorysého propojení vnitřních prostor, respektujícího logiku původního konstrukčního rastru ve tvaru písmene H, který byl výrazně patrný na prapůvodních půdorysech z archivu.

Domek s hornickou minulostí na úpatí Brd

Tradiční i moderní bydlení

V případě rekonstrukce tohoto domu je inovativním řešením paradoxně návrat k tradici, který je však přizpůsoben současným požadavkům na komfortní bydlení. Najdou se zde tedy jak moderní prvky, tak tradiční. K těm druhým zmíněným patří například masivní dřevěné překlady a průvlaky. Jejich hrany jsou často nepravidelné, protože byly záměrně opracovány spíše hrubším způsobem. Účelem architekta totiž bylo podpořit haptičnost stavby, kterou je tak možné zakoušet nejen zrakem, ale i hmatem. Proto je výsledný detail spíše tesařský než truhlářský. Nádech starých časů však v domku připomínají také další prvky. Řadí se k nim podlahy ze starých půdovek nebo povalový strop. Ten byl předtím skrytý pod rákosovým stropem, a tak i on musel projít proměnou. Původnímu charakteru domu fandí rovněž nábytek, který už má za sebou nějaký ten příběh.

Okna do zahrady

Pod nízkými klenutými výklenky z původních oken, jež v současnosti zaplňují knihy, se nacházejí velká okna poskytující velkorysé výhledy do zahrady. Hluboké parapety a lavice pod nimi nabízejí místo k posezení, ale i k umístění pokojových květin či knih. Vzniká tak kouzelné místo určené k odpočinku a rozjímání nad krásou okolní přírody i rustikálně zařízeného domova. Přímo do zahrady lze přitom vstoupit prosklenými dveřmi z ložnice. Velké prosklené plochy obecně přinášejí do interiéru domu dostatečný přísun denního světla. Výsledný prostor je tak důmyslně vtažen do děje zahrady a navazujícího lesa.

Zdroj: www.debyt.cz

Další články

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahrádku a rádi byste se pochlubili?

Nejnovější realizace

Útulné podkroví pro hosty

Jahodové sady

Dokonalá ergonomie a rozmístění

Byt v rezidenci Braník

Rezidenční bydlení

Kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem

Sledujte nás

Nejčtenější články

Anglická kuchyně třeba i u vás doma

Dokonalý domov na horách spojující masivní dřevo, kámen a sklo

Perníková chaloupka

Bioplynová stanice do vašeho domova

Jak vytápět nový dům od roku 2022?

Vánoční inspirace a dekorace

Všimli jsme si, že blokujete reklamy

Příprava kvalitního obsahu je časově i finančně náročná. Abychom pro vás mohli i nadále připravovat zajímavé články, potřebujeme vám zobrazovat reklamy, díky kterým můžete stránky prohlížet zdarma. Prosíme o vypnutí blokování reklam, aby i do budoucna mohl být obsah našeho webu zdarma pro všechny.

adblock